Záhada možného íránského jaderného testu. Teherán reagoval na spekulace

Víkendové zemětřesení v Íránu nemuselo být přirozené. Spekulace o historicky prvním íránském jaderném testu se vyskytly na sociálních sítích. Právě oblast, kde k tomuto zemětřesení došlo, byla už v roce 2019 označena jako potenciální lokalita pro konání podzemních jaderných zkoušek. 

Seismografické centrum Teheránské univerzity minulou sobotu oznámilo výskyt zemětřesení o síle 4,4 Richterovy škály. Podle tohoto centra k zemětřesení došlo v hloubce asi dvanácti kilometrů, a to nedaleko města Aradan v íránské provincii Semnán. 

Server Euronews upozornil na to, že se zemětřesení nemuselo vyskytnout přirozeně. Zejména na sociálních médiích se objevily spekulace o prvním íránském jaderném testu. Rada národní bezpečnosti Íránu ale tyto zprávy označila za „fámy“ a zdůraznila, že „jaderné zkoušky jsou v rozporu s íránskou jadernou a obrannou doktrínou“. 

Podle zprávy výzkumného ústavu FDD z roku 2019 na íránském území existuje pět potenciálních míst pro testování. Teherán dokonce provedl různé testy a vyvíjel metody, včetně těch seismických. V roce 2003 už Írán provedl podzemní test nejaderných výbušnin. 

Už v té době FDD uvedl jako jedno z míst oblast Semnán – tedy přesně lokaci, kde došlo k „zemětřesení“. „Každá testovací oblast vojenského cvičiště Semnán má svůj vlastní vyhrazený bunkr, pravděpodobně pro řízení palby a diagnostiku, umístěný podél upravené silnice v různých rozestupech od jednoho do tří kilometrů,“ znělo ze zprávy.

FDD identifikoval dvě zkušební oblasti v okolí Semnánu, kde by bylo možné testovat „vysoce výbušné látky“ a dvě místa „pro odpalování raket“. 

Tyto spekulace přicházejí v době zvýšeného napětí mezi Íránem a Izraelem. Teherán minulé úterý jako „pomstu“ za smrt šéfa Hizballáhu Hassana Nasralláha vypálil proti izraelskému území necelé dvě stovky raket. 

Obě země mezi sebou mají silné napětí od smrti vedoucího představitele Hizballáhu Fuáda Šukra a šéfa Hamásu Ismaila Haníji. Už v dubnu Íránci spustili raketový útok proti Izraeli, kdy použil až tři stovky balistických raket a bezpilotních letounů. Se sestřelováním pomáhaly letectva USA, Velké Británie a Jordánska. 

Konkrétně Spojené státy hrozí, že „nenechají“ Íránce vyvinout jadernou zbraň. Pokud Írán skutečně jadernou zbraň otestoval, hrozí bezprostřední riziko konfliktu mezi ním a koalicí Američanů a Izraelců. 

Související

Izraelská armáda

Co může napáchat Trumpovo zvolení? Útok na jaderná zařízení i rozsáhlou válku

Soudě podle jeho prvního funkčního období, lze očekávat, že nově zvolený prezident Donald Trump bude na Blízký východ klást velký důraz i tentokrát. Během svého předchozího období si vybral Saúdskou Arábii pro svou první zahraniční cestu, pokusil se o "dohodu století" mezi Izraelem a Palestinci, posílil regionální integraci židovského státu a výrazně zvýšil tlak na Írán.
Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

Více souvisejících

Írán Jaderné zbraně Zemětřesení

Aktuálně se děje

včera

včera

COP29

Největší konference o počasí dostala ránu. Světoví lídři na ni nepojedou

Na nadcházejícím klimatickém summitu COP29, který se koná v listopadu v ázerbájdžánském Baku, budou chybět klíčoví světoví lídři, včetně zástupců Spojených států, Evropské unie a Brazílie. Summit OSN o změně klimatu, jehož cílem je koordinovat globální úsilí proti klimatické změně, tak letos postrádá účast významných politických osobností, což může ovlivnit jednání a očekávané výsledky konference. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.

včera

Návštěva prezidenta Volodymyra Zelenského v muniční továrně v USA

Poskytne Biden Ukrajině vše, než bude příliš pozdě? Kyjev nástup Trumpa do úřadu znervózňuje

Kyjev, hlavní město Ukrajiny, bylo v noci po vítězství Donalda Trumpa plné znepokojených politiků, diplomatů a podnikatelů, kteří se sešli v jedné z kyjevských restaurací. Zatímco venku houkaly sirény, uvnitř panovala atmosféra plná nejistoty. Někteří se smáli, jiní vypadali zmateně a mnozí si kladli otázku, zda prezident Joe Biden nyní uvolní všechny restrikce a poskytne Ukrajině vše, co si přála, než bude příliš pozdě.

včera

včera

včera

včera

Kamala Harrisová se postaví proti Trumpovi.

Prohra Harrisové ve volbách vrací Američany k zásadní otázce týkající se žen

Tento týden Američané nezvolili Kamalu Harrisovou jako první prezidentku Spojených států, ale pro Janet Edwardsovou, Afroameričanku z Washingtonu, bylo důležité, že mohla během svého života sledovat, jak jiná žena tmavé pleti kandiduje na nejvyšší úřad v zemi. Přestože Harrisová 5. listopadu prohrála, Edwardsová zdůraznila, že nechce, aby tento neúspěch zcela zastínil radost z více než tříměsíční kampaně.

včera

včera

včera

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Důchodová reforma schválena. Věk odchodu do penze poroste, stát chce na důchodcích ušetřit

Současný důchodový systém je podle vlády Petra Fialy (ODS) dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem. V Poslanecké sněmovně proto byla při třetím čtení návrhu MPSV schválena důchodová reforma, která byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.

včera

včera

včera

Mario Draghi

Draghi po vítězství Trumpa bije na poplach: Reforma ekonomiky EU je urgentní

Po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se otázka evropské ekonomiky stala ještě urgentnější. Mario Draghi, bývalý šéf Evropské centrální banky (ECB), který před začátkem neformálního zasedání Evropské rady v Budapešti připomněl potřebu reformy evropské ekonomiky, vyjádřil obavy, že Evropa zaostává za USA v mnoha oblastech, včetně produktivity a hospodářského růstu. 

včera

včera

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy