Babišův střet zájmů se opět řeší. Koalici to podle Hamáčka neohrozí

Nové poznatky o svěřenských fondech českého premiéra Andreje Babiše (ANO) by se neměly nijak podepsat na vztazích ve vládní koalici, a to i navzdory stanoviskům odborníků, že se jedná o prokazatelný důkaz střetu zájmů. Ministr vnitra a předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček uvedl, že se neví o ničem, co by už nebylo známo.

Jan Hamáček
doporučujeme

Redaktoři Českého rozhlasu se s Hamáčkem pokusili spojit už minulý týden ihned poté, co se k nim dostaly informace o plném znění statutů svěřenských fondů ministerského předsedy. Na SMS a telefonáty ale předseda sociální demokracie neodpověděl, a proto mu byla nakonec položená příslušná otázka až na středeční tiskové konferenci.

"Viděl jsem ten článek, ale detailně jsem ho nečetl. Z mého pohledu tam nic nového není. Svěřenské fondy jsou forma řešení, kterou pan premiér zvolil v dané době a z mého pohledu je to forma, která vyhovuje příslušnému zákonu,“ odpověděl.

"Myslím si, že tam nic nového není,“ odpověděl na dotaz, zda statuty nezměnily jeho pohled na Babišův údajný střet zájmů. Záležitostí se nehodlá dál zabývat.

Jasný důkaz?

Právník a hlavní autor nového občanského zákoníku Karel Eliáš se ale domnívá, že se skutečně prokázal Babišův vliv na Agrofert, a tím pádem i hojně probírané téma jeho střetu zájmů.

"Klíčová otázka je, jestli je premiér zároveň ovládající osobou svěřenských fondů a potažmo tedy společností, které mají fondy v majetku. Ze statutu nepochybně vyplývá, že jako zakladatel a ten, kdo má v rukou případné jmenování a odvolání protektorů, má pod kontrolou celou tu strukturu,“ nechal se Eliáš slyšet v rozhovoru pro irozhlas.cz, když si dokumenty prošel.

Slovy právního experta je předseda vlády od Agrofertu odstřižen pouze de jure, ale nikoliv de facto. Statut fondů skutečně ukazuje, že si vliv na svůj holding i nadále drží. Názoru, že dokumenty "jasně potvrzují" premiérův střet zájmů, je i šéf Transparency International David Ondráčka.

"Ukazuje to Babišův střet zájmů v celé své nahotě. Je zakladatel a obmyšlený fondu a v minutě, kdy odejde z vlády, získává akcie Agrofertu zpět. Jeho právníci mu vytvořili účelovou skořápku, ale Agrofert Babiš z ruky skutečně nedal,“ vyjádřil se ke zveřejněným stanoviskům ředitel mezinárodní nevládní neziskové organizace.

Na premiérovi nenechala nit suchou ani opozice. "Teď je již zřejmé, proč Babiš celou dobu odmítal tyto dokumenty zveřejnit. Andrej Babiš je osobou, která ovládá koncern Agrofert, je v zásadním střetu zájmů a doplácí na to všichni daňoví poplatníci,“ konstatoval předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Babiš se nevyjádřil

Český rozhlas se pokusil získat reakci i samotného Andreje Babiše, ale zatím neúspěšně. Lépe nepochodil ani s vládní mluvčí Janou Adamcovou. Premiér svůj možný střet zájmů dlouhodobě zpochybňuje a celou kauzu považuje za politickou kampaň.

Statutem svěřenských fondů coby klíčových dokumentů se zabývala Evropská komise a český nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ty totiž tvoří část neveřejných aktů, s jejichž odtajněním by musel dát souhlas Babiš, který tak dosud navzdory výzvám opozice neučinil. 

Ve fondu AB private trust I se momentálně nachází 90 % akcií holdingu Agrofert a 100 % akcií skupiny SynBiol, které tam Babiš uložil v únoru 2017, kdy ještě nebyl českým premiérem. Správcem se tehdy stal jeho dlouholetý manažer Zbyněk Průša, který zastává také funkci ředitele Agrofertu.

Zbývajících 10 % holdingu je ve fondu s označením AB private trust II. za jehož správu odpovídá hlavní advokát Agrofertu Alexej Bílek, který je spolu s Průšou zároveň také členem protektorů. Doplňuje je ještě premiérův dvorní advokát Václav Knotek a manželka Monika Babišová, která je rodinnou protektorkou jmenovanou svým mužem. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pompeo má do Prahy dorazit v úterý, další den jednat s Babišem

06.08.2020 17:31 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dorazí do Česka v úterý brzy odpoledne jeho návštěva potrvá…

Omdusman nezasáhne do případu možného premiérova střetu zájmů. Dal na…

06.08.2020 15:55 Nejvyšší státní žalobce Pavel Zeman se rozhodl nepodat žalobu k ochraně veřejného zájmu proti…

Česko pošle do Libanonu léky a pomůcky, uvažuje i o lékařích

06.08.2020 14:53 Česko prověří možnost vyslat do Libanonu lékaře. Informovalo o tom dnes ministerstvo vnitra.…

Zeman kondoloval starostovi Hirošimy při výročí svržení atomové bomby

06.08.2020 11:58 Prezident Miloš Zeman poslal kondolenční dopis starostovi Hirošimy Kazumimu Macuimu u příležitosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama