Mladé lidi nezajímá veřejné dění, volit by jich šla pouze třetina

Praha - Podle výzkumu společnosti Ipsos Tambor pro Národní institut dětí a mládeže nejeví mladí lidé zájem o veřejné dění a aktivně se zajímají jen o oblasti, které se jich bezprostředně týkají. V centru jejich zájmu je tak například škola, společensko-politický život však již nikoliv.

O politické dění v České republice se alespoň okrajově zajímají necelé dvě třetiny mladých lidí, nejvíce studenti vysokých a vyšších odborných škol. O politiku se podrobně zajímá 6 %, zběžně 32 % a okrajově 41 % respondentů. Voleb do sněmovny by se v kategorii 18 – 26 let zúčastnila třetina dotázaných, diskusní pořady v televizi sleduje 28% této věkové skupiny.

Nejvyšší míru zájmu projevují studenti vysokých a vyšších odborných škol a ti, kteří vyrůstají v prostředí vysokoškolsky vzdělaných rodičů. Nejmenší zájem je u žáků základních škol a lidí na rodičovské dovolené.

Aktivní participace mladých lidí, například prostřednictvím členství v nějaké organizaci, je však podle výzkumu poměrně nízká. Politika mládež převážně nezajímá, mladí lidé jsou demotivováni současným děním na politické scéně a částečně také mají pocit, že svým jednáním nemohou toto dění příliš ovlivnit.

Mladí podle vlastního názoru mají možnost vyjadřovat se k důležitým otázkám především doma v rodinném kruhu, ve škole či na pracovišti, méně již na úrovni obce, republiky či Evropské unie. Zároveň ale průzkum ukázal, mladí lidé nemají velkou potřebu se ke společensko-politickým otázkám vyjadřovat.

Za jedny z nejpřínosnějších institucí, prostřednictvím nichž lze ovlivňovat věci veřejné, považují mladí lidé zastupitelské orgány mládeže, především studentské rady, dětské parlamenty a podobně. Za přínosný považují tento způsob participace tři čtvrtiny mladých lidí. Samotné členství v podobné instituci je však atraktivní pouze pro třetinu mládeže, za poslední rok se nějaké akce parlamentu mládeže zúčastnilo dokonce pouhých 7 % mladých lidí.

Většina žáků a studentů je členy či alespoň sympatizanty nejrůznějších zájmových sdružení, sportovních oddílů nebo organizací dětí a mládeže. Aktivita v těchto institucích klesá až po opuštění školy. Mládež angažující se v nějaké organizaci má větší zájem o veřejné dění, větší potřebu vyjadřovat se k důležitým otázkám a zároveň by chtěla být více informována o možnostech další participace.

Nejvíce mladých lidí by chtělo být o možnostech zapojení se do veřejného dění informováno prostřednictvím internetových informačních portálů. Na současných informačních portálech v rámci takzvaného informačního systému pro mládež hledají mladí lidé především nabídky práce, informace o kultuře, cestování, zahraničních pobytech a studiu.

Nejatraktivnějším zdrojem informací o dění v České republice, v EU i ve světě jsou pro mladé zpravodajské a informační servery. Pouze v případě přenosu informací o dění v obci či městské části, kde mládež žije, konkurují internetovým serverům místní zpravodaje.

Právě internet, jako nejatraktivnější médium pro mladé, by měl být více používán při komunikaci s touto částí populace. Například prostřednictvím sociálních sítí lze mládež efektivně informovat o veřejném dění v oblasti politiky či kultury.

Související

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie. Analýza

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

Více souvisejících

Volby

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Afrika, ilustrační foto

Afrika jako místo, kde Západu pšenka nekvete. Expertka vysvětlila, proč tomu tak je

Afrikanistka Linda Piknerová pro EuroZprávy.cz popsala, jak se v Africe daří prosazovat zemím jako Čína a Rusko – a to na úkor Západu. Vysvětlila také, proč africké elity vnímají spolupráci s těmito režimy jako přijatelnější, což posiluje geopolitický vliv těchto velmocí na kontinentu. Piknerová se zúčastnila projektu Expedice Z101, který zkoumal proměny Afriky po stopách cest Hanzelky a Zikmunda.

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Aktualizováno včera

Kamala Harrisová, viceprezidentka Spojených států amerických

Harrisová má základní předpoklad pro funkci prezidenta. Jde o zdraví

Viceprezidentka Kamala Harrisová je schopna vykonávat funkci prezidenta Spojených států amerických. Takové jsou závěry lékařské zprávy, kterou se její kampaň rozhodla zveřejnit v rámci předvolebního boje s výrazně starším republikánským kandidátem Donaldem Trumpem. Informovala o tom agentura AP.

včera

Jablko, ilustrační fotografie.

Jablka, nejoblíbenější ovoce našich předků

Podzim je mimo jiné obdobím sklizně jablek. Toto typické podzimní ovoce si oblíbili již naši předci, a to natolik, že ho ze všech sladkých plodin v kuchyni využívali nejčastěji. Jablka lidé již ve středověku přidávali do sladkých i slaných pokrmů, třeba do kaší nebo k pečenému masu.

včera

Alexej Navalnyj

Navalnyj vtipkoval o tom, že ho Putin nechá zabít, ukazují memoáry

Zesnulý ruský opoziční politik Alexej Navalnyj ve vězení před svým skonem přemýšlel o smrti, každodenním životě, rodině, politice či válce na Ukrajině. Vyplývá to z úryvků z knihy, která v říjnu vyjde v angličtině pod názvem Patriot: a Memoir. Úryvky zveřejnil časopis New Yorker. 

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Rok starý debakl se neopakoval. Češi podali nejlepší výkon pod Haškem a vyhráli nad Albánií

Po nevýrazných zářijových výkonech, kdy svěřenci kouče Ivana Haška nejprve šokovali porážkou v Gruzii 1:4 a následně vydřeli domácí výhru nad Ukrajinou 3:2, nastoupila v pátek česká fotbalová reprezentace k dalšímu zápasu proti nevyzpytatelnému soupeři z Albánie. S tou před rokem ostudně prohrála v Albánii 0:3, a tak si fotbaloví fanoušci kladli otázku, zda v kontextu současných výkonů bude výsledek tentokrát lepší. A pro mnohé nečekaně byl. Albánie zůstala za očekáváním, Češi navíc před zaplněnou Letnou předvedli nejlepší výkon pod Ivanem Haškem a zejména díky dvougólovému Tomáši Chorému vyhráli s přehledem 2:0.

včera

Kamala Harrisová, viceprezidentka Spojených států amerických

Harrisová se chystá poukázat na rozdíl mezi sebou a Trumpem

I zdravotní stav kandidátů může sehrát roli v listopadových prezidentských volbách v USA. Viceprezidentka a demokratická nominantka Kamala Harrisová se v sobotu chystá zveřejnit lékařskou zprávu, sdělil její poradce. Informovala o tom CNN. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Zítko už není ve vazbě. Soud s ním ale pokračuje

Dezinformátor Pavel Zítko, který čelí obžalobě ze šíření poplašné zprávy, byl v pátek propuštěn z vazební věznice v Litoměřicích, kde byl od srpna, kdy jej českým kolegům předala slovenská policie. Informovala o tom ČTK. U chomutovského okresního soudu zároveň pokračovalo hlavní líčení v jeho případu. 

včera

Čínská armáda, ilustrační fotografie.

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 

včera

Mount Everest

Největší záhada Everestu ožívá. Povedl se velký objev

Sto let letos uběhlo od největší záhady kolem nejvyšší hory světa Mount Everest. Dodnes totiž není jasné, zdali ji už v roce 1924 nezdolali dva britští horolezci. Nyní se týmu dokumentaristů povedl velký objev, když byly nalezeny lidské ostatky, které zřejmě paní druhému ze ztracených horolezců. 

včera

Kometa, ilustrační foto

Jak vidět kometu na obloze? Astronomové radí, co (ne)dělat

Milovníkům astronomie začalo asi nejvíce vzrušující období během letošního října. Na obloze se totiž objeví kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), která bude podle Astronomického ústavu AV ČR nejzajímavějším objektem na říjnové obloze. 

včera

Policie popsala pátrání po střelci, který u Plzně zasáhl nezletilou

Policie popsala pátrání po střelci, jenž v pátek v obci u Plzně zasáhl nezletilou dívku, která skončila v nemocnici. S dopadením podezřelého přímo v krajském městě pak pomohla strážcům zákona veřejnost. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy