"Čápi, vemte si ho i s hnízdem!" Demonstrace proti Babišovi dopadla nad očekávání, jásá Minář

Dnešní demonstrace dopadla podle mluvčího iniciativy Milion chvilek pro demokracii Mikuláše Mináře nad očekávání dobře. Dnes to řekl novinářům po akci. Zopakoval, že na akci bylo zhruba stejně lidí jako minule. Podobně masové akce jsou podle něj mimo Letnou kvůli prostoru problematické.

Přidejte svůj názor 42 komentářů

Demonstrace proti Babišovi
doporučujeme

"Myslím, že demonstrace dopadla nad očekávání dobře. Byl jsem strašně mile překvapený tou obrovskou účastí, která byla asi na podobných číslech jako minule. Neočekávali jsme to," řekl novinářům. Dodal, že organizátory to obrovsky potěšilo a jsou také rádi, že se nikomu nic nestalo. "Že jsme to i celé stihli krásně ukončit tak, jak jsme si to naplánovali. Byla tam celá řada nesmírně silných momentů, a úžasných vystoupení - nakonec třeba při té Modlitbě pro Martu mně samotnému tekly slzy," řekl.

Sám do politiky jít nehodlá, podle něj je jeho role v silné občanské společnosti. Novináři se ho také optali na reakci k účtu premiéra Andreje Babiše (ANO), kde se odpoledne objevila fotografie předsedy vlády s nasazenými boxerskými rukavicemi. "Je otázka, jestli to znamená, že místo veřejné debaty by se chtěl utkat v nějakém ringu," řekl Minář. Podle něj mimo jiné to, že Babiš s iniciativou nekomunikuje a tiskové oddělení ANO odmítlo v pátek poslat zástupce v do diskuse v České televizi, může občany štvát.

Podle organizátorů dnes dorazilo na demonstraci proti Babišovi až 300.000 lidí. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ČTK po skončení protestu řekl, že podle policie bylo účastníků asi 250.000. 

Účastníci demonstrace hesly na transparentech odkazovali jednak na různé Babišovy kauzy, ale i na sametovou revoluci. Na jednom z transparentů byl například upravený úryvek písně Modlitba pro Martu, která se stala symbolem revoluce v roce 1989 - "Z oblohy mrak ať odplouvá... a každý sklízí setbu svou!". Na jednom z domů v okolí dnešního protestu zase visel plakát s výrokem někdejšího prezidenta Václava Havla "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí".

Většina hesel však kritizovala Babiše, jeho hnutí ANO nebo prezidenta Miloše Zemana, který Babiše podporuje. Část demonstrantů třeba odkazovala na kauzu Čapího hnízda, v níž Babiš čelil obvinění z dotačního podvodu do zastavení stíhání letos v září. Nesli transparenty s nápisy "Čápi, vemte si ho (i s hnízdem)" nebo "Všetci kradnú, iba já čerpám" a jeden člověk měl i pokrývku hlavy v podobě čapího hnízda i s čápem. Vícekrát se objevily také nápisy "Není nám to jedno".

Nepovolené drony nebo ztracené děti museli řešit policisté na dnešní demonstraci proti Babišovi. Policie bude vyšetřovat jen dva provozovatele dronů, které během protestu létaly bez povolení. Policisté také museli pomoci třem ztraceným dětem.

Ani v dopravě se na rozdíl od minulé demonstrace neobjevily podle policie vážnější potíže. Kvůli bezpečnému pohybu účastníků protestu policisté uzavřeli na začátku a po konci akce částečně ulici Milady Horákové a po skončení protestu byl také uzavřen Letenský tunel.

Zdravotníci z pražské zdravotnické záchranné služby a Českého červeného kříže ošetřili na místě asi tři desítky lidí. Pouze u jedné ženy si problémy vyžádaly převoz do nemocnice, a to kvůli úrazu ruky.

Loading...
Vstupte do diskuze (42)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Advokát se kvůli nouzovému stavu v Česku obrátil i na Ústavní soud

29.03.2020 21:51 Advokát David Zahumenský se kvůli vyhlášení nouzového stavu obrátil na Ústavní soud (ÚS), kam podal…

Vláda prodlouží omezení volného pohybu. Vrchol epidemie teprve přijde

29.03.2020 21:22 Vláda pravděpodobně minimálně o týden prodlouží omezení volného pohybu. České televizi to dnes řekl…

Maláčová chce pro lidi pracující na dohodu příspěvek jako pro OSVČ

29.03.2020 19:22 Lidem pracujícím na dohodu by měl stát jako pomoc při pandemii koronaviru vyplácet jednorázový…

Ministerstvo chce plošný odklad splátek hypoték a úvěrů, opozice je pro

29.03.2020 18:20 Aktualizováno Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama