Poslanci budou jednat o rozpočtu a podpoře podnikatelů ve čtvrtek

K vládnímu návrhu pandemického zákona, zvýšení letošního rozpočtového schodku na 500 miliard korun a k nové podobě koronavirového příspěvku podnikatelům se poslanci sejdou ve čtvrtek. O den později by měli pokračovat na mimořádných schůzích ve schvalování takzvaného nízkouhlíkového zákona, který se týká výstavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany, a nových pravidel kurzarbeitu.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie
doporučujeme

Návrh pandemického zákona by dal ministerstvu zdravotnictví pravomoc vydávat širší restrikce k omezení šíření covidu-19, než má podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Nebyl by nutný nouzový stav. Předlohu kritizuje opozice, postrádá v ní mimo jiné parlamentní kontrolu.

Navrhovaný růst schodku ze 320 miliard na 500 miliard vláda zdůvodňuje snížením daně z příjmu po zrušení superhrubé mzdy, zvýšením základní daňové slevy na poplatníka, změnou rozpočtového určení daní i novou podobou kompenzačního bonusu podnikatelům, na něž dopadly vládní protikoronavirová omezení. Podle některých ekonomů je navrhovaný schodek neopodstatněný, mluví o sumě zhruba o 100 miliard korun nižší.

Návrh nového zákona o kompenzačním bonusu zvyšuje příspěvek podnikatelům z 500 korun na 1000 korun denně. Vyplácení by už nebylo podmíněno nouzovým stavem. Podpora by byla zaměřena na firmy a podnikatele, kterým klesly v rozhodném období tržby nejméně o polovinu.

Před projednáním na plénu se budou trojicí předloh zabývat sněmovní výbory. Stanoviska k nim by měly podle rozhodnutí předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) předložit nejpozději ve čtvrtek ráno.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ovčáček dementoval zprávu o úmrtí Forejta

02.03.2021 20:50 Aktualizováno Česká média dnes přišla s informací, že ve věku 43 let zemřel bývalý protokolář exprezidenta…

Vondráček opět vykázal Volného a Bojka ze Sněmovny

02.03.2021 16:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes opět vykázal ze Sněmovny nezařazené poslance Lubomíra…

Sněmovní výbor doporučil schválení stoprocentní nemocenské v karanténě

02.03.2021 15:20 Sněmovna by mohla schválit vládní předlohu, podle které by lidé v nařízené karanténě pobírali…

Část opozice souhlasí s návrhem nemocenské, KSČM je proti

02.03.2021 14:49 Aktualizováno Dočasné zvýšení nemocenské pro lidi v karanténě ze 60 na 100 procent redukovaného výdělku by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama