Lidovci navrhují ošetřovné 80 procent zpětně od 11. března

Lidovečtí poslanci navrhují zvýšení ošetřovného na 80 procent denního základu příjmu zaměstnanců zpětně od 11. března. Na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Vláda počítá se zpětnou platností od 1. dubna.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Marian Jurečka
doporučujeme

Kabinet by podle Jurečky také měl umožnit větší propustnost zejména přes hranice se Slovenskem a Polskem. Problémy mají firmy, podnikatelé, rodiny, ale i studenti a školy, uvedl.

Stát ošetřovné vyplácí rodičům dětí do 13 let věku. Vztahuje se na celou dobu uzavření škol, a to i zpětně. Vláda v pátek schválila jeho navýšení na 80 procent denního základu příjmu zaměstnanců místo dosavadních 60, a to zpětně od začátku dubna.

Jurečka také zopakoval, že vláda by neměla zapomenout na pendlery, pro které lidovci navrhují stejnou částku, jako dostaly osoby samostatně výdělečně činné, tedy 25.000 korun. KDU-ČSL také navrhuje kompenzaci nákladů na nájemné ve výši 70 procent subjektům, které musely zavřít z důvodu koronavirových opatření. Firmám chtějí lidovci umožnit odložit povinnost platby daně z přidané hodnoty až o 12 měsíců. "Budeme také dávat návrh na odpuštění silniční daně v letošním roce," uvedl Jurečka. Podle nej by tak firmám a malým živnostníkům mohlo v součtu zůstat až 160 miliard korun.

Na plénu Sněmovny chce KDU-ČSL také otevřít debatu o přeshraničním styku zejména se Slovenskem a Polskem. "Problémy mají nejen firmy, podnikatelé, rodiny, ale i studenti, vysoké školy, které řeší, jakým způsobem se studenty pokračovat ve studiu," řekl šéf strany. Cestování Čechů do ciziny a vstup cizincům do Česka vláda zakázala zhruba v polovině března.

Lidovci také apelují na vládu, aby včas řešila situaci s financováním sociálních služeb a aby myslela na pracovníky v těchto službách v obtížné současné situaci s mimořádnou odměnou. Podle místopředsedy KDU-ČSL a předsedy sněmovního evropského výboru Ondřeje Benešíka chtějí lidovci také vyzvat premiéra Andreje Babiše (ANO), aby na Evropské radě otevřel otázku prošetření vzniku a šíření koronavirové pandemie.

Pro prodloužení nouzového stavu strana hlasovat nebude, pokud nenastanou opravdu zásadní důvody, řekl Jurečka. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) jej požaduje, aby bylo nadále možné například centrálně nakupovat ochranné prostředky. Podle Jurečky ale měla vláda předložit ve stavu legislativní nouze novelu zákona o veřejných zakázkách, kde by některé věci upravila, aby mohla jednat operativně.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Metnar: Když budou ohroženy výdaje na obranu, nebudu u toho

04.06.2020 09:19 Pokud by se měly rozpočtové škrty výrazně dotknout výdajů na armádu, podobně jako v minulosti,…

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Filipa o legiích

03.06.2020 19:20 Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o…

Program COVID nájemné získal notifikací EK, mohou začít přípravy

03.06.2020 17:53 Program COVID nájemné ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) získal notifikaci Evropské komise.…

Sněmovní komise bude kontrolovat pomoc související s virem

03.06.2020 16:40 Účinnost vládní pomoci související s epidemií nového koronaviru bude ve Sněmovně kontrolovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy