Koalice představily 12 priorit nové vlády

Koalice Spolu a Pirátů se STAN zařadily mezi své priority stabilizaci veřejných financí, orientaci na EU a NATO, penzijní reformu a také zlepšení politické kultury či podporu vzdělávání a svobodného trhu. V dokumentu, který dnes lídři nového uskupení podepsali v Poslanecké sněmovně, se koalice zavázala pracovat na 12 prioritách.

V dokumentu uvedla, že se bude muset vypořádat nejen s dopady pandemie covidu, ale i s následky bezohledné nezodpovědnosti předchozí vlády. Česko má podle obou koalic za sebou nejtěžší období polistopadové historie. Za nezbytné považují vrátit zemi do dobré kondice. "Ozdravit nejen veřejné finance a poškozenou ekonomiku, ale také důvěru lidí ve stát a jeho instituce, " uvádí dokument.

Při stabilizaci veřejných financí slibuje nová vládní koalice "odpovědnou rozpočtovou politiku, která zabrzdí nesmyslné rozhazování peněz daňových poplatníků". Nová vláda má nalézt úspory a stanovit dlouhodobé směřování veřejných financí a v co nejkratší možné době zajistit rozumné hospodaření státu. "Cesta ke stabilitě je v reformě výdajů státu, opatřeních proti střetu zájmů a korupci a efektivním nakládání s penězi, nikoliv ve zvyšování daňové zátěže," uvádí dokument.

Česko musí být podle Spolu a PisSTAN aktivním členem EU a NATO, prioritou má být nezpochybnitelná euroatlantická orientace, důraz na stabilní partnerství s demokratickými zeměmi po celém světě a na ochranu lidských práv a demokracie.

V penzijní reformě se koalice zavázala zohlednit zásluhovost a podpořit mezigenerační solidaritu v rodinách. Reforma pak má být postavena na celospolečenském konsenzu. Vzdělávací systém pak podle dokumentu musí využít potenciál kvalitních učitelů, vytvořit prostor pro rozvoj znalostí, dovedností a kompetencí žáků a studentů, a to vše v moderním obsahu a prostředí. Za zásadní celospolečenskou výzvu označili autoři programu koalice regionální soudržnost. Vláda bude podle koalice předcházet dalšímu rozevírání nůžek mezi regiony a řešit problémy, které vedou k vylidňování venkova a pohraničí.

Uskupení chce podporovat malé a středních podniky a také kreativní a inovativní přístupy s potenciálem růstu a zdravé konkurence. Vláda se také zaváže hledat řešení, která budou omezovat lidský vliv na klimatické změny. Digitalizaci považuje za cestu k pohodlnějšímu kontaktu občanů se státem, automatizací procesů chce ale také zefektivnit fungování státu jako celku. Pro seniory a lidi se speciálními potřebami nadále zůstane papírová cesta, uvádí. Do státní správy slibuje Spolu a PirSTAN přivést nejlepší talenty, aby občanům dodávala špičkové služby.

V rodinné politice chce vznikající vládní koalice podpořit flexibilnější pracovní podmínky a nabídnout nové možnosti k sladěním rodinného a profesního života. Slibuje zajistit dostupnou zdravotní péči. V případě bydlení chce přinést řešení, která pomohou jak vlastnickému, tak nájemnímu bydlení včetně sociálního bydlení. Za nejdůležitější považuje zásadní zrychlení stavebního řízení při zachování ochrany ostatních zájmů a podporu samospráv.

Ve vědě a výzkumu koalice vidí příležitost pro posun Česka výše mezi nejúspěšnější země.

Kulhánek: Priority nové vlády potvrzují, že zahraniční politika ČR má kontinuitu

Navržené priority budoucí vlády v diplomacii potvrzují, že se česká zahraniční politika dlouhodobě vyznačuje velkou mírou kontinuity. Na dotaz ČTK to dnes uvedl končící ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Ve výčtu priorit by akcentoval Německo jakožto jednoho z klíčových strategických partnerů.

"Vítám, že je potvrzeno strategické partnerství s Izraelem a význam spolupráce s V4. Velkou příležitostí je aktivnější zapojení do iniciativy Trojmoří, bude ale záležet, jak konkrétně se větší angažovanost ČR bude projevovat," poznamenal Kulhánek.

Důležitým úkolem české diplomacie bude i nastavení vztahů k Rusku a Číně. Podle Kulhánka bude také potřeba dobře nastavit vztahy s nově vznikající vládou v Berlíně a dále rozvíjet plán strategického partnerství, které má Česko s Německem uzavřené.

"Předpokládám, že detailně své představy k zahraniční politice přiblíží nová vláda v podobě aktualizace strategických dokumentů, včetně zahranicně-politické koncepce," dodal Kulhánek.

Priority v diplomacii dávají smysl, míní analytik. Dle poslance ANO nejsou nové

Priority budoucí vlády v diplomacii dávají podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Pavla Havlíčka smysl a podchycují současný stav české zahraniční politiky a její potřeby i české místo ve světě a vývoj na mezinárodní scéně. Podle poslance a dřívějšího místopředsedy sněmovního zahraničního výboru Jaroslava Bžocha (ANO) nejsou priority Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN ničím novým a navazují na končící vládu ANO a ČSSD. Řekli to na dotaz ČTK.

Podle Havlíčka je velmi žádoucí, že příští kabinet kromě tradičních témat vyzdvihuje rovinu demokracie a lidských práv. Za významnou považuje také prioritu spolupráce v rámci Trojmoří. Naopak v případě spolupráce ve Visegrádské skupině (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) bude mít nová vláda situaci nelehkou, a to vzhledem ke sporu s Polskem ohledně dolu Turów nebo vztahům s Maďarskem pod vedením Viktora Orbána, který před volbami podpořil současného premiéra Andreje Babiše a hnutí ANO.

"Určitě lze přivítat zdůrazňovanou nutnost revize vztahů jak s Ruskem, tak Čínou, se kterými má Česko historicky nejnapjatější vztahy. Co do ruského vektoru tedy dává dobrý smysl zacílení na země Východního partnerství a nový a asertivnější postoj k ruskému režimu," poznamenal Havlíček. Zdůrazňovanou spolupráci s Tchaj-wanem lze podle analytika brát jako prostředek balancování špatných vztahů s Čínou.

"Priority v oblasti zahraniční a evropské politiky nejsou ničím novým a je to dle mého názoru navázání na to, co zde dělala dosluhující vláda," napsal ČTK Bžoch.

V nové vládě by měl vzniknout také post ministra bez portfeje pro evropské záležitosti. Podle poslance to nemá význam, protože jak na úřadu vlády, tak na ministerstvu zahraničí jsou odbory, které se EU plně věnují a spolupracují. "V obou případech je zde velmi kvalitní zastoupení a dle mého názoru dostatečné," dodal Bžoch.

Také Havlíček vidí potenciální pnutí mezi ministerstvem zahraničí a novým ministrem pro EU, ale také premiérem, který se bude muset o nadcházející předsednictví v Radě EU také starat. V případě dobré koordinace a slušných koaličních vztahů ale podle něj lze problémy překonat.

"To bude ostatně nutné i kvůli tlaku ze strany Andreje Babiše a Miloše Zemana, který se může po zdravotních problémech brzy vrátit do politického života země. Klíčovým bude v evropské agendě summit s lídry evropských členských států jako vlajková loď celého předsednictví, kde stále probíhají diskuse o jeho tematickém záběru, ale také celkové prostředky a kapacita státu předsednictví důstojně realizovat," dodal Havlíček.

Související

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.
Petr Fiala

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje

Reakce Evropské unie na nově zaváděná americká cla musí být jednotná, ale racionální, aby nevedla k eskalaci celní války. Zároveň je ale potřeba udělat všechny nutné kroky k ochraně českých firem, k posílení konkurenceschopnosti evropských ekonomik či k hledání nových trhů. Vláda se na tom shodla na středečním zasedání i s představiteli podnikatelského sektoru.

Více souvisejících

Vláda ČR Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) Starostové a nezávislí (STAN) Česká pirátská strana

Aktuálně se děje

včera

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

včera

včera

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

včera

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

včera

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

včera

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

včera

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

včera

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

včera

Donald Trump

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru

Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.

včera

Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

včera

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne

Příjemné a slunečné jarní počasí bude pokračovat i v dalších dnech, slibují meteorologové na sociální síti. Teploty mohou už ve čtvrtek výjimečně dosáhnout letních 25 °C. Nejteplejším dnem týdne bude pátek. O víkendu se od severu výrazně ochladí a chladnější bude i začátek příštího týdne.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy