Tchaj-wanu hrozí válka s Čínou. Jak jsou lidé připraveni na obranu ostrova?

Většina Tchajwanců je připravena bránit svou zemi proti čínskému útoku. Podobný počet si také myslí, že jim v případě napadení pomohou Američané. Napětí mezi oběma zeměmi nadále stoupá a americké rozvědky se obávají útoku Pekingu už v roce 2027. 

Průzkum veřejného mínění na Tchaj-wanu ukázal, že až 67,8 % obyvatel ostrovního státu by bylo „velmi ochotno nebo spíše ochotno“ bojovat na obranu země, pokud by se Peking rozhodl zaútočit. O průzkumu informoval německý server DW. 

Podle 64 % respondentů územní ambice Číny pro Tchaj-wan představují „vážnou hrozbu“. Dalších 61 % si myslí, že čínská invaze v dohledné době „není pravděpodobná“. Zhruba 52 % Tchajwanců věří v pomoc Spojených států, pokud Čína zaútočí a 40 % míní, že USA vyšle námořnictvo, aby prolomilo případnou blokádu. 

Čínský útok na Tchaj-wan je podle amerických zpravodajských služeb reálný scénář. Loni ředitel CIA varoval, že čínský lídr Si Ťin-pching chce v roce 2027 ostrov napadnout. 

Americký prezident Joe Biden podle americké stanice CNN už v roce 2022 Tchaj-pej ujistil, že je Washington „odhodlán vojenský bránit“ Tchaj-wan v případě útoku ze strany Číny.   

Podle analytiků je vysoce pravděpodobné, že pokud se Peking k tomuto kroku odhodlá, tak uspěje. Spojené státy a Japonsko sice mohou na Tchaj-wanu nasadit velké množství sil, zřejmě to ale nebude stačit na odolávání plné síly čínských ozbrojených sil.

Už tak má Čína největší námořnictvo na světě, nevyspělejší obchodní loďstvo a velkou pobřežní stráž. Odborníci upozorňují i na takzvané námořní milice neboli rybářské lodě oficiálně napojené na armádu. Tato plavidla dokáží přepravit stovky tisíc vojáků při obojživelné operaci, která bude pro útok na ostrovní stát nutná. 

„Aby měl Peking rozumné vyhlídky na vítězství, musela by Lidová osvobozenecká armáda spolu s vojáky přesunout tisíce tanků, dělostřeleckých zbraní, obrněných vozidel a raketometů. Musely by s nimi přejít hory vybavení a jezera paliva,“ přiblížil vedoucí ředitel Institutu projektu 2049 Ian Easton. 

Situaci rozhodně neuklidňují ani neustálá čínská vojenská cvičení, přičemž jedno z dosud nejvíce znepokojivých provedla Lidová osvobozenecká armáda Číny (PLA) v květnu. Dle svých vlastních slov „otestovalo schopnost společně převzít moc, zahájit společné útoky a obsadit klíčové oblasti“ s tím, že toto cvičení bylo „důrazným trestem za separatistické činy tchajwanských sil nezávislosti“. 

Tchajwanská armáda na čínské cvičení s desítkami letounů a plavidel v Tchajwanské úžině reagovala a na případnou obranu aktivovalo své vlastní zdroje. „Zahájení vojenských cvičení při této příležitosti nejenže nepřispívá k míru a stabilitě v Tchajwanském průlivu, ale také zdůrazňuje čínskou militaristickou mentalitu,“ upozornilo tamní ministerstvo obrany podle serveru France24.

Stalo se tak nedlouho poté, co moc převzal nový tchajwanský prezident Lai Ching-te. Právě s tímto mužem má Peking velice napjaté vztahy. Označil ho za „nebezpečného separatistu“ a odsoudil jeho inaugurační projev, při němž vyzval Čínu, aby přestala se zastrašováním.  

Nepřátelství mezi pevninskou Čínskou lidovou republikou (ČLR) a Tchaj-wanem má kořeny v druhé světové válce a následné čínské občanské válce z let 1945-1949. Po vítězství komunistů pod vedením Mao Ce-tunga se vláda Čínské republiky, vedená Kuomintangem, stáhla na Tchaj-wan, kde si udržela autonomii.

ČLR od té doby považuje Tchaj-wan za svou provincii a usiluje o znovusjednocení. Tchaj-wan se však profiluje jako samostatná demokratická země s vlastním politickým a ekonomickým systémem. 

Napětí eskaluje kvůli čínskému vojenskému nátlaku a mezinárodnímu uznání Tchaj-wanu, které ČLR odmítá. Čína hrozí diplomatickými a ekonomickými sankcemi zemím, které Tchaj-wan oficiálně uznají. Většina států, včetně USA, udržuje s Tchaj-wanem neoficiální diplomatické kontakty, aby nezhoršily své vztahy s Čínou, což situaci dlouhodobě komplikuje.

Související

Více souvisejících

Tchaj-Wan Čínská armáda Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

COP29

Největší konference o počasí dostala ránu. Světoví lídři na ni nepojedou

Na nadcházejícím klimatickém summitu COP29, který se koná v listopadu v ázerbájdžánském Baku, budou chybět klíčoví světoví lídři, včetně zástupců Spojených států, Evropské unie a Brazílie. Summit OSN o změně klimatu, jehož cílem je koordinovat globální úsilí proti klimatické změně, tak letos postrádá účast významných politických osobností, což může ovlivnit jednání a očekávané výsledky konference. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.

včera

Návštěva prezidenta Volodymyra Zelenského v muniční továrně v USA

Poskytne Biden Ukrajině vše, než bude příliš pozdě? Kyjev nástup Trumpa do úřadu znervózňuje

Kyjev, hlavní město Ukrajiny, bylo v noci po vítězství Donalda Trumpa plné znepokojených politiků, diplomatů a podnikatelů, kteří se sešli v jedné z kyjevských restaurací. Zatímco venku houkaly sirény, uvnitř panovala atmosféra plná nejistoty. Někteří se smáli, jiní vypadali zmateně a mnozí si kladli otázku, zda prezident Joe Biden nyní uvolní všechny restrikce a poskytne Ukrajině vše, co si přála, než bude příliš pozdě.

včera

včera

včera

včera

Kamala Harrisová se postaví proti Trumpovi.

Prohra Harrisové ve volbách vrací Američany k zásadní otázce týkající se žen

Tento týden Američané nezvolili Kamalu Harrisovou jako první prezidentku Spojených států, ale pro Janet Edwardsovou, Afroameričanku z Washingtonu, bylo důležité, že mohla během svého života sledovat, jak jiná žena tmavé pleti kandiduje na nejvyšší úřad v zemi. Přestože Harrisová 5. listopadu prohrála, Edwardsová zdůraznila, že nechce, aby tento neúspěch zcela zastínil radost z více než tříměsíční kampaně.

včera

včera

včera

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Důchodová reforma schválena. Věk odchodu do penze poroste, stát chce na důchodcích ušetřit

Současný důchodový systém je podle vlády Petra Fialy (ODS) dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem. V Poslanecké sněmovně proto byla při třetím čtení návrhu MPSV schválena důchodová reforma, která byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.

včera

včera

včera

Mario Draghi

Draghi po vítězství Trumpa bije na poplach: Reforma ekonomiky EU je urgentní

Po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se otázka evropské ekonomiky stala ještě urgentnější. Mario Draghi, bývalý šéf Evropské centrální banky (ECB), který před začátkem neformálního zasedání Evropské rady v Budapešti připomněl potřebu reformy evropské ekonomiky, vyjádřil obavy, že Evropa zaostává za USA v mnoha oblastech, včetně produktivity a hospodářského růstu. 

včera

včera

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy