Premiér se nedohodl s ODS a ČSSD na obsazení ministerstva pro životní prostředí

Praha - Premiér Jan Fischer ve čtvrtek po setkání se šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem a lídrem ODS Petrem Nečasem oznámil, že představy obou stran se nesešly a nedošlo k dohodě o obsazení ministerstva životního prostředí. Jednání budou podle Fischera pokračovat po svátcích.

"Vyměnili jsme si názory, ale názory obou stran se nesetkaly," poznamenal premiér s tím, že jednání budou pokračovat. Podle jeho slov považuje setkání za přínosné v tom, že jsou na stole stanoviska obou stran, ODS i ČSSD.

Premiér připustil, že v diskusi o uvolněných ministrech po SZ byl hlavním problémem post ministra životního prostředí. "Nedohodli jsme se na řešení především pro ministerstvo životního prostředí," řekl Fischer s tím, že problémem by nebylo, kdyby agenda ministra pro lidská práva přešla přímo pod předsedu vlády.

Nečasova představa je, aby podoba vlády maximálně respektovala původní dohody. ODS proto požaduje post ministra životního prostředí, aby se rovnováha ve vládě po odchodu členů kabinetu za SZ vyrovnala. Sociální demokracie považuje za schůdné, aby ministerstvo pro životní prostředí řídil dál ministr zemědělství Jakub Šebesta nominovaný ČSSD a agendu lidských práv by převzal premiér.

Současnou situaci ve vládě odstartoval odchod ministra životního prostředí Jana Dusíka, kterého nominovala Strana zelených. Dusík odešel kvůli tomu, že se s premiérem nemohl shodnout na postupu při modernizaci elektrárny Prunéřov. Protože Fischer následně svěřil ministerstvo životního prostředí ministru zemědělství Jakubu Šebestovi, jehož do vlády nominovala ČSSD, oznámili zelení, že kabinet přestávají podporovat. V pondělí proto z vlády odešel i jejich druhý nominant – ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb.

Po odchodu zelených má ČSSD v kabinetu převahu, mají osm ministrů, ODS sedm, předseda není započítán. Původně měla vláda 17 členů včetně předseda vlády, ČSSD nominovala osm ministrů, ODS šest a zelení dva. Bývalá koalice a opozice byly vyrovnané, v současné má převahu sociální demokracie.

Související

Jan Fischer

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit, než v koronavirovém roce 2020. Řekl to dnes v diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Základní parametry státního rozpočtu na příští rok se schodkem 390 miliard korun schválila vláda v pondělí, loni hospodaření státu ovlivněné dopady pandemie vykázalo deficit 367,4 miliardy korun.

Více souvisejících

Jan Fischer ODS ČSSD

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Ilustrační fotografie.

Zítko už není ve vazbě. Soud s ním ale pokračuje

Dezinformátor Pavel Zítko, který čelí obžalobě ze šíření poplašné zprávy, byl v pátek propuštěn z vazební věznice v Litoměřicích, kde byl od srpna, kdy jej českým kolegům předala slovenská policie. Informovala o tom ČTK. U chomutovského okresního soudu zároveň pokračovalo hlavní líčení v jeho případu. 

před 57 minutami

Čínská armáda, ilustrační fotografie.

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 

před 1 hodinou

Mount Everest

Největší záhada Everestu ožívá. Povedl se velký objev

Sto let letos uběhlo od největší záhady kolem nejvyšší hory světa Mount Everest. Dodnes totiž není jasné, zdali ji už v roce 1924 nezdolali dva britští horolezci. Nyní se týmu dokumentaristů povedl velký objev, když byly nalezeny lidské ostatky, které zřejmě paní druhému ze ztracených horolezců. 

před 2 hodinami

Kometa, ilustrační foto

Jak vidět kometu na obloze? Astronomové radí, co (ne)dělat

Milovníkům astronomie začalo asi nejvíce vzrušující období během letošního října. Na obloze se totiž objeví kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), která bude podle Astronomického ústavu AV ČR nejzajímavějším objektem na říjnové obloze. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Donald Trump

Letadla i vojáci. Trumpa bude před volbami hlídat armáda

Volební tým bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, kandidáta Republikánské strany v nadcházejících prezidentských volbách, požádal o poskytnutí vojenských letadel a vozidel pro zvýšení bezpečnosti během posledních týdnů kampaně. 

včera

včera

Zbraně Hizballáhu

Hizballáh má nové velení. Chystá se na specifický druh války

Hnutí Hizballáh, podporované Íránem, se podle informací dvou anonymních zdrojů připravuje na dlouhou opotřebovací válku na jihu Libanonu a má nové velení. Navzdory izraelským útokům si stále uchovává značné zásoby zbraní, včetně přesných raket, které dosud nepoužilo, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Andrej Babiš

Z podnikatelů populisty: Babiš a Trump jsou v podstatě totéž

Může být velký podnikatel dobrý politik? Záleží na mnoha faktorech, osobnosti jako Donald Trump nebo Andrej Babiš ale ukázaly, že jim jde hlavní o vlastní image (a profit). Hranice mezi politikem-podnikatelem takového formátu a populistou je velice tenká a oba muži ji zdárně překročili.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko zahájilo ofenzívu v Kurské oblasti. Ukrajinské jednotky jsou v nebezpečí

Ruská vojska tento týden zaznamenala postup v Kurské oblasti na západě země, kde obsadila dvě obce, které předtím kontrolovaly ukrajinské síly. O událostech informovalo ruské ministerstvo obrany. Podle serveru Meduza, který působí z lotyšského exilu, zahájila ruská vojska novou ofenzívu na několika frontových úsecích v této oblasti.

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin nastínil svou vizi ideálního světa

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal s íránským prezidentem Masoudem Pezeškijánem v hlavním městě Turkmenistánu, Ašchabadu, během regionálního summitu. Šlo o jejich první setkání, při kterém diskutovali o bilaterálních vztazích a situaci na Blízkém východě.

včera

včera

Ruská armáda

Rusko decimuje ukrajinské přístavy. Útočí na jeden za druhým

Rusko za poslední tři měsíce provedlo téměř 60 útoků na ukrajinskou přístavní infrastrukturu, přičemž při nich zahynulo 79 civilistů. O těchto útocích informoval místopředseda ukrajinské vlády Olexij Kuleba s tím, že jejich intenzita stále narůstá. Cílem ruských útoků je podle Kuleby zejména oslabení exportního potenciálu Ukrajiny a záměrné vyvolání potravinové krize v částech světa, které jsou závislé na ukrajinských dodávkách obilí.

včera

včera

Útok Izraelců na pracovníky mírové mise OSN připomíná jejich zranitelnost. Jak a kde působí?

Izraelská střelba na pracovníky mírové mise OSN v Libanonu připomněla nepříjemnou skutečnost. I když je mandát těchto vojáků založen na udržení míru a stability v regionu, stávají se často terčem útoků. EuroZprávy.cz přehledně zpracovaly historii a současnou podobu mírových misí.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy