Opozice neuspěla. Vládní většina jí neschválila žádné usnesení ke koronaviru

Opozice ve Sněmovně neprosadila výzvu vládě, aby zajistila podmínky pro možné provádění až 30.000 testů denně na nový typ koronaviru. Dolní komora nepřijala po dnešní více než šestihodinové debatě zejména o situaci ohledně nákazy na Karvinsku ani žádný z dalších opozičních návrhů. Nepodpořili je zejména poslanci koaličních ANO a ČSSD a komunisté, kteří vládu ve Sněmovně tolerují.

Návrhy ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN se týkaly také třeba náhrad za škody, pokud byli lidé přímo poškozeni opatřeními vlády v době koronavirové krize. Kabinet měl podle opozice určit úřad, na který by se obyvatelé mohli obracet, připravit on-line formulář a připravit metodiku k uplatnění nároku na náhradu. Opozice chtěla po vládě také legislativní úpravy, které by Správě státních hmotných rezerv zjednodušily nákup ochranných pomůcek mimo nouzový stav.

Sněmovna měla podle představ opozičních stran vyzvat vládu k neprodlenému představení změn ústavního zákona o bezpečnosti reagující na zkušenosti s epidemií. Předsedkyně sněmovní ústavní komise Kateřina Valachová (ČSSD) uvedla, že předloha je téměř hotová a konzultace se zástupci dalších stran by se měly uskutečnit do konce července. "Ministerstvo vnitra pracuje, jak má," řekla.

Občanští demokraté prostřednictvím svého poslance Martina Kupky neúspěšně navrhovali provedení zátěžových testů systému zdravotní péče, aby se zjistilo, zda je připraven na případnou druhou vlnu epidemie koronaviru. Sněmovna zamítla i požadavek Vlastimil Válka (TOP 09), aby vláda představila plán očkování vakcínou na onemocnění covid-19, až bude k dispozici.

Karvinska, kde onemocněli hlavně pracovníci dolů OKD a členové jejich rodin, se týkal návrh lidovecké poslankyně Pavly Golasowské. Chtěla, aby dolní komora vyzvala kabinet k opatřením, aby se zamezilo šíření nemoci. Měla se týkat chytré karantény a zajištění dostatečných kapacit hygieny i míst pro testování obyvatel.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Důchodová reforma schválena. Věk odchodu do penze poroste, stát chce na důchodcích ušetřit

Současný důchodový systém je podle vlády Petra Fialy (ODS) dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem. V Poslanecké sněmovně proto byla při třetím čtení návrhu MPSV schválena důchodová reforma, která byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna KDU - ČSL top 09 ODS Česká pirátská strana

Aktuálně se děje

před 53 minutami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy