Petříček: Česko udělá maximum, aby EU zahájila jednání o rozšíření

Česko udělá maximum pro to, aby Evropská unie za měsíc zahájila přístupové rozhovory se Severní Makedonií a s Albánií. Obě země splnily nutné podmínky, řekl dnes ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) po jednání se severomakedonským protějškem Nikolou Dimitrovem. Podle Dimitrova je třeba posunout vztahy s EU na novou úroveň poté, co Severní Makedonie ztratila celé desetiletí kvůli sporu o název země.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Tomáš Petříček
doporučujeme

"Uděláme maximum pro to, aby došlo k zahájení přístupových rozhovorů v březnu. Obě země splnily dané podmínky, k žádnému dalšímu odkladu by nemělo dojít," řekl Petříček. Evropská rada původně měla o zahájení přístupových rozhovorů rozhodnout už loni v říjnu, především kvůli nesouhlasu Francie ale toto rozhodnutí nepadlo. Šéfové států a vlád by se měli k otázce vrátit na březnovém summitu EU.

Česká diplomacie podle Petříčka usiluje o změnu zdrženlivého stanoviska některých států, jako jsou Francie, Nizozemsko, Dánsko nebo Španělsko, k zahájení přístupových rozhovorů se dvěma balkánskými státy. Podle něj by tomu mělo pomoci i čtvrteční jednání visegrádské čtyřky se státy západního Balkánu v Praze, kterého se bude účastnit i evropský komisař pro rozšíření Olivér Várhelyi.

Na zahájení přístupových rozhovorů apeloval i Dimitrov. "Je velmi důležité, aby už byly zahájeny přístupové rozhovory, abychom konečně mohli jít dopředu," řekl. Připomněl, že Evropská komise už v roce 2009 konstatovala, že jeho země splnila podmínky pro zahájení rozhovorů, další posun ale zablokovalo Řecko kvůli sporu o tehdejší název země Makedonie. "Kvůli sporu o jméno jsme ztratili celou jednu generaci čekáním," podotkl dnes Dimitrov.

Česko dlouhodobě podporuje rozšíření EU o země západního Balkánu. Vyjadřuje přesvědčení, že to pomůže stabilitě této části Evropy.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Advokát se kvůli nouzovému stavu v Česku obrátil i na Ústavní soud

29.03.2020 21:51 Advokát David Zahumenský se kvůli vyhlášení nouzového stavu obrátil na Ústavní soud (ÚS), kam podal…

Vláda prodlouží omezení volného pohybu. Vrchol epidemie teprve přijde

29.03.2020 21:22 Vláda pravděpodobně minimálně o týden prodlouží omezení volného pohybu. České televizi to dnes řekl…

Maláčová chce pro lidi pracující na dohodu příspěvek jako pro OSVČ

29.03.2020 19:22 Lidem pracujícím na dohodu by měl stát jako pomoc při pandemii koronaviru vyplácet jednorázový…

Ministerstvo chce plošný odklad splátek hypoték a úvěrů, opozice je pro

29.03.2020 18:20 Aktualizováno Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama