ČSSD nechce ve státním rozpočtu na rok 2021 škrty, priority naznačila i KSČM

Vládní sociální demokracie při koaličních jednáních o státním rozpočtu na příští rok nepodpoří škrty, nesmí se podle ní šetřit na důchodech, platech a investicích či penězích na boj se suchem. ČSSD to dnes uvedla v tiskové zprávě. Důchody na příští rok chce zvýšit průměrně o 900 korun měsíčně a seniorům poslat jednorázový příspěvek alespoň 5000 korun začátkem roku. Pokud by z jednání s ANO vzešla vyšší částka, podpoří ji, výše příspěvku ale podle strany musí být pro všechny stejná.

Jan Hamáček

Příští rozpočet bude podle ČSSD poznamenaný výpadkem způsobeným koronavirem. Nesmí to ale znamenat, že se bude škrtat, uvedla strana. "Rozpočet musí být proinvestiční, včetně investic do lidí. Nebudeme jako (bývalý ministr financí) Miroslav Kalousek (TOP 09) brát peníze důchodcům, lékařům, sestřičkám, hasičům, policistům a dalším, abychom se tupě proškrtali do další vlny vleknoucí se krize, zatímco ekonomiky kolem nás porostou," uvedl v tiskové zprávě předseda ČSSD Jan Hamáček.

Pandemie podle ČSSD také ukázala, že je nutný silný a efektivní stát a rozvoj digitalizace a snadné dostupnosti státní správy. Škrtat se nesmí ani na boji proti suchu, zajištění pitné vody nebo v investicích do dálnic či železnic. "Pokud tady bude stát škrtat, vrátí se to v budoucnosti jako bumerang s ještě vyššími náklady," dodal ministr vnitra Hamáček.

Sociální demokraté navrhují od ledna zvýšit důchody měsíčně v průměru přibližně o 900 korun a všem seniorům zaslat jednorázový příspěvek minimálně 5000 korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes v Mladé frontě Dnes uvedl, že by mohli senioři dostat až 500 korun měsíčně nad zákonnou valorizaci, která se odhaduje na 840 korun. "Jsem rád, že koaliční partner pochopil, že k valorizaci nestačí přidat pár desetikorun, jak navrhoval ještě nedávno a vyslyšel návrhy ČSSD," řekl Hamáček.

Rozpočet ministerstva práce podle ČSSD musí příští rok počítat s bonusem 500 korun za každé vychované dítě při výpočtu důchodu pro rodiče, který o dítě pečoval ve větší míře, ale také s dřívějšími odchody do důchodu pro lidi s vybranými náročnými profesemi. Ministerstvo zemědělství chce posílit svůj rozpočet o deset miliard korun kvůli boji se suchem, zajištění zdrojů vody či podpoře zalesňování a řešení kůrovcové kalamity.

Vnitro chce víc peněz na investice do Portálu občana, elektronickou sbírku zákonů, posílení kyberbezpečnosti, ale i platy policistů a hasičů. Stávající návrhy s tím podle Hamáčka nepočítají. "Pokud to s bezpečností na ulicích, v kyberprostoru nebo třeba se zajištěním vybavení pro hasiče myslíme vážně, bude to něco stát. Věřím, že se to povede," uvedl Hamáček.

Komunisté podporující menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD budou o rozpočtu s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) jednat na přelomu srpna a září. Vedle stálých priorit trvají na podpoře restrukturalizace uhelných krajů. ČTK to řekla komunistická předsedkyně rozpočtového výboru Sněmovny Miloslava Vostrá. 

"Čekám na prognózu k 31. srpnu, pak budeme mít jednání k rozpočtu na rok 2021," uvedla. Vedle stálých priorit v sociální a zdravotní oblasti letos komunisté chtějí dohlédnout i na peníze na restrukturalizaci uhelných krajů. "Budeme se zajímat o přípravu na ministerstvu životního prostředí a ministerstvo průmyslu a obchodu, jaké jsou tam finanční prostředky na to, že se budou uzavírat doly a že se bude zvyšovat nezaměstnanost v určitých regionech," uvedla. Pomoc budou potřebovat i podniky navazující na těžbu uhlí tak, aby měly možnost změny technologie, doplnila.

V diskusi o zrušení superhrubé mzdy komunisté stojí za názorem premiéra Andreje Babiše (ANO), nepodporují ale současné snížení daně z příjmu. "Superhrubou mzdu jsme nikdy nepodporovali, takže určitě jsme schopni podpořit její zrušení. V tuto chvíli se ale já osobně kloním k 19 procentům s tím, že výpadek, který je tam avizován, jsem přesvědčena, že lze úspornými opatřeními pokrýt," uvedla. Výpadek by činil zhruba 25 miliard korun, v případě snížení daně na 15 procent by státní pokladna přišla zhruba o 90 miliard korun. Změna by podle Vostré měla jít ruku v ruce s přípravou reformy penzí a debatou o diferenciaci daní.

V případě daně fyzických osob by komunisté podle Vostré podpořili dvě sazby, vedle devatenáctiprocentní třiadvacetiprocentní jako náhradu za současnou takzvanou solidární daň. "Co se týká korporátních daní, tam určitě budeme navrhovat i rozdělení," uvedla Vostrá. Jak by měly daně pro firmy vypadat, ale nechtěla předjímat, bude to podle ní záviset na připravovaných propočtech a hlavně vývoji ekonomiky.

Zda a o kolik mají být pro příští rok navýšeny důchody nad povinnou valorizaci, se podle Vostré musejí dohodnou ministři. "Bude záležet na tom, kolik si může státní rozpočet dovolit. My navýšení podporujeme, ale budeme čekat na to, jak se to projeví ve státním rozpočtu," uvedla Vostrá. Komunisté podle ní každopádně preferují měsíční navýšení, protože na rozdíl od jednorázového příspěvku by se v tom případě pro rok 2022 částka na valorizaci vypočítávala z vyššího základu.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

V sobotních obecních volbách účast překročila 60 procent

19.09.2021 08:25 Volební účast v sobotních volbách, ve kterých voliči ve 13 obcích Česka rozhodovali o novém složení…

Rok od otravy řeky Bečvy. Vyšetřovat vědce, který rozporuje znalecký…

18.09.2021 22:02 Aktualizováno Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje za…

Jurečka vzal svá slova ohledně manželství pro všechny zpět

18.09.2021 18:08 Aktualizováno Předseda lidovců Marian Jurečka ustoupil od požadavku, aby koaliční partneři KDU-ČSL - ODS a TOP 09…

Termín řádného sjezdu dnes komunisté posunuli na polovinu května 2022

18.09.2021 16:06 Termín řádného sjezdu KSČM, který se měl původně konat loni v dubnu, dnes komunisté posunuli na…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Související:

Právě se děje

reklama