Tchaj-wanu hrozí válka s Čínou. Jak jsou lidé připraveni na obranu ostrova?

Většina Tchajwanců je připravena bránit svou zemi proti čínskému útoku. Podobný počet si také myslí, že jim v případě napadení pomohou Američané. Napětí mezi oběma zeměmi nadále stoupá a americké rozvědky se obávají útoku Pekingu už v roce 2027. 

Průzkum veřejného mínění na Tchaj-wanu ukázal, že až 67,8 % obyvatel ostrovního státu by bylo „velmi ochotno nebo spíše ochotno“ bojovat na obranu země, pokud by se Peking rozhodl zaútočit. O průzkumu informoval německý server DW. 

Podle 64 % respondentů územní ambice Číny pro Tchaj-wan představují „vážnou hrozbu“. Dalších 61 % si myslí, že čínská invaze v dohledné době „není pravděpodobná“. Zhruba 52 % Tchajwanců věří v pomoc Spojených států, pokud Čína zaútočí a 40 % míní, že USA vyšle námořnictvo, aby prolomilo případnou blokádu. 

Čínský útok na Tchaj-wan je podle amerických zpravodajských služeb reálný scénář. Loni ředitel CIA varoval, že čínský lídr Si Ťin-pching chce v roce 2027 ostrov napadnout. 

Americký prezident Joe Biden podle americké stanice CNN už v roce 2022 Tchaj-pej ujistil, že je Washington „odhodlán vojenský bránit“ Tchaj-wan v případě útoku ze strany Číny.   

Podle analytiků je vysoce pravděpodobné, že pokud se Peking k tomuto kroku odhodlá, tak uspěje. Spojené státy a Japonsko sice mohou na Tchaj-wanu nasadit velké množství sil, zřejmě to ale nebude stačit na odolávání plné síly čínských ozbrojených sil.

Už tak má Čína největší námořnictvo na světě, nevyspělejší obchodní loďstvo a velkou pobřežní stráž. Odborníci upozorňují i na takzvané námořní milice neboli rybářské lodě oficiálně napojené na armádu. Tato plavidla dokáží přepravit stovky tisíc vojáků při obojživelné operaci, která bude pro útok na ostrovní stát nutná. 

„Aby měl Peking rozumné vyhlídky na vítězství, musela by Lidová osvobozenecká armáda spolu s vojáky přesunout tisíce tanků, dělostřeleckých zbraní, obrněných vozidel a raketometů. Musely by s nimi přejít hory vybavení a jezera paliva,“ přiblížil vedoucí ředitel Institutu projektu 2049 Ian Easton. 

Situaci rozhodně neuklidňují ani neustálá čínská vojenská cvičení, přičemž jedno z dosud nejvíce znepokojivých provedla Lidová osvobozenecká armáda Číny (PLA) v květnu. Dle svých vlastních slov „otestovalo schopnost společně převzít moc, zahájit společné útoky a obsadit klíčové oblasti“ s tím, že toto cvičení bylo „důrazným trestem za separatistické činy tchajwanských sil nezávislosti“. 

Tchajwanská armáda na čínské cvičení s desítkami letounů a plavidel v Tchajwanské úžině reagovala a na případnou obranu aktivovalo své vlastní zdroje. „Zahájení vojenských cvičení při této příležitosti nejenže nepřispívá k míru a stabilitě v Tchajwanském průlivu, ale také zdůrazňuje čínskou militaristickou mentalitu,“ upozornilo tamní ministerstvo obrany podle serveru France24.

Stalo se tak nedlouho poté, co moc převzal nový tchajwanský prezident Lai Ching-te. Právě s tímto mužem má Peking velice napjaté vztahy. Označil ho za „nebezpečného separatistu“ a odsoudil jeho inaugurační projev, při němž vyzval Čínu, aby přestala se zastrašováním.  

Nepřátelství mezi pevninskou Čínskou lidovou republikou (ČLR) a Tchaj-wanem má kořeny v druhé světové válce a následné čínské občanské válce z let 1945-1949. Po vítězství komunistů pod vedením Mao Ce-tunga se vláda Čínské republiky, vedená Kuomintangem, stáhla na Tchaj-wan, kde si udržela autonomii.

ČLR od té doby považuje Tchaj-wan za svou provincii a usiluje o znovusjednocení. Tchaj-wan se však profiluje jako samostatná demokratická země s vlastním politickým a ekonomickým systémem. 

Napětí eskaluje kvůli čínskému vojenskému nátlaku a mezinárodnímu uznání Tchaj-wanu, které ČLR odmítá. Čína hrozí diplomatickými a ekonomickými sankcemi zemím, které Tchaj-wan oficiálně uznají. Většina států, včetně USA, udržuje s Tchaj-wanem neoficiální diplomatické kontakty, aby nezhoršily své vztahy s Čínou, což situaci dlouhodobě komplikuje.

Související

Tchaj-Wan

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem

S rostoucím napětím mezi Čínou a Tchaj-wanem Japonsko podniká kroky k ochraně svých ostrovů v prefektuře Okinawa. Tokio poprvé představilo plán na evakuaci více než 100 000 obyvatel a 10 000 turistů z ostrovů v oblasti Sakishima, pokud by v regionu vypukl ozbrojený konflikt. Uvedl to server The Guardian.
Tchaj-Wan

Asie je z Trumpa nervózní. Co bude následovat po jeho nástupu k moci nikdo ani netuší

Donald Trump se svým historickým návratem do Bílého domu vyvolává obavy v Tchaj-wanu, který považuje USA za svého nejdůležitějšího bezpečnostního garanta. Ačkoliv byl během svého prvního funkčního období považován za přítele Tchaj-wanu díky zvýšeným dodávkám zbraní a diplomatické podpoře, jeho nedávná vyjádření na kampaních ukazují na potenciálně složitější vztah.

Více souvisejících

Tchaj-Wan Čínská armáda Čína

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Aktualizováno před 55 minutami

Hokej, ilustrační fotografie.

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 3:2 po druhé třetině. Pyrochta dokonal velký obrat

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utká obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakují tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupí oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. Zápas Česko vs. Švýcarsko sledujte on-line třetinu po třetině na Eurozpravy.cz.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Aktualizováno před 8 hodinami

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim

Dnes je Den vítězství, státní svátek, při kterém si připomínáme konec druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Na mnoha místech probíhají pietní akce, zatímco obchody zejí prázdnotou. Může za to zákon, který v Česku platí už téměř dekádu. 

včera

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev

Rusové nedodržují aktuální příměří, které vyhlásil jejich prezident Vladimir Putin, konstatoval ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha. Odvolává se na informace od velení ukrajinské armády. Podle vojáků byl klid zbraní porušen ve více než sedmi stovkách případů. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy