Prodloužení nouzového stavu? STAN a TOP 09 chtějí od vlády slyšet jasná kritéria

Starostové a nezávislí (STAN) jsou dnes ochotni hlasovat pro prodloužení nouzového stavu do 30. dubna. Je to ale naposledy, co podpoří jeho prodloužení o víc než 14 dnů, řekl novinářům před jednáním Sněmovny předseda hnutí Vít Rakušan. Vyzval také vládu, aby jasně představila kritéria, podle kterých se budou restrikce uvolňovat.

Starostové a nezávislí (STAN)

Vláda navrhuje prodloužení nouzového stavu o 30 dní do 11. května, STAN to považuje za nepřijatelné. "Prodloužení o 30 dnů je bianco šek. Situace je dynamická, vyvíjí se každým dnem," řekl Rakušan. Hnutí prosazovalo prodloužení o deset až 14 dní, konec dubna je krajní varianta. "Nouzový stav je výjimečné období, měl by se prodlužovat jen na nezbytně nutnou dobu," řekl Rakušan.

Starostové jsou pro prodloužení připraveni hlasovat, pokud dostanou od vlády jasné informace o tom, jak chce dál postupovat. Rakušan kritizoval kabinet za to, že jeho výstupy o pokračování nouzového stavu nejsou jednoznačné, od různých představitelů podle něj zaznívají různé doby prodloužení i různé názory na uvolňování restrikcí.

STAN vyzval kabinet, aby se soustředil na ochranu rizikových skupin obyvatelstva, zejména seniorů. "Nemocnost této skupiny může skutečně znamenat problém. U ostatní populace jsme pro postupné rozvolňování opatření," řekl Rakušan.

Starostové také vyzvali k vytvoření sněmovní komise, která by hlídala nakládání s osobními údaji v souvislosti s projektem takzvané chytré karantény. "Musíme dbát na to, aby bylo zaručeno právo občanů na soukromí. Musíme se ptát, co se s daty stane, kdo k nim bude mít přístup," řekl Rakušan. Podporu záměru podle něj zatím vyjádřily opoziční strany.

Poslanci TOP 09 odmítají prodloužit nouzový stav o 30 dní, jak dnes Poslanecké sněmovně navrhuje vláda. I prodloužení do 30. dubna, které se aktuálně podle vyjádření lídrů sněmovních stran zdá nejpravděpodobnější, bude TOP 09 pečlivě vážit. Od vlády chce slyšet jasný plán dalšího postupu v boji s novým typem koronaviru, řekla novinářům předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Vláda navrhuje prodloužení nouzového stavu o 30 dní do 11. května. TOP 09 takovou variantu podle Adamové rozhodně nechce. "Maximálně do 30. dubna, ale i to budeme pečlivě vážit. Chceme znát jasné důvody, proč nouzový stav Česká republika dál potřebuje a proč na tak dlouhou dobu. Co chce vláda dosáhnout, jaký je krátkodobý i dlouhodobý plán," uvedla.

Kabinet by měl podle Adamové představit scénáře, jak bude postupovat v závislosti na vývoji epidemie. Například pondělní rozhodnutí o čtvrtečním otevření hobbymarketů podle ní působí tak, že si kabinet uvědomil, že by měl lidem o Velikonocích umožnit práci na zahradě. Úvahy o otevření prodejen obuvi zase zřejmě reagovaly na telefonáty veřejnosti předsedovi vlády, dodal. "Tak to fungovat nemůže," uvedla.

Adamová také kritizovala nejednotnost vyhlášení představitelů vlády a Ústředního krizového štábu. Zatímco ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a jeho náměstek Roman Prymula hovořili v pondělí o přirozeném promoření populace při ochraně rizikových skupin, premiér Andrej Babiš (ANO) takovou variantu označil za riskantní. Šéf krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) to považuje za zásadní změnu ve strategii vlády, které by měla předcházet odborná diskuse.

SPD chce mimořádnou schůzi kvůli postoji ministerstva zdravotnictví k…

23.07.2021 16:32 Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se pokusí vyvolat mimořádnou schůzi Sněmovny kvůli postoji…

Ministerstvo průmyslu předloží v pondělí vládě vodíkovou strategii

23.07.2021 15:24 Ministerstvo průmyslu a obchodu předloží v pondělí vládě ke schválení vodíkovou strategii ČR. Úřad…

Brno pošle Německu milion jako pomoc po ničivých záplavách

23.07.2021 10:39 Brno pošle do Německa milion korun jako pomoc po ničivých záplavách. Primátorka Markéta Vaňková …

Ministr zahraničí Kulhánek na přelomu července a srpna navštíví Egypt

23.07.2021 09:04 Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) navštíví na přelomu července a srpna Egypt, kde bude jednat…

Zpěváka Nedvěda otrávili, byl zavražděn, tvrdí poslanec Volný

22.07.2021 22:08 Aktualizováno Poslanec Lubomír Volný prohlašuje, že zpěvák František Nedvěd, který před několika dny podlehl…

Lobbista Janoušek nastoupil do pankrácké věznice

22.07.2021 22:05 Aktualizováno Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil dnes do vězení. ČTK to potvrdila mluvčí Vězeňské služby…

Maláčová se zúčastní dalších kontrol firem

22.07.2021 19:35 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chce v příštích týdnech účastnit dalších kontrol ve…

Senát dal zelenou korespondenční volbě prezidenta a poslanců

22.07.2021 15:44 Zavést pro Čechy žijící v zahraničí korespondenční hlasování při volbě poslanců a prezidenta má…

Benešová projedná stažení novely ke státním zástupcům s premiérem

22.07.2021 14:56 Aktualizováno Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) je vstřícná k návrhu nového nejvyššího státního…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

21.07.2021 22:02 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude v Česku na základě rozhodnutí Senátu…

Související:

Právě se děje