Praha - Dnes odpoledne bude prezidentem Milošem Zemanem jmenována vláda Andreje Babiše. Bude menšinový kabinet nejmenším, který u nás vládl? Bude to první vláda, která by nezískala důvěru v Poslanecké sněmovně?
Andrej Babiš po jmenování premiérem prohlásil, že o důvěru svého kabinetu požádá až v lednu příštího roku. Nový předseda vlády označil budoucí vládu za „jinou“. „Výhoda takové vlády je, že jsme tým a že nebude až tak formální. Bude flexibilní a můžeme se kdykoliv potkat,“ dodal po jmenování. Prezident Miloš Zeman přislíbil Babišovi rovnou druhý pokus sestavení vlády, pokud by první požádání o důvěru ve Sněmovně selhalo.
Nebylo by to poprvé, co by kabinet vládl bez důvěry. Dokonce se nejedná ani o nejmenší vládu, která tu působila. Jak to tedy během čtrnácti vlád, které v naší zemi vládly, vypadalo?
Úplně první menšinová vláda tu působila v letech 1996 až 1998, kdy byl jejím premiérem Václav Klaus. Tehdejší koalice ODS, ODA, KDU-ČSL měla dohromady pouze 99 poslanců. Díky podpoře 61 poslanců ČSSD, kteří při hlasování o důvěře opustili sál, však kabinet důvěru získal. Nevládl však příliš dlouho. Kvůli aféře s financování ODS podal Klaus 30. listopadu 1997 demisi vlády. Tu pak spravoval až do ledna 1998, kdy nastoupila úřednická vláda Josefa Tošovského. Přechodná vláda důvěru dolní komory Parlamentu získala a zemi vedla až do července téhož roku, kdy jako premiér nastoupil Miloš Zeman z ČSSD.
Zeman měl pouze 74 poslanců – což je o čtyři poslance více oproti Babišovi -, kteří by podpořili jeho menšinový kabinet. Nicméně díky dohodě s ODS Václava Klause, tzv. Opoziční smlouvě, dostala Zemanova vláda důvěru a vládla celé čtyři roky.
Další menšinový kabinet vznikl v září 2006, kdy se k moci dostala po letech ODS. Mirek Topolánek, tehdejší předseda strany a premiér, měl 81 mandátů. Kabinet však důvěru, o kterou požádal v říjnu, nezískal. Prezident Václav Klaus pověřil Topolánkovu vládu, aby v demisi spravovala zemi až do vzniku nové, stabilní vlády. Ta vykrystalizovala až v lednu 2007, kdy ODS do vlády přizvala KDU-ČSL a Stranu zelených. Celkový počet poslanců, který koalice měla, byl ale 100. Důvěru kabinet získal díky tzv. přeběhlíkům z ČSSD. 2 poslanci z její řady před hlasováním opustili sál a jeden se hlasování zdržel.
Příliš nestabilní kabinet vydržel dva roky, než se Jiřímu Paroubkovi, tehdejšímu předsedovi ČSSD, podařilo iniciovat vyvolání nedůvěry vládě, které dotáhl do konce. Topolánek v březnu 2009 podal demisi a do května téhož roku spravoval zemi, dokud nenastoupila další úřednická vláda, tentokrát Jana Fischera. Přechodná vláda nestraníků byla u moci 14 měsíců, než prezident Václav Klaus jmenoval premiéra Petra Nečase z ODS.
Nečasův kabinet podal demisi kvůli kauze Nagyová (dnes Nečasová) v červnu 2013. Měsíc byla vláda v demisi než nastoupila další úřednická, tzv. prezidentská vláda Miloše Zemana. Byl to první kabinet, který nevzešel z vůle Poslanecké sněmovny, nýbrž na návrh hlavy státu. Premiérem se stal Jiří Rusnok. O důvěru požádal v srpnu, nicméně ji nedostal, a tak Rusnok předal prezidentovi demisi. Zeman jej pověřil vládnutím až do stabilizace politického prostředí, jež měla nastat po předčasných volbách v říjnu 2013.
Volby vyhrála ČSSD před druhým hnutím ANO. Po vleklých sporech o křesla ve vládě i vnitrostranickém puči u sociální demokratů se nakonec zrodila trojkoalice ČSSD, ANO, KDU-ČSL v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), kterou prezident Zeman pověřil vládnutím až koncem ledna 2014. Rusnokova vláda byla v demisi více jak pět měsíců.
Sobotkův kabinet podal demisi koncem listopadu 2017. V říjnových volbách mezitím drtivě vyhrálo hnutí ANO Andreje Babiše. Všechny strany ale deklarovaly, že s ním do vlády nepůjdou. SPD a KSČM uvažují o tiché podpoře. Je to zřejmě jediná možnost, jak může Babišův menšinový kabinet s podporou 76 poslanců důvěru v lednu příštího roku získat. Babišův kabinet je svým způsobem první, ve kterém nebude nikdo z tradičních velkých stran jako ODS a ČSSD. Svým způsobem proto, že v Rusnokově vládě zasedli tři ministři ze sociální demokracie, ale při vládním angažmá si přerušili ve straně členství. Nestranická přechodná vláda Jana Fischera vládla proto, že ministry se stali nestraníci nominovaní z ODS, ČSSD a Strany zelených.
Související
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Hnutí ANO televizní poplatky zcela zruší, prohlásil Babiš
Andrej Babiš , Vláda ČR , Miloš Zeman , Václav Klaus , Josef Tošovský , Jiří Rusnok (guvernér ČNB) , Jan Fischer , Mirek Topolánek
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek