První návrh rozpočtu je od Schillerové maximem možného, řekl Hamáček

První návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 390 miliard korun je podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) ze strany ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) maximem možného. Hamáček dnes na tiskové konferenci v Praze řekl, že se již projevuje loňské hlasování koaličního hnutí ANO s některými opozičními stranami o způsobu zrušení superhrubé mzdy, které připravilo rozpočet o 130 miliard korun.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Vláda začne projednávat rozpočet na dnešním zasedání. Ministerstvo financí předložilo návrh se schodkem 390 miliard. Letos je schválen schodek 500 miliard korun a loni hospodaření státu ovlivněné dopady pandemie vykázalo deficit 367,4 miliardy korun. "První návrh od paní ministryně je maximum možného. Nechci použít větu 'my vám to říkali', ale my vám to říkali," uvedl Hamáček.

Pro zrušení superhrubé mzdy a daň z příjmu se sazbami 15 a 23 procent podle návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) hlasovali loni vedle ANO poslanci ODS a SPD. ČSSD neuspěla s alternativním návrhem sazby 19 a 23 procent. Sociální demokraté výsledek hlasování tehdy označili za "rozpočtovou katastrofu". "Kdyby tam těch 130 miliard bylo, tak se rozpočet určitě sestavuje lépe," podotkl dnes Hamáček. Schillerová podle něj k návrhu přistoupila tak, "jak musela", protože hlavní problém vznikl už na podzim.

Trvá na tom, že v rámci rozpočtu ministerstva vnitra nesmí klesnout platy policistů, hasičů a dalších pracovníků v bezpečnostních sborech. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) považuje za klíčové, že návrh počítá s financemi na valorizaci důchodů smluvenou v rámci koalice, ale i růst přídavků na děti. Při vyjednávání bude trvat na tom, aby se zvýšil rozpočet na platy, mzdy i dotace v oblasti sociálních služeb.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 21:01 Aktualizováno Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Vláda zřejmě odmítne návrh zmrazit platy ústavních činitelů

12.06.2021 14:22 Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) zmrazit platy ústavních činitelů včetně soudců pro příští rok…

Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu vyzvali v předžalobní…

12.06.2021 11:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu minulý týden vyzvali v…

Pražský hrad bude před summitem NATO nasvícen modrou barvou

11.06.2021 17:12 Pražský hrad bude v neděli, v předvečer konání summitu NATO, nasvícen modrou barvou symbolizující…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama