KOMENTÁŘ | Na Babišovu pohádku Evropa neskočí. Rezoluce je debaklem pro všechny

KOMENTÁŘ – Není zvyklý prohrávat a snad ani nikoho poslouchat či se mu dokonce podřizovat. Proto je pro českého premiéra Andreje Babiše schválení kritické rezoluce k možnému střetu zájmů něčím nepoznaným. Na domácí scéně si vystačí s účelovkou, objednávkou i kampaní a problémy tak odsune do pozadí. Evropský parlament se ale žádnými pohádkami ošálit nenechal a vyslal jasný signál, že ministerský předseda nemá vše v pořádku, i když usnesení není právně závazné, navíc stále neproběhl audit Evropské komise. Jestli se ale odpůrci šéfa hnutí v počínající páteční noci z verdiktu radovali, krutě se mýlili. Debakl jsme utrpěli všichni, Evropská unie bude nyní pečlivě zvažovat, jak vysoké dotace do České republiky pošle. Bude nedůvěřivá.

Ztratil prestiž a možná i důvěru. Premiér Andrej Babiš bude mít ztíženou pozici při vyjednávaní dotací pro Českou republiku. Evropa si páteční verdikt, byť není právně závazný a stále se čeká na audit Evropské komise, bude dlouho pamatovat.

Podle europoslanců šéf českého kabinetu zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu Evropské unie a zároveň kontroluje holding Agrofert, i když tvrdí, že všechny své podnikatelské aktivity zaparkoval do svěřenských fondů. Jenže až opustí politiku, pak si své firmy z nich vyzvedne zpět. Je tedy jasné, že pupeční šňůrou je k nim vázaný zřejmě stále. Podobný názor pravděpodobně sdílí i většina Evropského parlamentu. Proto v pátek schválil kritickou rezoluci k údajnému střetu zájmů tuzemského premiéra.

Premiér má tři možnosti, ani jedna jej zřejmě nenadchne

Kdo ze schváleného usnesení může nejvíce trnout, jsou soukromí zemědělci. Je jim jasné, že každá jejich žádost o dotaci bude nyní řádně prověřována a v Evropské unii se na ně mohou dívat podezíravě, hned si je mohou spojit, že jsou země, které vládne Andrej Babiš. Brusel totiž jasně naznačil, že si do budoucnosti bude více chránit peníze daňových poplatníků, které jdou na dotace.

Pokud někdo řekne, že on není sedlákem, a tak je mu to lhostejné, je dobré mu připomenout, že ostatní evropští agrárníci by je měli, a tak by se suroviny musely od nich dráže vykupovat anebo u nás s větší nákladovostí vyrábět, což by bezbochyby pocítila naše peněženka, která už nyní úpí ohledně vysokých cen potravin. Zkrátka bez dotací se totiž těžce hospodaří, respektive vyrábí, pěstuje či chová dobytek.

Andrej Babiš stojí na křižovatce a pokud by i audit Evropské komise vyslovil názor na možný střet zájmů, musel by se rozhodnout, kam se vydá. A je opravdu složité predikovat, co udělá. Má tři možnosti: prodat Agrofert, což by bylo obtížné, neboť jen horko těžko by se hledal kupec na tak obrovský kolos, anebo přijde stopka pro jakékoliv dotace pro holding, na nichž je ale dost závislý, či  rezignovat na post premiéra i jakoukoli případnou ministerskou pozici. I tady bude těžké se rozhodnout.

Pro jeho fanoušky je šéf hnutí ANO fenoménem, synonymem úspěšného politika, jaký podle nich tady nikdy nebyl, včetně jeho PR managmentu, o němž s pokorou hovoří i jeho kritici. Vystoupit z rozjetého vlaku, kdy vám tleská téměř 35 procent voličů, je opravdu obtížné a nikomu se nechce opouštět výsluní. Možná ani Andrej Babiš sám neví, pro jakou variantu by se rozhodl, pokud by si musel vybrat. Zřejmě ani jedna z nich jej nenadchne.

Schválená rezoluce Evropského parlamentu se nedotýká jen ekonomické stránky věci, ale i té morální. A to dost výrazně. Europoslanci totiž poslali vzkaz, že zákony musí dodržovat úplně každý, tedy nejenom bezdomovci, ale i oligarchové. V tuzemsku ministerskému předsedovi stačí vyslovit tradiční frázi o účelovce, objednávce, kampani, ODS a Kalouskovi. V Evropě politiky zajímají jen fakta, ne žádná omáčka či pohádky. Je dobré nabýt zjištění, že svět je ještě někde v pořádku.

A právě tady Andrej Babiš narazil, protože doma se mu jako politicky nejmocnějšímu muži v zemi neopováží žádný úřad postavit, byť k tomu často vyzývá předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová, kterou předseda vlády označil za pomatenou, a zmínil, že problematice dotací nerozumí. Přesto by to nebyl Andrej Babiš, aby se den po usnesení neodpustil poznámku, že vše zpunktovali čeští europoslanci, oni stojí za oním spiknutím a vše je podle něj dokonale zpolitizované.

Šéf kabinetu může pykat i za svou rétoriku

A ještě za něco může Andrej Babiš pykat, a to za svoji rétoriku. Jeho vyjádření, že čeští europoslanci lidovecký Tomáš Zdechovský a pirátský Mikuláš Peksa jsou vlastizrádci, neboť tím, že na problematiku upozornili, poškodili české zájmy v Bruselu. Zatímco v České republice veřejnost proti ní příliš neprotestovala a zaujala hlavně neonacisty, kteří politikům a jejich rodinám hrozili smrtí, pak v Evropě jsou zděšeni, co ministerský předseda vyřknul a Zdechovského i Peksy se nezastal, byť je férově nutné zmínit, že se jim decentně omluvil.

Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, spoluautor usnesení, v rozhovoru pro EuroZprávy.cz v pátek sdělil, že už čtyři premiéři z členských států Evropské unie se zajímali o to, jak je možné, že u Babiše nenalezli podporu, když jim bylo vyhrožováno. Proto je možné očekávat, že šéf kabinetu musí počítat s určitou odtažitostí svých evropských kolegů. Zároveň je jasné, že v Evropě budou s napětím sledovat, jak se vyvine v Čechách další díl kauzy Čapí hnízdo. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman loni v prosinci rozhodl, že stíhání Babiše a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové bude pokračovat. Dvojice tak stále čelí obvinění z dotačního podvodu.

Paradoxní situace v souvislosti se zmíněným výrokem o vlastizrádcích ale vzniká i u samotných lidovců. Bývalý šéf strany a její člen Cyril Svoboda, který je jedním z poradců šéfa vlády Andreje Babiše v pořadu ČT 24 o spolustraníkovi Tomáši Zdechovském uvedl: „Dokonce si myslím, že i pan Zdechovský je jistě rád, že reakce premiéra byla tak ostrá (Andrej Babiš jej nazval vlastizrádcem) a že má policejní ochranu, protože se o něm více mluví.“ Zdechovský bývalému ministru vnitra, zahraničí i ministru pro místní rozvoj vzkázal, že je naprostý zoufalec a ubožák. Lidovci, kteří byli s Babišem ve vládě Bohuslava Sobotky před minulými volbami, musejí tento názorový rozkol důrazně řešit.

Není možné, aby jeden člen svého spolustraníka, který má s rodinou přidělenu policejní ochranu a čelí výhrůžkám smrti, jej takto podrazil a jeho situaci bagatelizoval. Nabízí se vyloučení z KDU-ČSL. Ovšem otázkou je, jak se k celé věci postaví současný předseda Marian Jurečka, který se proti politice hnutí ANO zase tak jasně nevymezuje a s Andrejem Babišem seděl v Sobotkově vládě, kde šéfoval rezortu zemědělství.

V lednovém rozhovoru pro EuroZprávy.cz sice zdůraznil, že lidovci nepůjdou do vlády s kýmkoli, kdo je trestně stíháný, ale například spolupráci s ministry Havlíčkem či Brabcem si umí představit. Jurečkův sobotní twitter, v němž Svobodův komentář označil, že „je za hranou lidského jednání a chápání,“ naznačuje, že lidská morálka je pro něj na prvním místě a za Zdechovského se pochopitelně postavil. Proto zřejmě nyní politika ohledně budoucnosti ustoupí do pozadí.

Voliči se orientují podle svých politických favoritů

Je jasné, že páteční rezoluce bude rezonovat v domácí politice a výrazně ji ovlivní. Co je ale těžké predikovat, jak usnesení zamotá s předvolebními preferencemi hnutí ANO nebo jak se dokonce promítne do voleb. Kdo se ale domnívá, že nyní bude následovat výrazný pokles čísel u hnutí, pak se zřejmě mýlí. Kauzy o případném možném střetu zájmů, včetně Čapí hnízdo jsou pro laiky natolik složité, že záleží na jejich politické orientaci. Budou přejímat názory politiků, jimž fandí. Je tedy zřejmé, že fanoušek opozice má jasno o protiprávním jednání premiéra, zatímco příznivec hnutí ANO je skálopevně přesvědčen, že ministerský předseda je čistý jako lilie.

A i když přece jen někteří z nich budou váhat, pak nastoupí známá povídačka, pohádka o účelovce, kampani, objednávce, ODS a Kalouskovi. Na některé voliče v Čechách totiž stále zabírá. V Evropě ale ne. Naštěstí.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš komentář

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

před 1 hodinou

Robert Fico

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

před 2 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

V sobotu národní tým posílí ze zámoří Nečas. Do Prahy by mohli přijet také Pastrňák se Zachou

Během pátečního večera, kdy čeští hokejisté ještě na ledě pražské O2 Areny hráli duel s Rakouskem (4:0), přišla dlouho očekávaná zpráva o první posile z kanadsko-americké NHL. Po vypadnutí Caroliny z play-off zámořské soutěže se jí stal útočník Martin Nečas. Ten by měl dorazit do Prahy v sobotu před polednem a pak se rozhodne, zda se již dnes večer představí v zápase proti Velké Británii. Poté, co navíc z play-off NHL v noci na sobotu českého času vypadl Boston, je ve hře i příjezd Davida Pastrňáka a Pavla Zachy.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Juraj Cintula

Na Slovensku se začíná rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Policie v sobotu eskortovala Juraje C., který byl obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ke Specializovanému trestnímu soudu v Pezinku. Soudce má dnes rozhodnout o vzetí obviněného do vazby. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Britové i po vyrovnaném duelu s Dánskem stále bez bodu. Němci opět nastříleli osm branek

Duel dvou trápících se mužstev pražské skupiny A, tedy duel mezi Velkou Británií a Dánskem, nabídl v pátek odpoledne vyrovnanou bitvu, ze které vzešli nakonec vítězně Seveřané, navzdory dobrému vstupu do zápasu ze strany Britů. Ti sice svého soupeře trápili a dokázali hrát vyrovnanou partii, zásluhou přesilovkového gólu Wejseho však tři body putovali k dánskému týmu, Britové jsou dále bez bodu. Kdo rozhodně není bez bodu, je v ostravské skupině Německo, zvláště pak po posledních dvou zápasech, v nichž nastřílelo celkem 16 branek. 

před 5 hodinami

Petr Fiala

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 6 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

EU následuje Česko. Uvalila sankce na Voice of Europe, posvítila si i na ruská média

Evropská unie sankcionovala čtyři mediální subjekty, které šíří ruskou propagandu. Kromě agentury RIA Novosti a deníku Izvestija a Rossijskaja Gazeta byly uvaleny sankce také na platformu Voice of Europe, kterou Česko už na konci března umístilo na národní sankční seznam. O sankcích informovala Rada EU. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy