Prezident Zeman je po operaci v pořádku, z nemocnice půjde zřejmě o víkendu

Prezident Miloš Zeman, který po úterním pádu podstoupil operaci zlomené ruky, se těší dobrému zdraví a propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice by měl být v sobotu nebo v neděli. Novinářům to řekl jeho kancléř Vratislav Mynář. Program na příští týden, kdy má například navštívit Jihomoravský kraj, Zeman zatím měnit nebude.

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

Kancléř dodal, že prezident je v dobré náladě a již byl přestěhován z pooperačního na standardní pokoj. 

Operace podle kancléře trvala necelou hodinu a prezidentovi byl při ní do paže implantován titanový šroub. Nyní už je na tom prezident tak dobře, že poobědval rybu s vařeným bramborem, uvedl. "Co se týče programu pana prezidenta, zatím jsme se dohodli, že žádné změny programu nebudou," řekl Mynář. Dodal, že o případné úpravě programu se rozhodne poté, co bude prezident propuštěn do domácího ošetřování. Rekonvalescence by měla podle kancléře trvat šest až osm týdnů, prezident bude zřejmě nosit ortézu.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na facebooku s odkazem na informace od Mynáře uvedl, že lékaři při operaci zjistili, že Zeman netrpí odvápněním kostí, což mu pomůže při hojení.

V úterý Ovčáček řekl, že Zeman spadl po sledování večerních zpráv, když se rozhodl přesunout se bez hole a bez pomoci ochranky. Prezident už delší dobu trpí neuropatií nohou, kvůli níž musí při chůzi používat hůl.

Podle Mynáře prezidenta v úterý i dnes navštívila jeho žena Ivana a byla za ním i dcera Kateřina. Pozdravy podle něj prezidentovi poslali někteří jeho kolegové, také prezidenti Egypta, Ruska nebo Srbska i premiér Andrej Babiš (ANO), ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a řada dalších politiků.

"Prostě se to stalo, samozřejmě pan prezident má nárok na svoje soukromí a pokud se rozhodl přemístit se bez ochranky, tak je to jeho právo," okomentoval kancléř okolnosti prezidentova úrazu. Dodal, že úraz by po rekonvalescenci neměl nijak bránit výkonu Zemanových povinností. "Bude záležet na tom, jak se dostane do domácího ošetření a jak samozřejmě ta rekonvalescence bude probíhat," dodal.

Prezident musel kvůli úrazu zrušit dnešní schůzky s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslavem Kalou a s kardinálem Dominikem Dukou. "Oba samozřejmě chápou situaci a věříme, že dojde k náhradě toho programu," řekl Mynář.

Podle Ovčáčka bude záležet na Zemanovi, "kdy se bude cítit na to obnovit pracovní program". Pražský hrad podle něj na 6. září chystá prezidentovo televizní vystoupení. Na dotaz ČTK dodal, že půjde o televizní rozhovor, podrobnosti chce zveřejnit později.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brněnská primátorka Vaňková má covid-19

25.09.2020 19:36 Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) má covid-19, pozitivně testovaný na nový koronavirus je…

Babiš vyzval k reformě OSN a dalších světových organizací

25.09.2020 17:35 Český premiér Andrej Babiš v dnešním projevu před Valným shromážděním OSN vyzval k reformě…

Petříček: Češi budou moci s CK do Tuniska nadále bez testů na covid

25.09.2020 16:58 Čeští turisté, kteří se s cestovními kanceláři vydají do Tuniska, nadále budou moci do africké země…

Václav Krása je v karanténě, přerušil volební kampaň do Senátu

25.09.2020 16:19 Kandidát do Senátu Václav Krása (za Trikolóru) je v karanténě kvůli kontaktu s osobou nakaženou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama