Facebook zrušil stránku poslance Volného se 70 tisíci příznivci, na níž šířil konspirace

Poslanec Lubomír Volný přišel o svou stránku na Facebooku, na níž měl více než 74 tisíc příznivců. Stránka, na níž docházelo například k šíření neověřených informací, mu byla zrušena na základě porušování pravidel týkajících se nenávistných projevů.

Lubomír Volný

Stránka poslance s názvem "Mgr. Lubomír Volný - Jednotní" měla více než 74 tisíc fanoušků, nyní je ale na sociální síti nedohledatelná. Facebook ji zrušil na základě porušování zásad komunity týkajících se nenávistných projevů. Vyplývá to z vyjádření politické strany Volný blok. Poslanec později informaci potvrdil na Twitteru.

Stránka v minulosti sloužila Volnému k šíření několika konspirací. Poslanec například v březnu letošního roku spojil kroužení letounu společnosti DHL nad Brnem se šířením koronaviru ve městě. Naznačil přitom, že by mohla existovat souvislost mezi nárůstem případů nákazy britskou mutací koronaviru v Brně a letadlem. Společnost DHL se proti zavádějícím a konspiračním informacím důrazně ohradila.

Volný je také podezřelý ze šíření poplašné zprávy, neboť v příspěvku na svém dnes již zrušeném profilu tvrdil, že se chystá spiknutí, jehož cílem je diskreditace léku ivermektin, prostředkem k diskreditaci mělo být podle Volného zabití pacientů. 

"Podle mých informaci se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat," napsal do příspěvku na Facebooku Volný, který je považován za jednoho z předních českých dezinformátorů. Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty ho zařadilo mezi pět nejvýraznějších českých politiků šířících dezinformace.

V Poslanecké sněmovně například dlouhodobě odmítal nosit ochranu dýchacích cest, přičemž roušky dle svého dřívějšího vyjádření považuje za "symbol nastupujícího nového světového řádu a globálního ekonomického resetu". Nový světový řád, známý pod zkratkou NWO, je populární konspirační teorie, která tvrdí, že skupina mezinárodních elit ovládá a manipuluje vlády, ekonomiku nebo média. Podle vyznavačů této teorie má být jejich primárním cílem ovládnutí národů. 

Blokace na sociálních sítích nejsou výjimečné

Za poslední dobu nejde o jediný případ, kdy provozovatelé sociálních sítí zakročili proti politicky angažovaným či jinak známým osobnostem z důvodů šíření konspirací či nenávistných projevů. Například minulý týden byl na Twitteru zablokován účet americké spisovatelce Naomi Wolfové kvůli šíření dezinformací o pandemii covidu-19 a o vakcínách.

K pravděpodobně nejznámější blokaci pak došlo na počátku roku, kdy byl na stejné sociální síti zablokován bývalý americký prezident Donald Trump. Ten přišel i o svůj účet na Facebooku, kde mu byla podle vyjádření provozovatele sociální sítě udělena blokace roku 2023.

I v Česku došlo v minulosti k několika obdobným blokacím. V roce 2016 Facebook zablokoval stránku Islám v ČR nechceme s více než 160 tisíci příznivci. Ke stejné situaci došlo o i dva roky dříve.

Hamáček podal žalobu na Seznam Zprávy kvůli reportáži o cestě do Moskvy

25.06.2021 12:50 Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) podal žalobu na server Seznam Zprávy kvůli reportáži o své zrušené…

Ministryně Benešová navrhla na nového nejvyššího státního zástupce Stříže

25.06.2021 12:43 Aktualizováno Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) navrhla vládě jako nového nejvyššího státního…

Ministerstvo uvolní na pomoc obcím přes 400 milionů. Lidem nabídne peníze…

25.06.2021 12:34 Aktualizováno Ministerstvo pro místní rozvoj uvolní na pomoc obcím s obnovou majetku po čtvrteční ničivé bouři…

Babiš požádal EU o pomoc pro jižní Moravu

25.06.2021 11:57 Český premiér Andrej Babiš dnes během summitu v Bruselu požádal šéfy institucí Evropské unie o…

Kraje jsou připravené pomoci obcím postiženým tornádem

25.06.2021 10:57 Většina krajů je připravená finančně pomoci jihomoravským obcím postiženým tornádem. Stát může…

Babiš chce dnes navštívit oblast zasaženou ničivým tornádem

25.06.2021 08:21 Český premiér Andrej Babiš chce dnes odpoledne navštívit oblast na jižní Moravě, kterou ve čtvrtek…

Volby by podle nejnovějšího průzkumu vyhrálo vládní hnutí ANO

24.06.2021 17:22 Aktualizováno Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta,…

Ministerstvo nemělo podle NSS pravomoc plošně zavřít herny

24.06.2021 14:58 Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví na jaře nemělo pravomoc plošně…

Prezident Zeman bude v pondělí jednat v Lánech s vládou

24.06.2021 12:43 Prezident Miloš Zeman bude v pondělí jednat na zámku v Lánech s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a…

Vztahy ČR a Ruska jsou na bodě mrazu. Musíme ale komunikovat, řekl Babiš

24.06.2021 12:08 České vztahy s Ruskem jsou v současnosti na bodě mrazu, nebylo by ale správné úplně přestat…

Související:

Právě se děje