Facebook zrušil stránku poslance Volného se 70 tisíci příznivci, na níž šířil konspirace

Poslanec Lubomír Volný přišel o svou stránku na Facebooku, na níž měl více než 74 tisíc příznivců. Stránka, na níž docházelo například k šíření neověřených informací, mu byla zrušena na základě porušování pravidel týkajících se nenávistných projevů.

Lubomír Volný

Stránka poslance s názvem "Mgr. Lubomír Volný - Jednotní" měla více než 74 tisíc fanoušků, nyní je ale na sociální síti nedohledatelná. Facebook ji zrušil na základě porušování zásad komunity týkajících se nenávistných projevů. Vyplývá to z vyjádření politické strany Volný blok. Poslanec později informaci potvrdil na Twitteru.

Stránka v minulosti sloužila Volnému k šíření několika konspirací. Poslanec například v březnu letošního roku spojil kroužení letounu společnosti DHL nad Brnem se šířením koronaviru ve městě. Naznačil přitom, že by mohla existovat souvislost mezi nárůstem případů nákazy britskou mutací koronaviru v Brně a letadlem. Společnost DHL se proti zavádějícím a konspiračním informacím důrazně ohradila.

Volný je také podezřelý ze šíření poplašné zprávy, neboť v příspěvku na svém dnes již zrušeném profilu tvrdil, že se chystá spiknutí, jehož cílem je diskreditace léku ivermektin, prostředkem k diskreditaci mělo být podle Volného zabití pacientů. 

"Podle mých informaci se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat," napsal do příspěvku na Facebooku Volný, který je považován za jednoho z předních českých dezinformátorů. Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty ho zařadilo mezi pět nejvýraznějších českých politiků šířících dezinformace.

V Poslanecké sněmovně například dlouhodobě odmítal nosit ochranu dýchacích cest, přičemž roušky dle svého dřívějšího vyjádření považuje za "symbol nastupujícího nového světového řádu a globálního ekonomického resetu". Nový světový řád, známý pod zkratkou NWO, je populární konspirační teorie, která tvrdí, že skupina mezinárodních elit ovládá a manipuluje vlády, ekonomiku nebo média. Podle vyznavačů této teorie má být jejich primárním cílem ovládnutí národů. 

Blokace na sociálních sítích nejsou výjimečné

Za poslední dobu nejde o jediný případ, kdy provozovatelé sociálních sítí zakročili proti politicky angažovaným či jinak známým osobnostem z důvodů šíření konspirací či nenávistných projevů. Například minulý týden byl na Twitteru zablokován účet americké spisovatelce Naomi Wolfové kvůli šíření dezinformací o pandemii covidu-19 a o vakcínách.

K pravděpodobně nejznámější blokaci pak došlo na počátku roku, kdy byl na stejné sociální síti zablokován bývalý americký prezident Donald Trump. Ten přišel i o svůj účet na Facebooku, kde mu byla podle vyjádření provozovatele sociální sítě udělena blokace roku 2023.

I v Česku došlo v minulosti k několika obdobným blokacím. V roce 2016 Facebook zablokoval stránku Islám v ČR nechceme s více než 160 tisíci příznivci. Ke stejné situaci došlo o i dva roky dříve.

Čelila jsem nevhodným narážkám. U političek se řeší hlavně jejich vzhled,…

21.06.2021 11:06 Aktualizováno ROZHOVOR – Jako mladá atraktivní dáma se setkala s nepříjemnými sexuálními narážkami a lichotkami,…

Polčák: Mezi obce v okolí Vrbětic a kraj by se mělo rozdělit 350 milionů

21.06.2021 10:02 Mezi obce v okolí Vlachovic-Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, a…

Česko musí působit jako silný tým, aby se prosadilo v konkurenci, řekl…

21.06.2021 09:09 Česko se může prosadit v tvrdé mezinárodní konkurenci jedině tak, že bude působit jako silný tým,…

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Související:

Právě se děje