Schwarzenberg prozatím zůstává šéfem TOP 09 i ministrem zahraničí

Praha - Karel Schwarzenberg (TOP 09) se před druhým kolem prezidentské volby nevzdá ani postu předsedy TOP 09, ani vedení ministerstva zahraničních věcí. Nemíní ani dramaticky navyšovat peníze na kampaň, uvedl v neděli v České televizi.

"S panem premiérem se potkám a poradíme se o následujících deset dnech, ovšem dovolenou si brát nebudu. Pojedu do Bruselu, budu pracovat na ministerstvu zahraničních věcí, jak známo, kampaně se dopoledne nedělají," uvedl Schwarzenberg.

Výrazným způsobem nebude navyšovat ani peníze kampaň. "Ušetřili jsme pět milionů korun, a to je maximum, co do toho dáme," řekl. Se svým rivalem Milošem Zemanem (SPOZ) sázejí na televizní debaty.

"Vy nám za naši účast v televizních diskusích neplatíte a my vám za ně také ne, tak nechápu, za co bychom měli utrácet," řekl Zeman. Koncerty se už konaly a ty podle jeho slov rozhodně nepřilákají tolik lidí, jako televizní debaty. Zeman nechce ani zvyšovat počet billboardů. Kandidát má podle jeho slov přesvědčovat argumenty a názory, nikoliv svým zjevem.

Oba kandidující na post prezidenta se zároveň nechali slyšet, že se v následujících dnech vyhnou negativní kampani. Zeman se domnívá, že negativní kampaní škodí každý především sám sobě. "Většina lidí je rozumných, pokud bych jen nadával na druhého, tak asi nemám sám co nabídnout," vysvětlil. Karel Schwarzenberg následně doplnil, že je potřeba si uvědomit, že jeden z nich bude hlavou státu a nebylo by hezké, kdyby měl vítěz při vstupu na Hrad oblek samou kaňku od rajčat a vajíček, který na něj házel jeho oponent.

V další části pořadu se obě potenciální hlavy státu vyjádřily také k amnestii, která v současné době hýbe děním v celém Česku. Zatímco kandidát TOP 09 tvrdí, že je v zásadě příznivcem prezidentského pardonu, Miloš Zeman považuje amnestii za přežitek.

"Jsem příznivcem amnestie jako takové především z toho důvodu, že se v České republice vězením trestají i činy, za které je jinde ve světě jen peněžitá sankce," uvedl Schwarzenberg. Z tohoto stavu podle něho dále pramení přeplněnost věznic, které se následně stávají školou zločinu místo nápravného zařízení. "Stav věznic je neúnosný a mělo se s tím něco dělat již dávno. Přesto musím říci, že tento způsob udělení amnestie zdá se mi poněkud nešťastným," parafrázoval ministr zahraničí známý výrok z Vančurova Rozmarného léta.

Zeman kontroval, že byl Karel Schwarzenberg jediným prezidentským kandidátem, který měl amnestii ve svém programu. "Nejen mně připadá institut amnestie jako feudální přežitek," zakončil.

Prezident republiky vyhlásil amnestii na samém začátku letošního roku. Kontrasignace premiéra Nečase nutná k dokončení procesu hromadného omilostnění na sebe nenechala dlouho čekat. Na svobodu se tím pádem dostalo kolem sedmi tisíc vězňů a také lidé obžalovaní nebo odsouzení za vážnou hospodářskou kriminalitu.

To zvedlo vlnu nevole nejen u většiny občanů, ale také u levicové opozice, která se v současné chvíli kvůli amnestii chystá na čtvrteční, již páté, hlasování o nedůvěře vládě.

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg postoupili do druhého kola historicky prvních přímých prezidentských voleb po sobotním sečtení všech odevzdaných hlasů. Zeman získal 24,21 procenta a Schwarzenberg 23,40 procenta hlasů. Druhé kolo prezidentské volby se odehraje 25. a 26. ledna, pak bude jasné, který z dvojice Zeman - Schwarzenberg si podmaní Pražský hrad.

Dosluhujícímu prezidentovi Václavu Klausovi končí mandát k 7. březnu.

Související

Marian Jurečka

Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou

K otázce peněz pro první dámu se v neděli vyjádřil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v diskuzním pořadu Partie. Podle Jurečky má nakonec platit původní dohoda mezi prezidentskou kanceláří i ministerstvem, ačkoliv se ji prý Hrad snažil pozměnit.

Více souvisejících

prezident čr Karel Schwarzenberg

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

před 2 hodinami

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

před 9 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 10 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 16 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová

Šestý díl třinácté řady populární televizní show StarDance skončil. Přinesl kromě hromadného tance také první maximální počet bodů pro jeden z párů. Soutěž nakonec opustila Jana Paulová s Robinem Ondráčkem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy