Rozzuřený Schwarzenberg opustil Sněmovnu. Kvůli Klausovi

Praha - Poslanci dnes rozhodují o důvěře vládě. Sněmovna chce po Nečasovi vysvětlit, proč podepsal amnestii a opozice žádá demisi jeho kabinetu.

Opozice se šikuje k odporu a premiér Petr Nečas (ODS) má o starost navíc. Dnes v deset hodin dopoledne začala mimořádná schůze poslanecké sněmovny, kde si zákonodárci chtějí poslechnout zdůvodnění prezidentské amnestie. Nečas za ni převzal zodpovědnost ve chvíli, kdy pod ni připojil svůj podpis.

Jedni tvrdí, že musel – například sám premiér, jiní zase že ne. K těm patří třeba předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Za problematický poslanci považují hlavně druhý článek amnestie, ten zastavuje trestní stíhání, která se vlečou více než osm let a trestní sazba u nich nepřesahuje deset let. Spadají sem i velké korupční kauzy, například vytunelování H-Systemu, fondu Trend nebo případ konkurzního soudce Jiřího Berky.

Nespokojená ovšem není jen opozice, zodpovědnosti se zřekla i koaliční TOP 09, protože premiér s vládou amnestii nekonzultoval, dozvěděli se o ní až z prezidentova novoročního projevu.

Pokud chce opozice dosáhnout pádu vlády, musí sehnat 101 poslanců. ČSSD, KSČM, Věci veřejné a Národní socialisté Jiřího Paroubka mají ale dohromady jen 93 hlasů. Dá se očekávat výživná a bouřlivá debata. Do premiéra Nečase se chce pustit i partnerská TOP 09, Věci veřejné hodlají projevit svůj názor slovem i závěrečným hlasováním. Po Nečasově demisi volal i šéf komunistů Vojtěch Filip.

 

Dosavadní průběh ve Sněmovně:

20:01 Skončila rozprava a poslanci jdou po deseti hodinách konečně hlasovat o nedůvěře vládě.

19:20 Bývalý člen ODS Radim Fiala, který patřil k šestici rebelům neochotným hlasovat pro zvýšení daní, ve svém vystoupení občanskou demokracii ostře zkritizoval. Zároveň ale nechce pustit k moci komunisty – tedy stejný argument, jakým operoval u daňového balíčku. „Nepovažuji politiku komunistů za lepší alternativu, než co nabízí tato vláda. Tato vláda vládne špatně, ale historická zkušenost s komunisty je horší. Nerozumím vládním kotrmelcům s amnestií, chvíli ano, chvíli ne, jednou podpis, jindy ne. Nevadí jí, že rodiny a kraje neprosperují, nevadí jí přidušená ekonomika, hlavně že lezeme hlouběji do evropské integrace. Vládní strany a hlavně ODS se obrátili k voličům zády. Trestat budou voliči a pro ODS to bude drastický trest," prorokoval a oznámil, že nebude hlasovat. Tento postup už si vyzkoušel, opět při daňovém balíčku.

19:10 Ivan Ohlídal (ČSSD) se vysmál premiérovu dopolednímu výroku, kdy řekl, že amnestie je aktem individuálního soucitu. „Neupřesnil však, kam tento soucit směřuje. Že je to k lidem, kteří se dopustili trestných činů, zlodějům a tunelářům. Není v tom ani náznak milosrdenství vůči poškozeným," podotkl. Podle něj se oběti kauz jen těžko domohou odškodnění v civilních řízeních. S tímto argumentem pracuje i ústavní stížnost senátorů. Kde není soudná výrok o trestním činu, není pachatel a je těžké domáhat se nápravy tam, kde oficiálně neexistuje zločin.

19:08 Naštvaný ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se nechal vytočit útoky sociálních demokratů na zastavené korupční kauzy a začal vypočítávat, že většina se jich odehrála za vlády ČSSD, nikoli v době, kdy premiéroval stávající prezident Václav Klaus.

18:52 „Až budou jednou hledat historici přídomek této vládě, bude to paradox. V jejím čele stojí premiér, který nevyhrál volby. Dokonce všechny prohrál," přišel s bonmotem Jaroslav Foldyna (ČSSD). Jeho strana byla v posledních parlamentních volbách tím smutným vítězem. ČSSD sice zvítězila, ale nebyla schopná sestavit vládu. Musela se řídit svým usnesením, že na celorepublikové úrovni nevstoupí do koalice s KSČM. ODS byla druhá. Radikální propad zažili občanští demokraté v loňských senátních a krajských volbách, ještě větší debakl zakusili při prvním kole prezidentských voleb. Jejich kandidát Přemysl Sobotka dokázal předstihnout jen Janu Bobošíkovou (Suverenita).

18:23 Vít Bárta (VV) zalitoval, že se o nedůvěře vládě nehlasovalo již před Vánoci, v době, kdy kabinet chtělo opouštět uskupení LIDEM, protože premiér odvolal předsedkyni liberálních demokratů Karolínu Peake z postu ministryně obrany. „S osmi poslanci z pseudostrany LIDEM bychom měli přesně tu potřebnou sto jedničku," zmínil. Žertem navrhl, aby se o důvěře vládě hlasovalo při každé schůzi sněmovny.

17:55 Ministr financí Kalousek (TOP 09) gestikuluje a přerušuje vystoupení Miroslava Grebeníčka, když nazývá Václava Klause „světícím biskupem vládní politiky bez schopnosti sebereflexe." Vysloužil si za to napomenutí od místopředsedy sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD).

17:48 Politika je synonymem klientelismu. Vláda jedná v zájmu úzké skupinky lidí, kterým se chce zavděčit. Tolik slova Miroslava Grebeníčka (KSČM) na účet Nečasova kabinetu. Miroslava Kalouska (TOP 09) to nevyvádí z klidu, dál si nevzrušeně čte noviny. Zbývá dvanáct řečníků.

17:12 Sněmovna je skoro prázdná, apelativní promluvy opozičních politiků poslouchá jen hrstka poslanců. „To je úcta k parlamentní instituci, to je morálka, trochu pokory by to chtělo. Vidím tu dva lidi z TOP 09 a pět lidí z ODS," spočítal Michal Babák (VV). Po něm má v plánu se projevit sedmnáct dalších přihlášených zákonodárců.

16:26 Stanislav Křeček (ČSSD) se domnívá, že amnestie upozornila na závažný společenský problém. Myslí si, že mnoho lidí krade a páchá drobné trestné činy jen proto, aby se do vězení dostali, aby se o ně stát postaral. „Jaktože věznice plní roli sociálních ústavů? Tam si lidé dají dohromady zuby, seženou si brýle, mají třikrát denně jídlo, teplou vodu. Někteří říkají, že to neznají, až z vězení. Nejsme na začátku 19. století, kdy zajištění měli lidé jen na vojně a ve vězení?" ptal se znepokojeně. V tomto duchu opravdu mnozí amnestovaní po propuštění hovořili. Netušili, kde budou žít a za co.

16:01 Do rozpravy je přihlášeno 24 poslanců. I kdyby každý z nich mluvil jen pět minut – a tak úsporný téměř nikdo není – čekají sněmovnu ještě dvě hodiny verbálních vystoupení.

15:57 Jiří Štětina (VV) si při svém proslovu postavil na pultík ceduli s nápisem „hřích číslo 5 – nakupování moci a zastrašování policie." Celkem mají Věci veřejné nachystáno deset cedulí, kterými chtějí ukázat na chyby Nečasovy vlády. Jak podotkl Jiří Dolejš z KSČM, při dnešním hlasování o pádu vlády už dávno nejde jenom a amnestie, opozice se snaží zúčtovat s koalicí. Jelikož ví, že není pravděpodobné, že najde potřebných 101 hlasů pro pád kabinetu, snaží se všechny výtky vtělit do slov. „Třináct odvolaných ministrů, jeden odvolaný za osm dní, je to selhání předsedy vlády. Také situace kolem amnestie dokázala, že Nečas ztratil autoritu a schopnost vést tuto zemi," přisadila si Dana Váhalová z ČSSD.

15:17 Josef Novotný (VV) nazval premiéra a prezidenta galérkou. Podle něj je více než jasné, že amnestie byly přichystány na klíč. Původ vidí v poslední nepřímé volbě, kdy se podle jeho slov nakupovali mezi zákonodárci hlasy pro Václava Klause. „I mně byl nabídnut dvoumilionový úplatek, abych volil Klause," zavzpomínal.

15:10 Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše nemůže hlasování o nedůvěře vládě dopadnout úspěchem, protože členové vlády příliš lpí na svých křeslech. Pustil se po stopách současné koalice do minulosti. „Podivná situace tu panuje od chvíle, kdy Věci veřejné odešli do opozice a vznikla koalice ODS, TOP 09 a apendixu, který se trefně nazval LIDEM. Toto uskupení se ve vládním turniketu točí tak, že nevíme, jestli chtějí nastoupit, nebo vystoupit," shrnul. „Dávno nejde jen o nezvládnutou amnestii nebo o to, že premiérův podpis není na amnestii z kaligrafických důvodů, spíše jde o to, že nemáme svornost v koaličních řadách. Vláda vede zemi k balkanizaci. Německý důchodce může na stáří na Ibizu, ten český leda k popelnicím," popsal Dolejš, proč si přeje pád vlády. Naslouchají mu hlavně straničtí kolegové, pravicová část sněmovny na svých místech nesedí.

14:36 Jiří Paroubek glosuje, že strana LIDEM se vlády nevzdá. Nyní mohou její členové podle předsedy NS-LEV 21 chodit na extrémně laciné jídlo do sněmovny a na Úřad vlády a jak podotkl, odnést si ho v kastrůlku i domů pro rodinu. Pro ilustraci: humrový koktejl stojí ve sněmovní kantýně patnáct korun. V nových volbách by strana LIDEM dle Paroubka neměla moc šancí dostat se zpátky do sněmovny.

14:10 Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík sněmovně oznámil, že TOP 09 nebude hlasovat pro pád vlády, i když s amnestiemi nesouhlasí. Pro všechny koaliční strany je vidina nástupu oranžovo-rudého bloku k moci tak děsivá, že jí nemíní cestu vyklidit.

13:36 Petr Gazdík, předseda Starostů a nezávislých (STAN) oznámil, že jeho strana jednomyslně podporuje kandidaturu předsedy TOP 09 na Hrad. „Starostové se vydají do ulic, do obcí, obešlou dopisem své občany. Pozvou občany na pivo, kde jim svou starostenskou autoritou doporučí Karla Schwarzenberga na post prezidenta," shrnul Gazdík. Schwarzenberg neodpověděl na otázku, zda tedy bude hlasovat pro důvěru vládě, jen zopakoval, že ho krok premiéra a prezidenta zklamal.

13:26 Motýlkem se přizdobily i ženy z řad Starostů a nezávislých. Členové strany doslova zaplavili novinářské atrium a mnohonásobně početně převýšili žurnalisty. „My jsme starostové a máme motýlky," pokřikovali zvesela na novináře. Přišli, aby oficiálně deklarovali svou podporu pro Karla Schwarzenberga (TOP 09) v nadcházejícím druhém kole prezidentské volby.

13:09 Na chodbách sněmovny se objevili členové strany Starostové a nezávislí. Všichni mají pod krkem uvázaného motýlka a na klopě placku s punkovou podobiznou prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga (TOP 09). S ním se ostatně dnes dopoledne fotili, aby mu vyjádřili svou podporu ve druhém kole boje o Hrad. Co se týče placky, mohou se plést s poslanci za Věci veřejné. Ti se dnes ozdobili konkurenčními plackami s „pankáčem" Miroslavem Kalouskem (TOP 09), aby upozornili na fakt, že Schwarzenberg není „kníže z pohádky", ale člen vládní koalice.

13:12 Místopředseda Jan Hamáček (ČSSD) vyhlásil pauzu na oběd, posílení zákonodárci mají ve vzájemném osočování pokračovat ve čtrnáct hodin. Před sebou mají možná dlouhý den, v úvodu si odhlasovali, že ani půlnoc je při jednání nezastaví.

13:10 Jiří Paroubek na rozdíl od Vojtěcha Filipa (KSČM) věří, že Karel Schwarzenberg o amnestii nevěděl, ale měl by podle něj jít příkladem. "Ať vezme své panství, nemovistosti, prodá je a za to může pár těch lidiček odškodnit," narážel Paroubek na Schwarzenbergův návrh, aby oběti zastavených hospodářských kauz odškodnil stát. Tyto peníze by šly z odvodů daňových poplatníků, navržené řešení se nelíbí ani ODS.

13:09 Na chodbách sněmovny se objevili členové strany Starostové a nezávislí. Všichni mají pod krkem uvázaného motýlka a na klopě placku s punkovou podobiznou prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga (TOP 09). S ním se ostatně dnes dopoledne fotili, aby mu vyjádřili svou podporu ve druhém kole boje o Hrad. Co se týče placky, mohou se plést s poslanci za Věci veřejné. Ti se dnes ozdobili konkurenčními plackami s „pankáčem" Miroslavem Kalouskem (TOP 09), aby upozornili na fakt, že Schwarzenberg není „kníže z pohádky", ale člen vládní koalice.

13:05 Jiří Paroubek si uspořádal rychlý tiskový brífing - za pultíkem v sále má na projev jen dvě minuty, v novinářském atriu časová omezení neplatí. "Znepokojuje mě to, že každý vězeň stojí stát tisíc korun denně a stát nedokáže zajistit, aby pracovali. Platíme to všichni, takže já amnestii pro bagatelní trestnou činnost vítám. Ale omilostnění těch tunelářů, co obrali důvěřivce - obchodní partnery, klienty, stát - to je problém. ODS nemůže říci, že by ti omilostnění tuneláři byli pro stranu neznámé veličiny. Chci vládu vyzvat, aby premiér odvolal svůj podpis na amnestii. Minimálně Schwarzenberg o ní nevěděl, jak dnes řekl. Nečas jednal o své vůli, může odvolat," řekl Paroubek. Ale ani pak by nešlo zastavit amnestii. "Když zjednoduším, jak chcete polapat šest tisíc vězňů. Právní důsledky by to tedy nemělo, ale bylo by to gesto," dodal.

13:00 Vojtěch Filip, šéf KSČM, sněmovně oznámil, že premiér Nečas postrádá svědomí a Miroslav Kalousek (TOP 09) lže. Oba podle Filipových slov přísahali na Ústavu, než se stali členy vlády, že zachovají zákony a budou je uvádět v život, že budou konat svědomitě a nezneužijí svého postavení. „V tom případě nechápu, jaké má Nečas svědomí, když si uvědomím článek, že vláda rozhoduje ve sboru. To musí být lež, když Schwarzenberg řekl, že o ničem nevěděl. Je jasné, že prezident obdržel posudek na navrženou amnestii, takže ji někdo připravoval. O tom se muselo vědět. Ministr Blažek neřekl to nejpodstatnější, že bez podpisu premiéra amnestie není platná. Když Nečas říká, že musel podepsat, tento výrok musím dát do kategorie neplatných a účelových. A ještě horší je Kalouskovo prohlášení, že vláda za to není politicky zodpovědná, takový výsměch ústavnímu slibu snad ani nemohl myslet vážně. Můžeme to vzít pouze jako výmluvu," rozhorlil se předseda komunistů.

12:53 Michal Babák (VV) označil Schwarzenbergovo vystoupení za pokrytecké a populistické. Podle Babáka by předseda TOP 09 takto nemluvil a od vlády se nedistancoval, kdyby nekandidoval na prezidenta. "Jestli ho to tak pobouřilo, ať se chová jako chlap a hlasuje proti vládě," vyzval ho Babák a neodpustil si poznámku na horší míru srozumitelnosti Schwarzenbergova mluveného projevu.

12:50 Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek navrhl, aby sněmovna kromě hlasování o nedůvěře vládě zvedla ruce i pro přijetí usnesení, kterým by vyjádřila zásadní nesouhlas s článkem dvě amnestie a vyzvala vládu, aby se urychleně zabývala důsledky a dopady amnestie na oběti trestných činů, jež amnestie utnula. „I mezi ODS a TOP 09 musejí být poslanci, kteří si uvědomují, že to není legrace. Apeluji na vás, abychom přestali vést stranický boj, tady jde o základy státu, na kterých by se měla dohodnout i levice s pravicí," obrátil se Zaorálek na kolegy. Vzkaz amnestie je podle něj jasný: „Stát se spiknul se zločinci a je jedna ruka s organizovaným zločinem."

12:28 Lubomírovi Zaorálkovi vyschlo v krku, když otevřeně obvinil prezidenta Klause z napojení na tuneláře. „Motivem Klause je tečka za tunelováním z 90. let, ke kterému on vždy projevoval značnou benevolenci. Hovořil o tom, že nerozlišuje špinavé peníze a byl s lidmi kolem korupčních kauz velmi úzce spojen," zdůraznil a požádal místopředsedu sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) o vodu. „Honzo, hoď po mně flašku," požádal a rozveselil kolegy. Hodu zabránil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), který Zaorálkovi láhev podal.

12:23 Premiér Nečas má štěstí, že je jedno, kolik poslanců bude dnes hlasovat pro zachování jeho vlády. Jednací řád totiž stanovuje, že když jde o nedůvěru vlády, musí si pád kabinetu přát 101 poslanců, přičemž je jedno, kolik je proti. I kdyby tedy celá TOP 09 následovala svého předsedu Schwarzenberga a odešla při hlasování ze sněmovny, jedná se pouze o politické gesto bez reálných důsledků. Nic dobrého to ovšem neříká o soudržnosti stávající koalice.

12:20 Podrobnou analýzu si přichystal i Zaorálek, vyvrací v podstatě všechny body Blažkova omluvného projevu. Tvrdí, že se musí zastávat tradičních pravicových hodnot, přestože je sociální demokrat. Jenomže co má dělat, když na to rezignují pravicoví politici, ptá se. Zaorálek hřímá o tom, že amnestie podkopává pilíře soukromého podnikání. „Dal jsem si tu práci, že jsem mluvil s manažery, které to potkalo, které někdo vytuneloval. Jsou to ty nejtěžší zločiny hospodářské kriminality. A ty premiér s Klausem osvobodili. A ještě jim budou vracet majetek, zlegalizují zastavením trestního řízení příjem z trestné činnosti. Jako když piráti kdysi na moři přijeli, přepadli a vyplundrovali slušnou loď a nechali tu trosku plout někde po moři," rozčílil se Zaorálek. Poukázal na kontroverzní fakt – když je zastaveno trestní stíhání, obžalovaný je považován za nevinného a peníze, které získal neprokázanou trestnou činností, mu zůstanou. Tedy případný tunelář vítězí, poškození mají smůlu.

12:09 Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek obvinil ministra Blažka, že účelově manipuluje fakty a říká jenom to, co se mu hodí. Kolegům přečetl SMS, která mu dnes dorazila od jedné z obětí tunelářských kauz. „Dělá se mi z toho zle, co poslouchám. Je mi opravdu špatně z vystoupení Blažka a Nečase. Jsem jednou z poškozených v kauze Union banky a amnestie nás připravila o peníze," přečetl Zaorálek a přidal vlastní hodnocení: „Je to sprosťárna ze strany státu. Když vytunelujete celý stát, nedostanete v České republice více než deset let."

12:00 Karel Schwarzenberg oznámil, že protestně opustí sněmovnu, protože nemůže souhlasit s postupem premiéra a prezidenta. "Pobouřilo mě to," uvedl a odešel. Nečasově pozici to právě nepomáhá, protože se tím od něj distancoval koaliční partner a vicepremiér jeho vlády.

11:55 Karel Schwarzenberg přiznal, že amnestii nejprve uvítal, protože mu vadí přeplněné věznice. "Ale pak jsem byl zděšen a chápu pobouření obřanů republiky. Amnestie je opravdu nešťastná," uvedl muž, který by od března sám mohl mít právo udělovat amnestie. Pokud ovšem ve druhém kole prezidentské volby porazí svého vyzyvatele Miloše Zemana (SPOZ). Také dodal, že trvá na tom, že premiér měl informovat vládu o tom, co se chystá. Jako místopředseda vlády a předseda koaliční vlády jsem se dozvěděl o amnestii spolu s ostatními občany země, až z novoročního projevu prezidenta," navezl se do premiéra. Schwarzenberg ve sněmovně běžně za pultík nechodí, jeho dnešní vystoupení se řadí k velmi zřídkavým jevům.

11:52 Jiří Paroubek (NS-LEV 21) ocenil Blažkovu snahu všechno vysvětlit a zahrnout poslance fakty. "Chtěl nás přesvědčit o tom, že amnestie jsou a budou. To víme. Já nemám problém s osvobozením zlodějíčků, neplatičů výživného, zkrátka drobných šibalů. Problém je – a to může Blažek mluvit další hodinu – článek 2. Obdobu zcela jistě nenalezneme v žádné amnestii, ať za první republiky nebo komunistů. Je to osvobození tunenářů, korupčníků a velkých šibalů," zaglosoval si Paroubek.

11:45 Lavice ve sněmovně prořídly, poslanci se odebrali mimo jednací síň. Podíl na tom má možná i ministr Blažek stále pokračuje v důkladném vysvětlování amnestie, cituje jeden výrok soudu za druhým, popisuje, kdo kdy vyhlásil jakou amnestii, a snaží se dopracovat k tomu, že se nic neobvyklého nestalo. Rád by dal za pravdu premiérovi, který obvinil ČSSD, že jí vůbec nejde o vyslovení o nedůvěře, ale o politicky folklorní krok. ČSSD prý jen využívá zjitřené společenské situace, aby mohla házet špínu na vládu.

11:32 Kromě čtyřnásobného hlasování o nedůvěře hlasovala sněmovna už třikrát i o důvěře Nečasově vládě. Rozdíl je v tom, že o vyslovení důvěry si vláda říká sama a je to ona, kdo musí získat většinu zákonodárců na svou stranu. O důvěru si Nečasův kabinet řekl třikrát. Poprvé šlo o potvrzení legitimity nové vlády ODS, TOP 09 a VV. Druhý případ nastal, když se VV rozštěpily a do koalice místo nich přešlo odpadlické uskupení LIDEM Karolíny Peake. Potřetí se hlasování vázalo na rebelii v ODS a schvalování daňového balíčku. Nečas výzvu pokaždé ustál. Stálo ho to ovšem mnohé politické handly: státní trafiky pro tři rebelující poslance, výměnu resortů s LIDEM nebo slib, že si LIDEM budou moci založit poslanecký klub. Podle stávajícího jednacího řádu totiž strana nemá dost poslanců, aby klub mohla mít.

11:31 „Jde o hůl o dvou koncích, záleží, jak se na to podíváte," ocitoval ministr spravedlnosti Blažek Karamazovi, aby ujasnil opozici, že amnestie také pomohla ulevit přelidněným věznicím a upozornila, že některé kauzy se nepřiměřeně vlečou. Ne všichni vězni byli ovšem svým předčasným propuštěním nadšení: mnozí rovnou říkali, že nevědí, co budou na svobodě dělat. Naopak obžalovaní ve velkých tunelářských kauzách se mohou radovat, že uniknou trestu.

11:22 Poslanci Věcí veřejných se ozdobili plackami, na nichž je ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) s barevným punkovým čírem a nápisem „Mirek is not dead – Nechci Kalouska na Hradě". Chtějí tak upozornit na fakt, že prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg je předsedou TOP 09. „Není to žádný spasitel, který spadl odněkud ze šlechtických poměrů a všechny nás spasí," shrnul Radek John (VV). Ve sněmovně si poslanci VV za svá záda umístili cedule, na nichž pojmenovávají hříchy Nečasovy vlády. Figurují tu například církevní restituce nebo vysoká nezaměstnanost.

11:06 Když už se pustil do dějinných souvislostí ministr Blažek, podívejme se na historii hlasování o nedůvěře vládě Petra Nečase. Celkem tomu čelila čtyřikrát, dnes je to popáté. Schůze skončila nejdříve ve 21:52, nejpozději ve 23:37. Obavy Marka Bendy (ODS), že ve čtvrtek padne ve sněmovně mnoho slov, ale vláda žádná, tak nebyly nejspíš neoprávněné.

10:50 "Co je závažná kauza, rozhoduje státní zastupitelství, nikoli média," zdůraznil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Rozhodl se, že poslance uspí historickým přehledem a právnickými definicemi amnestie, vydal se až do antického Řecka.

10:52Proti amnestiím se postavila i vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Ovšem štulec mířil na sociální demokraty. "Já bych si velmi přála, aby kauzy z dob vlády ČSSD byly vyšetřeny, takže rozsah amnestie se mi také nelíbí," rýpla si do sociálních demokratů.

10:30 Premiér Nečas zopakoval, že se řídil ústavní zvyklostí, když podepsal amnestii. "Je to individuální akt milosrdenství, z podstaty se nemůže stát předmětem politického handlu," uvedl Nečas. Požádal poslance, aby nehlasovali pro pád vlády. Argumentoval tím, že vláda ČSSD by byla mnohem horší¨.

10:20 Marek Benda (ODS) dal hlasovat o tom, že schůze sněmovny dnes může trvat i po půlnoci. "Je jasné, že nás čekají dlouhá rétorická cvičení," dodal. Jeho návrh prošel, proti se postavilo sedmatřicet poslanců z řad ČSSD a KSČM

10:10 Vystoupil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Vyzval sněmovnu, aby jednala. Argumentaci Hradu i premiéra, že článek 2 podporuje evropská judikatura, označil za falešnou a lživou. "Zástupci TOP 09 dokonce navrhli, aby vláda odškodnila ty oběti amnestie, které se nemohou domoci svých majetkových práv. Co to je jiného než přiznání viny?" ptal se.

 

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Důchodová reforma schválena. Věk odchodu do penze poroste, stát chce na důchodcích ušetřit

Současný důchodový systém je podle vlády Petra Fialy (ODS) dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem. V Poslanecké sněmovně proto byla při třetím čtení návrhu MPSV schválena důchodová reforma, která byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Karel Schwarzenberg Václav Klaus

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

před 5 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 6 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 12 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu

Sociální média procházejí zásadní proměnou, přičemž stále více uživatelů opouští platformu X, dříve známou jako Twitter, kterou vlastní Elon Musk. Mnozí nacházejí nové útočiště na konkurenční platformě Bluesky, založené v roce 2019 Jackem Dorseyem, původním zakladatelem Twitteru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy