Praha/Soul - V Pchjongjangu dál obvyklým způsobem fungují zahraniční zastoupení, ačkoli KLDR kvůli hrozbě války dala státům najevo, že by měly uvažovat o evakuaci svých ambasád. Problémy nezaznamenalo ani české velvyslanectví.
V sobotu se v severokorejské metropoli uskutečnila schůzka velvyslanců zemí Evropské unie, kterou Londýn označil za rutinní jednání. Kesong, společná průmyslová zóna obou korejských států na území KLDR, se mezitím dál potýká se severokorejskou blokádou.
Stalinistický stát neupřesnil, z jakého důvodu nebude moci ambasády chránit, opakovaně ale označuje válečný střet kvůli společnému vojenskému cvičení jihokorejské a americké armády za nevyhnutelný. Rozsáhlé manévry mají skončit koncem dubna.
"České velvyslanectví pracuje normálně," řekl dnes ČTK telefonicky diplomat Jiří Hušner z ambasády v Pchjongjangu. I přes tuto zprávu se ale česká diplomacie nečekaně rozhodla situaci řešit, píše server rozhlas.cz.
"S ohledem na severokorejskou výzvu, aby diplomaté opustili KLDR, jsme se rozhodli na pondělí, to znamená 8. dubna, svolat na ministerstvo zahraničních věcí krizový štáb, který se touto situací bude zabývat," říká mluvčí černínského paláce Karel Šroll.
Krizový štáb počítá s třemi variantami: evakuací, přesunem na blíže neurčené bezpečnější místo a setrvání na místě.
V pátek si čeští diplomaté předvolali vedoucího severokorejského zastupitelského úřadu, aby jim k výzvě řekl více. Podle Šrola uvedl, že se nejedná o nátlak na zahraniční partnery.
Pchjongjang uvádí, že pokud by se velvyslanectví rozhodlo zůstat, potom nebude schopen zaručit bezpečnost personálu, řekl Šrol.
Diplomaté se snaží spolupracovat hlavně s Čínou a Ruskem jako dvěma hlavními aktéry, kteří mohou mít aspoň nějaký vliv na severokorejskou vládu a jejího vládce Kim Čong-una.
Američané prakticky nemají v Severní Koreji vlastní zpravodajské zdroje. Pohyby vojsk a zařízení sledují satelity, ale to je jediný zdroj informací o tom, co se v komunistickém státě děje.
Související
Macinka hodlá konzultovat situaci v Íránu s tamním velvyslancem
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
ministerstvo zahraničí , Karel Schwarzenberg , Severní Korea (KLDR)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rulíka nahradí silné trenérské duo. Moták a Gross začnou po mistrovství světa
před 2 hodinami
USA se nenechají vydírat, vzkázal Trump do Teheránu
před 3 hodinami
Írán hodlá kontrolovat průliv až do konce války. Ozval se i Chameneí
před 4 hodinami
Je neprávem pozapomenuta. Před 120 lety převzala Nobelovu cenu první Češka
před 5 hodinami
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Lodě hlásí, že se dostávají pod palbu
před 5 hodinami
Pohřeb Jana Potměšila bude veřejný. Proběhne ve známém pražském kostele
před 6 hodinami
Maďarské volby ještě nejsou uzavřené. Magyarova Tisza získala další křesla
před 7 hodinami
Feriho propuštění se bude řešit znovu u okresního soudu
před 8 hodinami
Policie si převzala dalšího podezřelého v pardubické kauze
před 9 hodinami
Írán to myslel vážně. Hormuzský průliv je opět uzavřený
před 10 hodinami
Chorý zná trest za plivnutí na soupeře. Nezahraje si jen jeden zápas
před 10 hodinami
Bude to historické. Trump se zasnil při představě jednání s čínským prezidentem
před 11 hodinami
Praha otevřela nový most přes řeku. Od víkendu slouží běžnému provozu
před 12 hodinami
Hormuzský průliv můžeme znovu uzavřít, varoval Írán
před 13 hodinami
Počasí: Teploty o víkendu překonají hranici 20 stupňů, překazit je mohou bouřky
včera
Nebudeme riskovat. Do otevřeného Hormuzského průlivu se lodě nehrnou, mají strach
včera
Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva
včera
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
včera
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
včera
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
Americký prezident Donald Trump vydal sérii prohlášení, ve kterých oznámil zásadní obrat v blízkovýchodním konfliktu. Podle jeho slov Spojené státy s okamžitou platností zakázaly Izraeli další bombardování Libanonu. Prezident zdůraznil, že Izrael má od USA tyto akce striktně zakázány, a dodal, že současná situace již stačila. Svůj příspěvek na sociální síti Truth Social zakončil rázným zvoláním, že čeho je moc, toho je příliš.
Zdroj: Libor Novák