Prezident Zeman pojede navzdory koronaviru na summit do Číny

Prezident Miloš Zeman se v dubnu zúčastní summitu středo- a východoevropských zemí 17+1 v Číně. Jeho účast Pekingu potvrdil minulý týden při návštěvě Číny prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Informaci serveru Seznam Zprávy dnes ČTK potvrdil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Přidejte svůj názor 121 komentářů

Prezident Miloš Zeman
doporučujeme

Zeman v lednu oznámil, že na summit nepojede, za jeden z důvodů rozhodnutí označil chybějící čínské investice v Česku. Později Mynář ČTK řekl, že prezident by mohl své rozhodnutí změnit, pokud by čínští zástupci byli během summitu ochotni uzavřít s českými podnikateli smlouvy na konkrétní projekty. Server Seznam Zprávy uvedl, že Zeman dostal pozvání na státní návštěvu Číny.

"Pan prezident účast na summitu 17+1 potvrdil. Předpokládám, že bude ale také záležet na vývoji epidemie koronaviru," napsal ČTK v SMS Petříček.

Pražský hrad dnes nechtěl otázku Zemanovy účasti na summitu komentovat. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nejprve ČTK během dne sdělil, že k čínské cestě nemá nyní žádné sdělení. Na Petříčkovo vyjádření později reagoval slovy, že až bude chtít Kancelář prezidenta republiky "oznámit informaci týkající se jakékoliv zahraniční cesty, učiní tak sama, a nikoliv prostřednictvím kohokoliv jiného".

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák dnes ČTK řekl, že Čína i nadále s pořádáním summitu počítá. Přípravy podle něj pokračují i navzdory epidemii koronaviru, který se šíří právě z Číny. Prostřednictvím velvyslanectví pozvané státy připravují text společného závěrečného prohlášení. Termín konání podle Jindráka čínská strana dosud nezpochybnila.

Zeman v lednu oznámil, že na summit nepojede, protože se mu nelíbí rozsah čínských investic v Česku. Prezident v minulosti sliboval mnohamiliardové čínské investice, řada projektů ale zůstala jen na papíře. Mynář později řekl, že pokud by se čínský přístup k investicím změnil, Zeman by mohl ještě svou účast zvážit. Zástupci Hradu poté o investicích několikrát jednali s čínským velvyslanectvím nebo čínskou společností CITIC Group. Výsledkem jednání byl podle informací ČTK výběr několika projektů, které by mohly být v blízké budoucnosti dokončeny. Jedním z nich jsou investice do fotbalové Slavie Praha.

Mynář odjel minulý týden společně s členem představenstva CITIC Europe Holdings a šéfem Slavie Jaroslavem Tvrdíkem a Zemanovým poradcem Martinem Nejedlým do Číny. Podle oficiálního vyjádření Hradu jednali o české humanitární pomoci Číně. Nyní server Seznam Zprávy uvedl, že měl Mynář za úkol také předat dopis čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, ve kterém Zeman potvrzoval účast na summitu.

Server napsal, že Čína ve snaze urovnat rozepři se Zemanem nabídla schůzku mezi čínským vicepremiérem pro ekonomiku a zahraniční akvizice a českým vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD). Toho Zeman v lednu požádal, aby ho v Číně zastoupil. Hamáček si ale podle Seznam Zpráv nemohl dovolit následnou čtrnáctidenní karanténu, a do Číny se proto vydal Mynář. Server uvedl, že Čína Zemana pozvala do Pekingu na státní návštěvu.

Kancléře, Tvrdíka a Nejedlého k čínskému vicepremiérovi Chu Čchun-chuovi doprovodil i český velvyslanec Vladimír Tomšík. Kvůli obavám z nakažení koronavirem delegace přespávala na ambasádě, uvedl server.

Loading...
Vstupte do diskuze (121)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek a Schwarzenberg se naváží do Babiše: Čest Vaší práci, premiére!

08.04.2020 22:18 Aktualizováno TOP 09 není spokojena s tím, jak se vláda staví ke koronakrizi. Kriticky se vůči kabinetu a jeho…

Policisté nejspíš budou moci pokutovat přestupky ohledně koronaviru

08.04.2020 17:32 Policisté a strážníci zřejmě dostanou možnost ukládat pokuty až do 10.000 korun lidem, kteří budou…

Hamáček: Podání trestního oznámení za boj s epidemií je absurdní

08.04.2020 16:57 Podání trestního oznámení za to, že vláda bojuje proti epidemii nového typu koronaviru, považuje…

Opatření se přes Velikonoce zpřísňovat nebudou. Současná stačí, oznámil…

08.04.2020 16:26 V Česku se přes Velikonoce nebudou zpřísňovat bezpečnostní opatření kvůli novému typu koronaviru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy