Sněmovna patrně zamítne změny v nutné obraně, jak je prosazuje SPD

Sněmovna s největší pravděpodobností zamítne změny v nutné obraně, jak je prosazuje opoziční hnutí SPD. Plénu to dnes doporučil ústavně-právní výbor hlasy zástupců všech sněmovních stran kromě dvou členek hnutí Tomia Okamura, které byly proti.

Úpravu známou jako "můj dům, můj hrad" navrhl poslanec hnutí Radek Koten připojit k vládní novele, podle které má být působení v nestátních ozbrojených skupinách v cizině samostatným trestným činem se sazbou až pět let vězení. Dolní komora by měla předlohu schvalovat na řádné schůzi, která začne přespříští týden.

Možnost zakročit i se zbraní v ruce by podle úpravy SPD dostali lidé v případě, že by někdo neoprávněně vnikl do jejich obydlí za použití násilí či pohrůžky násilím a vyvolal by oprávněnou obavu, že ohrožuje život či zdraví bránící se a případně i jiné osoby. Poslanci hnutí předložili stejnou novelu samostatně, kabinet ji označil už dřív za nadbytečnou. Podobné argumenty zaznívaly i dnes od členů výboru. Podle Heleny Válkové (ANO) už soudy dospěly k rozumnému posuzování jednotlivých případů. Marek Benda (ODS) uvedl, že jde o populární téma, málokdo ale podle něho domýšlí důsledky. Ministerstvo spravedlnosti upozornilo už dříve na to, že by obránce mohl použít zbraň například proti záchranářům.

Nyní vymezuje trestní zákoník nutnou obranu jako čin, který by byl jinak trestný, ale protože odvrací hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestními předpisy, za trestný čin se nepovažuje. "Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku," dodává předpis.

Vládní novela reaguje na to, že trestní zákoník zná nyní jen trestný čin služby v cizích ozbrojených silách. Týká se pouze českých občanů a není možné jej použít na působení v nestátních skupinách, například v povstaleckých silách nebo v různých útvarech, které ve skutečnosti státem nejsou. Čin účasti na teroristické skupině lze zase použít jen v případě, že se prokáže teroristický charakter uskupení, stojí ve zdůvodnění.

Nový trestný čin nazvaný "účast na nestátní ozbrojené skupině zaměřené na působení v ozbrojeném konfliktu" nebude vyžadovat, aby byl pachatel formálně členem takové skupiny. Postačí, když do daného státu odcestuje s úmyslem zapojit se do bojové činnosti uskupení.

V další části předlohy Sněmovna podle doporučení výboru upraví nárok obětí kriminality na peněžitou pomoc od státu. Vláda navrhla, aby byl opět podmíněn prokázáním zhoršení jejich sociální situace. Úprava reaguje podle důvodové zprávy k předloze na problematický výklad jednoho z ustanovení. Výbor doporučil poslancům schválení pozměňovacího návrhu Válkové tak, aby byl stát dál vázán rozhodnutím soudu o výši náhrady a aby bylo ustanovení jednoznačné. Členové výboru podpořili také její úpravu, jež prodlouží lhůtu pro podání žádosti o peněžitou pomoc dětským obětem sexuálních trestných činů.

Související

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 37 minutami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 1 hodinou

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 2 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Ukrajina míří do NATO a Moskva musí pochopit, že nemůže vyhrát, zdůraznil Stoltenberg v Kyjevě

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ujistil, že místo Ukrajiny je v NATO a země se nachází na cestě do aliance, řekl v Kyjevě.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy