ČSSD podpoří 30 dní stavu nouze, či kratší kompromis

Poslanci vládní ČSSD podpoří prodloužení nouzového stavu o 30 dní, mohli by ale hlasovat i pro kratší kompromis, pokud bude dávat smysl. Novinářům to dnes řekl místopředseda sociální demokracie Ondřej Veselý. Pokud se podaří udržet stávající vývoj epidemie, cílem by mohl být návrat dětí do škol od druhé poloviny dubna a květnové otevírání obchodů i služeb, uvedl.

ČSSD
doporučujeme

Kabinet žádá poslance, aby nouzový stav v Česku místo 28. března skončil 27. dubna. "Jsme připraveni prodloužení o 30 dní podpořit, ale pokud bude debata o kratší době, která bude dávat smysl, tak jsme připraveni podpořit i toto," shrnul po dnešním jednání poslaneckého klubu ČSSD jeho postoj Veselý.

Podobně jako v pondělí vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček zmínil Veselý, že Česko kopíruje opatření Portugalska z doby před zhruba dvěma měsíci. "Pokud chceme uspět, musíme tu cestu dokončit," doplnil. Předčasné rozvolnění pravidel by aktuálně znamenalo spíš následování příkladu Polska, kde se nyní situace zhoršuje.

Pokud budou opatření v nynější podobě platit alespoň další dva týdny, vývoj by mohl dovolit začít vracet od druhé poloviny dubna děti do škol, míní Veselý. Podle portugalského modelu by pak zhruba v květnu mohly být na řadě obchody a po nich služby, dodal.

Vláda ve Sněmovně vyjednanou podporu pro prodloužení nouzového stavu nemá. Hnutí STAN či TOP 09 již uvedly, že by nouzový stav kvůli covidu-19 neměl trvat celých dalších 30 dnů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama