Tchaj-wanu hrozí válka s Čínou. Jak jsou lidé připraveni na obranu ostrova?

Většina Tchajwanců je připravena bránit svou zemi proti čínskému útoku. Podobný počet si také myslí, že jim v případě napadení pomohou Američané. Napětí mezi oběma zeměmi nadále stoupá a americké rozvědky se obávají útoku Pekingu už v roce 2027. 

Průzkum veřejného mínění na Tchaj-wanu ukázal, že až 67,8 % obyvatel ostrovního státu by bylo „velmi ochotno nebo spíše ochotno“ bojovat na obranu země, pokud by se Peking rozhodl zaútočit. O průzkumu informoval německý server DW. 

Podle 64 % respondentů územní ambice Číny pro Tchaj-wan představují „vážnou hrozbu“. Dalších 61 % si myslí, že čínská invaze v dohledné době „není pravděpodobná“. Zhruba 52 % Tchajwanců věří v pomoc Spojených států, pokud Čína zaútočí a 40 % míní, že USA vyšle námořnictvo, aby prolomilo případnou blokádu. 

Čínský útok na Tchaj-wan je podle amerických zpravodajských služeb reálný scénář. Loni ředitel CIA varoval, že čínský lídr Si Ťin-pching chce v roce 2027 ostrov napadnout. 

Americký prezident Joe Biden podle americké stanice CNN už v roce 2022 Tchaj-pej ujistil, že je Washington „odhodlán vojenský bránit“ Tchaj-wan v případě útoku ze strany Číny.   

Podle analytiků je vysoce pravděpodobné, že pokud se Peking k tomuto kroku odhodlá, tak uspěje. Spojené státy a Japonsko sice mohou na Tchaj-wanu nasadit velké množství sil, zřejmě to ale nebude stačit na odolávání plné síly čínských ozbrojených sil.

Už tak má Čína největší námořnictvo na světě, nevyspělejší obchodní loďstvo a velkou pobřežní stráž. Odborníci upozorňují i na takzvané námořní milice neboli rybářské lodě oficiálně napojené na armádu. Tato plavidla dokáží přepravit stovky tisíc vojáků při obojživelné operaci, která bude pro útok na ostrovní stát nutná. 

„Aby měl Peking rozumné vyhlídky na vítězství, musela by Lidová osvobozenecká armáda spolu s vojáky přesunout tisíce tanků, dělostřeleckých zbraní, obrněných vozidel a raketometů. Musely by s nimi přejít hory vybavení a jezera paliva,“ přiblížil vedoucí ředitel Institutu projektu 2049 Ian Easton. 

Situaci rozhodně neuklidňují ani neustálá čínská vojenská cvičení, přičemž jedno z dosud nejvíce znepokojivých provedla Lidová osvobozenecká armáda Číny (PLA) v květnu. Dle svých vlastních slov „otestovalo schopnost společně převzít moc, zahájit společné útoky a obsadit klíčové oblasti“ s tím, že toto cvičení bylo „důrazným trestem za separatistické činy tchajwanských sil nezávislosti“. 

Tchajwanská armáda na čínské cvičení s desítkami letounů a plavidel v Tchajwanské úžině reagovala a na případnou obranu aktivovalo své vlastní zdroje. „Zahájení vojenských cvičení při této příležitosti nejenže nepřispívá k míru a stabilitě v Tchajwanském průlivu, ale také zdůrazňuje čínskou militaristickou mentalitu,“ upozornilo tamní ministerstvo obrany podle serveru France24.

Stalo se tak nedlouho poté, co moc převzal nový tchajwanský prezident Lai Ching-te. Právě s tímto mužem má Peking velice napjaté vztahy. Označil ho za „nebezpečného separatistu“ a odsoudil jeho inaugurační projev, při němž vyzval Čínu, aby přestala se zastrašováním.  

Nepřátelství mezi pevninskou Čínskou lidovou republikou (ČLR) a Tchaj-wanem má kořeny v druhé světové válce a následné čínské občanské válce z let 1945-1949. Po vítězství komunistů pod vedením Mao Ce-tunga se vláda Čínské republiky, vedená Kuomintangem, stáhla na Tchaj-wan, kde si udržela autonomii.

ČLR od té doby považuje Tchaj-wan za svou provincii a usiluje o znovusjednocení. Tchaj-wan se však profiluje jako samostatná demokratická země s vlastním politickým a ekonomickým systémem. 

Napětí eskaluje kvůli čínskému vojenskému nátlaku a mezinárodnímu uznání Tchaj-wanu, které ČLR odmítá. Čína hrozí diplomatickými a ekonomickými sankcemi zemím, které Tchaj-wan oficiálně uznají. Většina států, včetně USA, udržuje s Tchaj-wanem neoficiální diplomatické kontakty, aby nezhoršily své vztahy s Čínou, což situaci dlouhodobě komplikuje.

Související

Více souvisejících

Tchaj-Wan Čínská armáda Čína

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Hřib oznámil kandidaturu na předsedu Pirátů a představil svou vizi

Piráty čeká po odchodu z vlády hledání nového předsedy strany, protože bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš oznámil svou rezignaci. Do boje se dnes přihlásil druhý vážný kandidát. Je jím náměstek pražského primátora a někdejší primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

před 4 hodinami

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry a spor, který se táhne. Britové se neváhali ozvat

Na eskapády prince Harryho se před mnoha lety zaměřoval britský tisk, s nímž se mladší syn krále Karla III. nyní soudí. Tvrdí totiž, že novináři získávali informace o něm neoprávněně. Soudce se ale zatím zabývá tím, že proces je až příliš náročný pro něj a jeho spolupracovníky.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?

Úspěšný boj proti ruským zpravodajským službám působícím na území Evropské unie zahrnuje mimo jiné vzájemnou spolupráci členských států, boj proti dezinformacím a silná a nezávislá média. Bez těchto věcí se snaha o vykořenění ruské zpravodajské komunity nikdy nepodaří – právě naopak, stát bude infikovaný čím dál víc a jeho bezpečnost se dostane do bezprostředního ohrožení.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

před 9 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

před 9 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Trump opět lhal? Tvrdí, že byl v Pásmu Gazy, média proto pátrala, jak to skutečně bylo

Několik amerických médií vyjádřilo pochybnosti ohledně tvrzení republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa, který tvrdil, že někdy navštívil palestinské Pásmo Gazy. Podle těchto médií neexistují žádné veřejné záznamy o takové návštěvě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy