Prodloužení nouzového stavu? STAN a TOP 09 chtějí od vlády slyšet jasná kritéria

Starostové a nezávislí (STAN) jsou dnes ochotni hlasovat pro prodloužení nouzového stavu do 30. dubna. Je to ale naposledy, co podpoří jeho prodloužení o víc než 14 dnů, řekl novinářům před jednáním Sněmovny předseda hnutí Vít Rakušan. Vyzval také vládu, aby jasně představila kritéria, podle kterých se budou restrikce uvolňovat.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Starostové a nezávislí (STAN)
doporučujeme

Vláda navrhuje prodloužení nouzového stavu o 30 dní do 11. května, STAN to považuje za nepřijatelné. "Prodloužení o 30 dnů je bianco šek. Situace je dynamická, vyvíjí se každým dnem," řekl Rakušan. Hnutí prosazovalo prodloužení o deset až 14 dní, konec dubna je krajní varianta. "Nouzový stav je výjimečné období, měl by se prodlužovat jen na nezbytně nutnou dobu," řekl Rakušan.

Starostové jsou pro prodloužení připraveni hlasovat, pokud dostanou od vlády jasné informace o tom, jak chce dál postupovat. Rakušan kritizoval kabinet za to, že jeho výstupy o pokračování nouzového stavu nejsou jednoznačné, od různých představitelů podle něj zaznívají různé doby prodloužení i různé názory na uvolňování restrikcí.

STAN vyzval kabinet, aby se soustředil na ochranu rizikových skupin obyvatelstva, zejména seniorů. "Nemocnost této skupiny může skutečně znamenat problém. U ostatní populace jsme pro postupné rozvolňování opatření," řekl Rakušan.

Starostové také vyzvali k vytvoření sněmovní komise, která by hlídala nakládání s osobními údaji v souvislosti s projektem takzvané chytré karantény. "Musíme dbát na to, aby bylo zaručeno právo občanů na soukromí. Musíme se ptát, co se s daty stane, kdo k nim bude mít přístup," řekl Rakušan. Podporu záměru podle něj zatím vyjádřily opoziční strany.

Poslanci TOP 09 odmítají prodloužit nouzový stav o 30 dní, jak dnes Poslanecké sněmovně navrhuje vláda. I prodloužení do 30. dubna, které se aktuálně podle vyjádření lídrů sněmovních stran zdá nejpravděpodobnější, bude TOP 09 pečlivě vážit. Od vlády chce slyšet jasný plán dalšího postupu v boji s novým typem koronaviru, řekla novinářům předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Vláda navrhuje prodloužení nouzového stavu o 30 dní do 11. května. TOP 09 takovou variantu podle Adamové rozhodně nechce. "Maximálně do 30. dubna, ale i to budeme pečlivě vážit. Chceme znát jasné důvody, proč nouzový stav Česká republika dál potřebuje a proč na tak dlouhou dobu. Co chce vláda dosáhnout, jaký je krátkodobý i dlouhodobý plán," uvedla.

Kabinet by měl podle Adamové představit scénáře, jak bude postupovat v závislosti na vývoji epidemie. Například pondělní rozhodnutí o čtvrtečním otevření hobbymarketů podle ní působí tak, že si kabinet uvědomil, že by měl lidem o Velikonocích umožnit práci na zahradě. Úvahy o otevření prodejen obuvi zase zřejmě reagovaly na telefonáty veřejnosti předsedovi vlády, dodal. "Tak to fungovat nemůže," uvedla.

Adamová také kritizovala nejednotnost vyhlášení představitelů vlády a Ústředního krizového štábu. Zatímco ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a jeho náměstek Roman Prymula hovořili v pondělí o přirozeném promoření populace při ochraně rizikových skupin, premiér Andrej Babiš (ANO) takovou variantu označil za riskantní. Šéf krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) to považuje za zásadní změnu ve strategii vlády, které by měla předcházet odborná diskuse.

Loading...
Vstupte do diskuze (26)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Filipa o legiích

03.06.2020 19:20 Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o…

Program COVID nájemné získal notifikací EK, mohou začít přípravy

03.06.2020 17:53 Program COVID nájemné ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) získal notifikaci Evropské komise.…

Sněmovní komise bude kontrolovat pomoc související s virem

03.06.2020 16:40 Účinnost vládní pomoci související s epidemií nového koronaviru bude ve Sněmovně kontrolovat…

Sněmovna kvůli zbraňové směrnici EU podpořila změny českého práva

03.06.2020 16:34 Sněmovna přes odpor SPD a ODS podpořila vládní novelu, která kvůli kontroverzní zbraňové směrnici…

Související:

Právě se děje

Další zprávy