Ruský špion nebo sudetoněmecký agent? Zlá kampaň plná urážek a obvinění

Praha - Schwarzenberg neumí hymnu a doma mu visí obrazy nacistů. Zeman kamarádí s českými mafiány a předhodí republiku Rusku. Předvolební kampaň přiostřila a kandidáti se neštítí vzájemného obviňování.

Přestože se po postupu do druhého kola prezidentské volby oba kandidáti zavázali k čisté a neútočné kampani, v posledních dnech před vyvrcholením klání o Hrad se jejich přesvědčovací metody vyostřují. Namísto prezentování vlastního programu házejí Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Miloš Zeman (SPOZ) a jejich týmy špínu jeden na druhého a předhánějí se v tom, kdo vytáhne ze skříně odpudivějšího kostlivce. Negativní kampaň se přitom vymkla z rukou volebních týmů obou kandidátů, do boje se pustili různé zájmové skupiny, jednotlivci na sociálních sítích i politické strany.

Tváří anti-schwarzenbergovské kampaně se stal ministr financí Miroslav Kalousek, korunní princ vládní partaje TOP 09. A to doslova, Věci veřejné nechaly vyrobit placky s jeho punkovou podobiznou a nápisem „Mirek is not dead – Nechci Kalouska na Hradě". Parodují tak všudypřítomné odznaky, na nichž je vyveden kníže Schwarzenberg s růžovým čírem a kterými mu jeho příznivci vyjadřují podporu.

Před prvním kolem Miroslav Kalousek v podstatě zmizel a pomáhal tak vytvořit dojem, že Karel Schwarzenberg je nestranickým kandidátem bez napojení na oficiální státní struktury. První místopředseda strany Kalousek dokonce chyběl ve volebním štábu, kde se čekalo na výsledky prvního kola. Odpůrci knížete se tak rozhodli, že před druhým kolem už Kalouska neviditelného nenechají. Kromě placek se objevují i plakáty, webové stránky a e-maily, upozorňující na to, jaké kroky vláda podnikla. A především – že Karel Schwarzenberg je coby vicepremiér kabinetu Petra Nečase (ODS) její pevnou součástí.

Schwarzenbergovy minusy: zpackaná hymna a knížecí titul

Další zbraní těch, kdo nechtějí Schwarzenberga v prezidentském úřadě, je apel na „češství." Například občanská skupina vedená Ivanem Kolopem, která sama sebe definuje jako „přátele z řad vysokoškoláků ve věku mezi 40 až 83 roky", rozesílá e-mailem pamflet, kde pojmenovává Schwarzenbergovy slabiny. „Nevysloví téměř žádnou větu správně česky a ani nezná pořádně naši hymnu, nechá si říkat kníže, přestože již první československý prezident T. G. Masaryk podepsal zrušení šlechtických titulů a zákaz jejich používání," zmiňují autoři například.

Ti, kteří se nemohou smířit s představou Miloše Zemana na Hradě, zase operují expremiérovým napojením na dosluhujícího prezidenta Václava Klause. Ten opakovaně vyslovil Zemanovi svou podporu a odsoudil Schwarzenberga za výrok, že Benešovy dekrety jsou neplatné a z dnešního pohledu by byl Edvard Beneš válečným zločincem. Na nároky odsunutých sudetských Němců na zkonfiskovaný majetek upozorňoval i Jiří Paroubek (NS-LEV 21). Podle něj se tak Schwarzenberg prozradil a ukázal, za jaký tým ve skutečnosti kope. Podle Paroubka budou českou kasu decimovat nejen církevní restituce, ale pod Schwarzenbergovým tlakem by mohly i nároky sudetských Němců.

Schwarzenberg se nechal slyšet, že Zeman a Klaus patří do jedné mocenské skupiny a Zeman na Hradě by byl pokračováním stávajícího stavu „v lehce růžovém zabarvení." Medvědí službu odvedl i syn stávajícího prezidenta, Václav Klaus mladší, když parodoval Schwarzenbergův zpěv hymny. „Ktéé tomof muj, ktééé tomof muj," připsal ředitel pražského gymnázia v doušce e-mailu, jímž dával vydavatelství Mafra na vědomí, že u nich už nechce inzerovat. Jsou podle něj jen pobočkou volebního štábu, ne nezávislým médiem.

Když měl následně zesměšnění kandidátovy češtiny zdůvodnit, zašel ještě dál a prohlásil, že Schwarzenbergova rodina byla obklopená nacisty a otec knížete dokonce jednal s nacistickými pohlaváry o likvidaci druhé republiky. Historici ovšem Klausova slova popírají, podle nich fakta dokládají, že Schwarzenbergův otec byl český vlastenec.

Zeman se točí, jak zrovna fouká vítr

„Jasně se nyní ukazuje, že Václav Klaus a Miloš Zeman mají společný zájem, který je spojuje v okamžiku nouze. Stejně jako je spojoval v dobách opoziční smlouvy. Součástí tohoto paktu je i nedávná masivní amnestie," uvedl Schwarzenberg ve svém nedělním prohlášení. Odkaz na amnestii je poněkud odvážný, protože Schwarzenberg je místopředsedou vlády, která za její rozsah i dopad formálně zodpovídá.

Na Schwarzenbergově webu jsou dále uvedeny výroky Zemana i Klause, které mají poukázat, že se ve svém názoru na Benešovy dekrety chovají jako větrné korouhve. „V České republice i v Německu bychom si měli umět říct: Toto se stalo, dnes už minulost nezměníme, z dnešního hlediska šlo o činy nepřijatelné... tyto události plné násilí a lidských tragédií poznamenaly celé generace a pocity křivd v myslích řady lidí přežívají dodnes," citují se tu například slova Václava Klause z roku 2003.

A volební tým Miloše Zemana nelenil a vyrukoval se svým prohlášením. Viní Schwarzenberga a jeho kolegy z oportunismu, alibismu a ohrožování české suverenity. Narážejí na oba klíčové momenty kandidátského sporu – amnestie a dekrety. „Byl to právě Miloš Zeman, který vyhlášenou amnestii ostře odsoudil mezi prvními. Na rozdíl od pana Schwarzenberga, který s amnestií na počátku souhlasil, a až poté, když viděl, jaká nevole se mezi občany zvedla a že by to mohlo ohrozit jeho prezidentskou kandidaturu, obrátil," píše Zemanův tým.

Obrazy s hákovými kříži

U dekretů si tým přestal brát servítky docela. „Smýšlení současného ministra zahraničí skutečně ohrožuje bezpečnost a suverenitu naší země. Cíleně však zamlčel, že i jeho rodiče měli kolem sebe samé nacisty a že dokonce v rodovém sídle, kde pobývá jeho manželka Therese, dosud visí obrazy s hákovými kříži a hajlujícími lidmi. Vyzýváme proto občany České republiky, kterým není lhostejná budoucnost této země, aby se od výroků Karla Schwarzenberga, stejně jako prezident České republiky Václav Klaus, distancovali," apeluje Zemanův volební tým.

Ostrá slova a laciné útoky, které dosud byly hájemstvím internetových diskusí a portálů, se tak dostávají do oficiální rétoriky prezidentské kampaně. Miloš Zeman má být pohrobkem minulosti s napojením na Rusko a mafiánské struktury, Karel Schwarzenberg zase agentem sudetoněmeckých zájmů, který neumí pořádně česky a nezná slova národní hymny. Kdo z nich dvou se stane novou hlavou státu, bude jasné v sobotu 26. ledna.

Související

Marian Jurečka

Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou

K otázce peněz pro první dámu se v neděli vyjádřil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v diskuzním pořadu Partie. Podle Jurečky má nakonec platit původní dohoda mezi prezidentskou kanceláří i ministerstvem, ačkoliv se ji prý Hrad snažil pozměnit.

Více souvisejících

prezident čr Miloš Zeman Karel Schwarzenberg

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

před 3 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 4 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 10 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války

Budoucí administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle jeho bývalého poradce Bryana Lanzy zaměří spíše na dosažení míru na Ukrajině než na její snahu získat zpět území okupovaná Ruskem. Upozornil na to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy