ČSSD podpoří 30 dní stavu nouze, či kratší kompromis

Poslanci vládní ČSSD podpoří prodloužení nouzového stavu o 30 dní, mohli by ale hlasovat i pro kratší kompromis, pokud bude dávat smysl. Novinářům to dnes řekl místopředseda sociální demokracie Ondřej Veselý. Pokud se podaří udržet stávající vývoj epidemie, cílem by mohl být návrat dětí do škol od druhé poloviny dubna a květnové otevírání obchodů i služeb, uvedl.

ČSSD
doporučujeme

Kabinet žádá poslance, aby nouzový stav v Česku místo 28. března skončil 27. dubna. "Jsme připraveni prodloužení o 30 dní podpořit, ale pokud bude debata o kratší době, která bude dávat smysl, tak jsme připraveni podpořit i toto," shrnul po dnešním jednání poslaneckého klubu ČSSD jeho postoj Veselý.

Podobně jako v pondělí vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček zmínil Veselý, že Česko kopíruje opatření Portugalska z doby před zhruba dvěma měsíci. "Pokud chceme uspět, musíme tu cestu dokončit," doplnil. Předčasné rozvolnění pravidel by aktuálně znamenalo spíš následování příkladu Polska, kde se nyní situace zhoršuje.

Pokud budou opatření v nynější podobě platit alespoň další dva týdny, vývoj by mohl dovolit začít vracet od druhé poloviny dubna děti do škol, míní Veselý. Podle portugalského modelu by pak zhruba v květnu mohly být na řadě obchody a po nich služby, dodal.

Vláda ve Sněmovně vyjednanou podporu pro prodloužení nouzového stavu nemá. Hnutí STAN či TOP 09 již uvedly, že by nouzový stav kvůli covidu-19 neměl trvat celých dalších 30 dnů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jednání o toleranci kabinetu podle Filipa skončí vypovězením

13.04.2021 17:50 Aktualizováno Komunisté chtějí dnes ukončit dohodovací řízení o toleranční smlouvě s hnutím ANO. Podle předsedy…

Nelogický amatérismus. Politologové kritizují Hamáčka za výměnu ministra

13.04.2021 17:09 Politologové kritizují předsedu sociální demokracie Jana Hamáčka za okolnosti výměny ministra…

KOMENTÁŘ: Zeman degradoval Babiše na vojína. Národ se ocitl ve stavu…

13.04.2021 17:00 KOMENTÁŘ – Je z něj oficiální sluha prezidenta země. Funkci premiéra státu si Andrej Babiš v…

Poslanci pěti stran navrhují zákaz posílat děti pod čtyři roky do ústavů

13.04.2021 16:11 Poslankyně a poslanci z pěti stran z opozice i koalice navrhují uzákonit zákaz posílat děti, kterým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama