Čunek se opět vložil do kauzy H-System, chce odškodnění pro všechny klienty

Chystané odškodnění v kauze H-System se musí podle lidoveckého senátora Jiřího Čunka týkat všech 1160 klientů této zkrachované stavební firmy, nejen některých. Čunek, který se v kauze dlouhodobě angažuje, se kvůli tomu chce sejít s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a na přípravě právní úpravy odškodnění se podílet. Řekl to dnes novinářům.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Jiří Čunek, KDU-ČSL
doporučujeme

"Nevidím možnost, jak selektivně někoho odškodňovat," prohlásil Čunek. Uvedl to v souvislosti s pátečním jednáním Babiše s právní zástupkyní části poškozených Hanou Kordovou Marvanovou. Babiš po něm oznámil, že odškodnění chce řešit změnou zákona, kterou by chtěl prosadit doplněním některého z předpisů, který už projednává Sněmovna.

Současná podoba zákona o použití peněžních prostředků z majetkových trestních sankcí podle premiéra neumožňuje, aby poškozeným připadl areál v Rabyni, který stát zabavil odsouzenému zakladateli H-Systemu Petru Smetkovi. Podle Čunka ale samotný areál, který byl v později zrušené dražbě prodán za 29 milionů korun, na dostatečné odškodnění nestačí.

Čunek upozornil na to, že většinu odškodnění by podle stávajících pravidel získala akciová společnost Gomanold "z rodiny firem registrovaných v kyperském daňovém ráji". Společnost totiž podle senátora v roce 2016 koupila miliardovou pohledávku vůči H-Systemu za 70 milionů korun a má jako největší ze sedmi věřitelů nárok na 70 procent získaných prostředků.

Stavební bytové družstvo Svatopluk, které sdružuje na 550 klientů H-Systemu, jako druhý největší věřitel se zhruba půlmiliardovou pohledávkou ve věřitelském výboru zastoupen z rozhodnutí konkurzního soudu není. Předseda družstva Martin Junek by chtěl ale se zástupcem firmy Gomanold Petrem Pavlem dojednat odprodej domů, které si klienti H-Systemu dostavěli v Horoměřicích. Podle Nejvyššího soudu se tak stalo protiprávně a lidé by se měli vystěhovat. Příkaz ale pozastavil Ústavní soud, který věc přezkoumává.

H-System založil v roce 1993 podnikatel Petr Smetka. Firma poté uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Než na podzim 1997 zkrachovala, stihla dokončit jen 34 domů. Nejméně 1095 klientů tak přišlo celkově o více než 980 milionů korun, justice označila za poškozené zhruba 350 z nich. Smetka si za podvod odpykal 12 let ve vězení.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek si utahuje ze Zemana: Je nejvyšší čas, abychom Číně pohrozili, že…

15.10.2019 08:52 Prezident Miloš Zeman před několika dny prohlásil, že Čína zavede odvetná opatření kvůli vypovězení…

Karel Schwarzenberg zuří: To je obzvláště hnusné a bídné

14.10.2019 22:17 Aktualizováno Bývalý šéf české diplomacie a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg rozebral invazi Turků do…

Přestane Česko dodávat zbraně Turkům? Babiš se o tom pobaví s Hamáčkem a…

14.10.2019 19:59 Aktualizováno O případném omezení vývozu zbraní do Turecka budou ještě dnes jednat premiér Andrej Babiš (ANO),…

České předsednictví EU? Vláda schválila výdaje i bez hlasů ČSSD

14.10.2019 19:33 Aktualizováno České předsednictví v Evropské unii v druhé polovině roku 2022 by mělo stát zhruba 1,24 miliardy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama