Lipavský předpokládá, že události v Kazachstánu budou mít dlouhodobější důsledky

Události v Kazachstánu včetně zahraniční intervence budou mít dlouhodobější a mezinárodní bezpečnostní důsledky. Na dnešním jednání sněmovního zahraničního výboru to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Středoasijská země se podle něj vypořádává s nejrozsáhlejší vnitropolitickou krizí za dobu své nezávislosti.

Nepokoje v Kazachstánu začaly 2. ledna jako nenásilné protesty proti zdražení pohonných hmot, později ale dav zaútočil na vládní budovy v několika městech. Režim nakonec masové demonstrace krvavě potlačil. Prezident Kasym-Žomart Tokajev povolil střelbu do demonstrantů ostrými náboji a požádal Rusko a další postsovětské státy o vojenskou pomoc. Podle oficiálních údajů zahynulo nejméně 225 lidí.

"Ačkoli vládní zdroje deklarují postupnou normalizaci situace a ozbrojené síly Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti odjíždějí ze země, je stále patrné, že události včetně zahraniční intervence budou mít dlouhodobější a mezinárodní bezpečnostní implikace," řekl Lipavský. Ve středu informovala agentura TASS na základě vyjádření ruského ministerstva obrany, že Kazachstán opustily poslední ruské jednotky, které Moskva do středoasijské země vyslala.

V zemi byl v době nepokojů na dva týdny vyhlášen výjimečný stav, v různé intenzitě byl vypínán internet, čímž veřejnost ztratila přístup především k neoficiálním informacím, zmínil Lipavský. "Vypínání internetu je praktika, která se v Kazachstánu dělá dlouhodobě, typicky například v průběhu voleb," dodal.

Stabilita Kazachstánu je podle Lipavského do velké míry iluzorní. Pravděpodobně se podle něj vyjednává mezi rodinou bývalého prezidenta Nursultana Nazarbajeva a s ní spřízněnými podnikatelskými kruhy a současnou vládou reprezentovanou prezidentem Tokajevem. "Kazachstán je pro danou chvíli vizuálně stabilizován, situace je nepřehledná, vnímáme určité napětí. Jednoznačně je to známka toho, že režim a vládnoucí elity odmítly jakoukoli snahu o reformu, která by mohla bránit vzrůstajícímu sociálně-politickému napětí," poznamenal ministr.

Lipavský připomněl dřívější prohlášení ministerstva zahraničí, které vyzvalo všechny strany nepokojů v Kazachstánu k ukončení násilností a řešení situace s respektem k zákonům a lidským právům. Zopakoval, že v zemi se nachází zhruba 30 českých občanů. Resort nemá informace, že by v době eskalace nepokojů byl někdo z nich ohrožen.

Zahraniční výbor dnes vzal informace ministra na vědomí, jiné usnesení k záležitosti nepřijal.

Související

Jan Lipavský

Česká republika uvolní dalších deset milionů korun pro Pásmo Gazy

Česká republika uvolní dalších deset milionů korun pro Světový potravinový program (WFP) na poskytnutí humanitární pomoci v Gaze. O této rozhodnutí informoval dnes ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) prostřednictvím sociální sítě X. Tento příspěvek navazuje na pět milionů korun, které česká vláda vyčlenila pro palestinské civilisty prostřednictvím tohoto programu v lednu tohoto roku.

Více souvisejících

Jan Lipavský

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 12 minutami

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy