Jak to bude se státním rozpočtem na příští rok? Harmonogram se asi pozmění

Některé lhůty přípravy návrhu státního rozpočtu na příští rok se kvůli epidemii koronaviru a jejím dopadům na hospodářství zřejmě posunou. Sněmovna dnes zrychleně schválila předlohu, podle které vláda bude moci návrh rozpočtu dostat až do konce září a dolní komora do konce října. Jde o měsíční posun proti běžnému harmonogramu. Totéž bude platit pro střednědobý výhled na léta 2022 a 2023.

Běžný harmonogram přípravy rozpočtu letos nelze dodržet kvůli nejistotě ohledně hloubky zdravotní a ekonomické krize, jejího trvání a následných projevů po jejím skončení, stojí v důvodové zprávě. Data o dopadu epidemie na hospodářství, spotřebu nebo investice za letošní druhé čtvrtletí budou známy podle zdůvodnění nejdříve začátkem září. Teprve z těchto údajů bude možné vypracovat realistickou makroekonomickou předpověď, uvedlo ministerstvo financí.

Návrh zákona proto také stanoví, že ministerstvo při stanovení celkových výdajů návrhu státního rozpočtu a při úpravě výdajových rámců na další léta přihlédne i očekávanému makroekonomickému vývoji v letošním roce. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident Miloš Zeman.

Sněmovna odmítla pozměňovací návrh Věry Kovářové (STAN), podle kterého vláda měla dostat návrh rozpočtu do 18. září a Sněmovna do 16. října. Kovářová úpravu hájila jako kompromis, pro změnu harmonogramu pro předložení rozpočtu podle ní není důvod. Pirát Tomáš Martínek neprosadil povinnost zveřejnit návrh rozpočtu na internetu současně s předložením vládě. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) poznamenala, že návrh je standardně přístupný ve vládní knihovně připravované legislativy.

Nad schvalováním předlohy ve stavu legislativní nouze se pozastavil předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. "Jsem hluboce přesvědčen, že je to opovrhování právním řádem," řekl. Schillerová oponovala, že relevantním argumentem je odvrácení hospodářských škod.

Letošní státní rozpočet se kvůli koronavirové krizi už dvakrát měnil. Původně schválený schodek 40 miliard korun vzrost na 200 miliard a následně na 300 miliard korun. Dubnové údaje podle ekonomů naznačují, že deficit bude třeba ještě zvýšit. Letos ke konci dubna stoupl na 93,8 miliardy korun z březnových 44,7 miliardy korun. V dosud nejvyšším schodku stát skončil kvůli světové hospodářské krizi v roce 2009, činil více než 192 miliard korun.

V nejnovější dubnové makroekonomické prognóze očekává letos ministerstvo financí pokles české ekonomiky o 5,6 procenta. Příští rok by měla podle úřadu ekonomika vykázat růst o 3,1 procenta.

Česká národní banka v nové prognóze z minulého týdne očekává letos pokles ekonomiky o osm procent. Příští rok by ekonomika měla stoupnout o čtyři procenta. Navzdory obnově růstu se ale ekonomika do konce příštího roku podle ČNB nedostane na úroveň před epidemií koronaviru.

Související

Více souvisejících

státní rozpočet Ministerstvo financí Vláda ČR Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy