Petříček a Rau chtějí podporu Bělorusů jako prioritu EU

Podpora občanské společnosti v Bělorusku by měla být jednou z priorit zahraniční politiky Evropské unie. Při jednání v Praze se na tom shodli ministři zahraničí Česka a Polska Tomáš Petříček (ČSSD) a Zbigniew Rau. Oba ministři se o to chtějí zasazovat na jednání s kolegy z evropských zemí. Připomněli, že Česko i Polsko mají zkušenost s touhou po demokracii, jaká je nyní patrná v Bělorusku.

Tomáš Petříček
doporučujeme

"Obě země mají svou historickou zkušenost a události, které vidíme v Bělorusku poslední měsíce, nám připomínají, co se dělo v Česku a v Polsku před několika desítkami let," řekl Petříček. Obě země proto podle něj samy podporují běloruskou občanskou společnost a budou společně prosazovat toto téma jako prioritu i pro celou EU.

Také Rau připomněl historickou zkušenost obou zemí s touhou po demokracii, která je podle něj nyní patrná i v Bělorusku. Chce v EU usilovat o podporu pro polský návrh na vytvoření solidárního fondu, který by podporoval ekonomický rozvoj Běloruska za splnění podmínek v oblasti demokracie a lidských práv.

V Bělorusku vypukly silné protivládní protesty v souvislosti se srpnovými prezidentskými volbami. Podle oficiálních výsledků je vyhrál dosavadní prezident Alexandr Lukašenko se ziskem 80 procent hlasů, opozice ale považuje výsledky za zfalšované a za vítězku považuje Lukašenkovu protikandidátku Svjatlanu Cichanouskou. Policie proti protivládním demonstrantům tvrdě zasahuje.

Lukašenko 23. září v tajnosti složil prezidentskou přísahu pro své šesté funkční období. Petříček tehdy uvedl, že česká diplomacie nepovažuje Lukašenkovu inauguraci za legitimní, protože volby nebyly svobodné ani férové. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes před summitem EU v Bruselu podpořil záměr, aby unie zařadila Lukašenka na sankční seznam připravený v souvislosti s manipulací voleb a násilnými zásahy proti demonstrantům v Bělorusku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kontaktů mezi lidmi je moc, vláda ráno mimořádně zasedne

20.10.2020 18:30 Ve středu v 08:00 mimořádně zasedne kabinet hnutí ANO a ČSSD. ČTK to sdělil úřad vlády. Ministr…

Piráti žádají Babiše, aby se omluvil za zářijové zlehčování koronaviru

20.10.2020 17:47 Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl podle Pirátů pomoci větší důvěře lidí v opatření proti koronaviru…

Organizace kritizují tendr na šéfa ÚOHS, prý je ušitý na míru

20.10.2020 17:02 Výběrové řízení na nového předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) není podle tří…

Televize neměla komentář mimo záznam vysílat, rétorika Maláčové mě…

20.10.2020 16:50 Výhrady má k oběma stranám. Lenka Vochocová z Katedry mediálních studií Fakulty sociálních věd…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama