ČSSD nechce ve státním rozpočtu na rok 2021 škrty, priority naznačila i KSČM

Vládní sociální demokracie při koaličních jednáních o státním rozpočtu na příští rok nepodpoří škrty, nesmí se podle ní šetřit na důchodech, platech a investicích či penězích na boj se suchem. ČSSD to dnes uvedla v tiskové zprávě. Důchody na příští rok chce zvýšit průměrně o 900 korun měsíčně a seniorům poslat jednorázový příspěvek alespoň 5000 korun začátkem roku. Pokud by z jednání s ANO vzešla vyšší částka, podpoří ji, výše příspěvku ale podle strany musí být pro všechny stejná.

Jan Hamáček
doporučujeme

Příští rozpočet bude podle ČSSD poznamenaný výpadkem způsobeným koronavirem. Nesmí to ale znamenat, že se bude škrtat, uvedla strana. "Rozpočet musí být proinvestiční, včetně investic do lidí. Nebudeme jako (bývalý ministr financí) Miroslav Kalousek (TOP 09) brát peníze důchodcům, lékařům, sestřičkám, hasičům, policistům a dalším, abychom se tupě proškrtali do další vlny vleknoucí se krize, zatímco ekonomiky kolem nás porostou," uvedl v tiskové zprávě předseda ČSSD Jan Hamáček.

Pandemie podle ČSSD také ukázala, že je nutný silný a efektivní stát a rozvoj digitalizace a snadné dostupnosti státní správy. Škrtat se nesmí ani na boji proti suchu, zajištění pitné vody nebo v investicích do dálnic či železnic. "Pokud tady bude stát škrtat, vrátí se to v budoucnosti jako bumerang s ještě vyššími náklady," dodal ministr vnitra Hamáček.

Sociální demokraté navrhují od ledna zvýšit důchody měsíčně v průměru přibližně o 900 korun a všem seniorům zaslat jednorázový příspěvek minimálně 5000 korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes v Mladé frontě Dnes uvedl, že by mohli senioři dostat až 500 korun měsíčně nad zákonnou valorizaci, která se odhaduje na 840 korun. "Jsem rád, že koaliční partner pochopil, že k valorizaci nestačí přidat pár desetikorun, jak navrhoval ještě nedávno a vyslyšel návrhy ČSSD," řekl Hamáček.

Rozpočet ministerstva práce podle ČSSD musí příští rok počítat s bonusem 500 korun za každé vychované dítě při výpočtu důchodu pro rodiče, který o dítě pečoval ve větší míře, ale také s dřívějšími odchody do důchodu pro lidi s vybranými náročnými profesemi. Ministerstvo zemědělství chce posílit svůj rozpočet o deset miliard korun kvůli boji se suchem, zajištění zdrojů vody či podpoře zalesňování a řešení kůrovcové kalamity.

Vnitro chce víc peněz na investice do Portálu občana, elektronickou sbírku zákonů, posílení kyberbezpečnosti, ale i platy policistů a hasičů. Stávající návrhy s tím podle Hamáčka nepočítají. "Pokud to s bezpečností na ulicích, v kyberprostoru nebo třeba se zajištěním vybavení pro hasiče myslíme vážně, bude to něco stát. Věřím, že se to povede," uvedl Hamáček.

Komunisté podporující menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD budou o rozpočtu s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) jednat na přelomu srpna a září. Vedle stálých priorit trvají na podpoře restrukturalizace uhelných krajů. ČTK to řekla komunistická předsedkyně rozpočtového výboru Sněmovny Miloslava Vostrá. 

"Čekám na prognózu k 31. srpnu, pak budeme mít jednání k rozpočtu na rok 2021," uvedla. Vedle stálých priorit v sociální a zdravotní oblasti letos komunisté chtějí dohlédnout i na peníze na restrukturalizaci uhelných krajů. "Budeme se zajímat o přípravu na ministerstvu životního prostředí a ministerstvo průmyslu a obchodu, jaké jsou tam finanční prostředky na to, že se budou uzavírat doly a že se bude zvyšovat nezaměstnanost v určitých regionech," uvedla. Pomoc budou potřebovat i podniky navazující na těžbu uhlí tak, aby měly možnost změny technologie, doplnila.

V diskusi o zrušení superhrubé mzdy komunisté stojí za názorem premiéra Andreje Babiše (ANO), nepodporují ale současné snížení daně z příjmu. "Superhrubou mzdu jsme nikdy nepodporovali, takže určitě jsme schopni podpořit její zrušení. V tuto chvíli se ale já osobně kloním k 19 procentům s tím, že výpadek, který je tam avizován, jsem přesvědčena, že lze úspornými opatřeními pokrýt," uvedla. Výpadek by činil zhruba 25 miliard korun, v případě snížení daně na 15 procent by státní pokladna přišla zhruba o 90 miliard korun. Změna by podle Vostré měla jít ruku v ruce s přípravou reformy penzí a debatou o diferenciaci daní.

V případě daně fyzických osob by komunisté podle Vostré podpořili dvě sazby, vedle devatenáctiprocentní třiadvacetiprocentní jako náhradu za současnou takzvanou solidární daň. "Co se týká korporátních daní, tam určitě budeme navrhovat i rozdělení," uvedla Vostrá. Jak by měly daně pro firmy vypadat, ale nechtěla předjímat, bude to podle ní záviset na připravovaných propočtech a hlavně vývoji ekonomiky.

Zda a o kolik mají být pro příští rok navýšeny důchody nad povinnou valorizaci, se podle Vostré musejí dohodnou ministři. "Bude záležet na tom, kolik si může státní rozpočet dovolit. My navýšení podporujeme, ale budeme čekat na to, jak se to projeví ve státním rozpočtu," uvedla Vostrá. Komunisté podle ní každopádně preferují měsíční navýšení, protože na rozdíl od jednorázového příspěvku by se v tom případě pro rok 2022 částka na valorizaci vypočítávala z vyššího základu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schillerová a Maláčová se nedohodly na rozpočtu MPSV, problém je s…

22.09.2020 15:47 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a práce Jana Maláčová (ČSSD) se dnes nedohodly na…

Česko stárne. MPSV chce půl miliardy na investice do domovů důchodců

22.09.2020 14:37 Ministerstvo práce pro příští rok žádá do svého rozpočtu půl miliardy korun na výstavbu a opravy…

Obecné ohrožení? Postup SÚKL by mohl být trestným činem, tvrdí Hamáček

22.09.2020 13:37 Postup Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve věci distribuce ochranných prostředků seniorům…

MPSV chystá novou komisi, má najít budoucí model financování dlouhodobé…

22.09.2020 13:18 Ministerstvo práce chystá novou komisi podobnou té důchodové, která by se měla kvůli stárnutí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama