Praha - Zákon o rozpočtové odpovědnosti, tedy tzv. finanční ústava, kterou bude Poslanecká sněmovna projednávat na únorové schůzi v prvním čtení, má nového oponenta. Podle odborníků Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) je zbytečná.
První zápor, který na předkládaném ústavním zákonu odboráři spatřují, je absence prováděcího zákona, na který se finanční ústava odvolává. "Podle našeho názoru je to naprosto nepřijatelné. Již samotný tento fakt nás vede k přesvědčení, že takto podaný návrh nelze se vší vážností vůbec projednávat a je nutno ho odložit," píší Martin Fassmann a Jaroslav Ungerman ve svém stanovisku k dokumentu.
Finanční ústava podle ČMKOS zhorší hospodářskou i sociální situaci v České republice, zejména největší odborové centrále vadí vytvoření Národní rozpočtové rady, která by měla dostávat na provoz a platy členů 50 milionů korun ročně a její členové by měli být volení Poslaneckou sněmovnou.
"Podle našeho názoru je vytvoření Národní rozpočtové rady zcela zbytečné. Je to jen další pokus jak vzdálit rozhodování o hospodářské politice od volených institucí,"myslí si odboráři, podle kterých není ani jasné, komu by byla rada odpovědná a jestli by nesla nějaké důsledky za své možné chybné rozhodování. "Je to skoro jako jakýsi kolektivní otec, který trestá své nezdárné děti, které žijí v rozmařilosti a přepychu," upozorňují. Rozpočet rady se také ocitnul v poli nelibosti odborů. "Pro aparát o 10 až 15 lidech je na platy uvažováno 15 milionů korun a celkově pak na celou Radu 50 milionů. Jistě to stát unese, ale pro koho jsou vlastně tato teplá místečka uchystána?" ptají se.
Odboráři připomínají, že se měl zákon projednávat na tripartitě do konce ledna, jednání se ale neuskutečnilo.
"Hlavním cílem návrhu ústavního zákona je dosáhnout zdravých a dlouhodobě udržitelných veřejných financí České republiky, které jí poskytnou dostatečný prostor pro rozhodování při realizaci rozpočtové a fiskální politiky a zajistí respektování mezinárodních závazků," říká důvodová zpráva zákona, který již dříve doporučila přijmout i Legislativní rada vlády pod vedením vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM).
Jakmile by výše dluhu České republiky stoupla na 50 procent HDP, musela by vláda požádat Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Aktivní přístup ale ústavní zákon předpokládá už od překročení hranice 40 procent HDP. Od této hodnoty by mohl stát dávat záruky pouze na základě platných zákonů v den zadlužení nebo podle zákonů, který schválí nadpoloviční většina všech členů parlamentu.
Kdyby dluh stoupnul na 45 procent HDP, vláda by se musela snažit snížit výdaje a předložit poslancům návrh rozpočtu, který by měl maximálně stejně velké výdaje jako předchozí. Představitelům státu by se snížily platové základny od dalšího roku o pětinu, zmrazily by se také odměny pro pracovníky ve veřejných institucích. Na těchto hodnotách by měly zůstat, dokud dluh zase nepoklesne pod 45 procent HDP.
V případě, že by dluh dosahoval částek mezi 45 a 48 procenty HDP, musela by vláda předkládat pouze vyrovnané nebo ziskové návrhy rozpočtu. Výjimku v těchto krocích by měly vlády rok po vyslovení důvěry od parlamentu.
Odbory podotýkají, že se tak vlastně hází klacky pod nohy další vládě. "A to při vědomí, že v příštích letech to nebude tato současná koalice, která bude vládnout. Řečeno velmi stručně – tu špinavou práci nechť za nás udělá někdo jiný," uzavírají odboráři.
Kraje a další samosprávné celky by měly hospodařit tak, aby jejich dluhy nepřekročily 60 procent průměru jejich celkových příjmů za poslední čtyři roky. Když se jim to nepovede, může jim stát dávat méně peněz z daní. "Zadržený výnos daní určených územnímu samosprávnému celku lze uvolnit pouze na splacení dluhových závazků územního samosprávného celku uzavřených před rokem, v němž došlo k zadržení," dodává zákon, který předkládá ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Nová ústavní norma by měla začít v případě průchodu legislativním procesem od roku 2014. Výjimku budou mít v případě schválení zdravotní pojišťovny, které by podle zákona musely překládat také vyrovnané rozpočty, těm by zákon nové povinnosti stanovil od roku 2018, stejně jako možnost zadržení výnosů z daní samosprávným celkům.
Související
Platy státních zaměstnanců se zvýší. Vláda oznámila dohodu s odbory
Platy nestoupnou všem státním zaměstnancům stejně, naznačil Jurečka
Odbory , Miroslav Kalousek , Jaroslav Ungerman
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Politico: Američané Grónsku prakticky velí už teď. Invaze by byla nejkratší válkou v dějinách
před 59 minutami
IS území neobnoví, hrozbou ale bude dál. Expert na terorismus Young pro EZ vysvětlil, jak lze předejít útokům
před 1 hodinou
Vážně chce Kanadu? Trudea popsal, o co jde skutečně Trumpovi
před 3 hodinami
Počasí: Česko zasype sníh. Napadnou ho desítky centimetrů
před 3 hodinami
Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano
před 4 hodinami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 5 hodinami
Trump se sejde s Putinem
před 6 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 7 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 7 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
včera
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
Policie definitivně uzavřela případ loňské smrti populárního herce Karla Heřmánka. K trestnému činu podle vyšetřovatelů nedošlo. Heřmánek zemřel na konci srpna na střelnici na Příbramsku. Bylo mu 76 let.
Zdroj: Jan Hrabě