Tchaj-wanu hrozí válka s Čínou. Jak jsou lidé připraveni na obranu ostrova?

Většina Tchajwanců je připravena bránit svou zemi proti čínskému útoku. Podobný počet si také myslí, že jim v případě napadení pomohou Američané. Napětí mezi oběma zeměmi nadále stoupá a americké rozvědky se obávají útoku Pekingu už v roce 2027. 

Průzkum veřejného mínění na Tchaj-wanu ukázal, že až 67,8 % obyvatel ostrovního státu by bylo „velmi ochotno nebo spíše ochotno“ bojovat na obranu země, pokud by se Peking rozhodl zaútočit. O průzkumu informoval německý server DW. 

Podle 64 % respondentů územní ambice Číny pro Tchaj-wan představují „vážnou hrozbu“. Dalších 61 % si myslí, že čínská invaze v dohledné době „není pravděpodobná“. Zhruba 52 % Tchajwanců věří v pomoc Spojených států, pokud Čína zaútočí a 40 % míní, že USA vyšle námořnictvo, aby prolomilo případnou blokádu. 

Čínský útok na Tchaj-wan je podle amerických zpravodajských služeb reálný scénář. Loni ředitel CIA varoval, že čínský lídr Si Ťin-pching chce v roce 2027 ostrov napadnout. 

Americký prezident Joe Biden podle americké stanice CNN už v roce 2022 Tchaj-pej ujistil, že je Washington „odhodlán vojenský bránit“ Tchaj-wan v případě útoku ze strany Číny.   

Podle analytiků je vysoce pravděpodobné, že pokud se Peking k tomuto kroku odhodlá, tak uspěje. Spojené státy a Japonsko sice mohou na Tchaj-wanu nasadit velké množství sil, zřejmě to ale nebude stačit na odolávání plné síly čínských ozbrojených sil.

Už tak má Čína největší námořnictvo na světě, nevyspělejší obchodní loďstvo a velkou pobřežní stráž. Odborníci upozorňují i na takzvané námořní milice neboli rybářské lodě oficiálně napojené na armádu. Tato plavidla dokáží přepravit stovky tisíc vojáků při obojživelné operaci, která bude pro útok na ostrovní stát nutná. 

„Aby měl Peking rozumné vyhlídky na vítězství, musela by Lidová osvobozenecká armáda spolu s vojáky přesunout tisíce tanků, dělostřeleckých zbraní, obrněných vozidel a raketometů. Musely by s nimi přejít hory vybavení a jezera paliva,“ přiblížil vedoucí ředitel Institutu projektu 2049 Ian Easton. 

Situaci rozhodně neuklidňují ani neustálá čínská vojenská cvičení, přičemž jedno z dosud nejvíce znepokojivých provedla Lidová osvobozenecká armáda Číny (PLA) v květnu. Dle svých vlastních slov „otestovalo schopnost společně převzít moc, zahájit společné útoky a obsadit klíčové oblasti“ s tím, že toto cvičení bylo „důrazným trestem za separatistické činy tchajwanských sil nezávislosti“. 

Tchajwanská armáda na čínské cvičení s desítkami letounů a plavidel v Tchajwanské úžině reagovala a na případnou obranu aktivovalo své vlastní zdroje. „Zahájení vojenských cvičení při této příležitosti nejenže nepřispívá k míru a stabilitě v Tchajwanském průlivu, ale také zdůrazňuje čínskou militaristickou mentalitu,“ upozornilo tamní ministerstvo obrany podle serveru France24.

Stalo se tak nedlouho poté, co moc převzal nový tchajwanský prezident Lai Ching-te. Právě s tímto mužem má Peking velice napjaté vztahy. Označil ho za „nebezpečného separatistu“ a odsoudil jeho inaugurační projev, při němž vyzval Čínu, aby přestala se zastrašováním.  

Nepřátelství mezi pevninskou Čínskou lidovou republikou (ČLR) a Tchaj-wanem má kořeny v druhé světové válce a následné čínské občanské válce z let 1945-1949. Po vítězství komunistů pod vedením Mao Ce-tunga se vláda Čínské republiky, vedená Kuomintangem, stáhla na Tchaj-wan, kde si udržela autonomii.

ČLR od té doby považuje Tchaj-wan za svou provincii a usiluje o znovusjednocení. Tchaj-wan se však profiluje jako samostatná demokratická země s vlastním politickým a ekonomickým systémem. 

Napětí eskaluje kvůli čínskému vojenskému nátlaku a mezinárodnímu uznání Tchaj-wanu, které ČLR odmítá. Čína hrozí diplomatickými a ekonomickými sankcemi zemím, které Tchaj-wan oficiálně uznají. Většina států, včetně USA, udržuje s Tchaj-wanem neoficiální diplomatické kontakty, aby nezhoršily své vztahy s Čínou, což situaci dlouhodobě komplikuje.

Související

Více souvisejících

Tchaj-Wan Čínská armáda Čína

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 3 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 4 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy