Sommerová ve čtvrtek oznámí, zda nahradí Feriho ve Sněmovně

Dokumentaristka Olga Sommerová, která je náhradnicí poslance Dominika Feriho podle výsledků voleb z roku 2017, se o vstupu do Sněmovny rozhodne do čtvrtka. Sdělila to dnes ČTK. Feri v úterý rezignoval na mandát po uveřejnění svědectví několika žen, které poslance obvinily ze sexuálního obtěžování a násilí.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Oznámil současně, že nebude kandidovat v říjnových volbách, do kterých měl jít ze čtvrtého místa na pražské kandidátce. O tom, kdo ho na volební listině zastoupí, bude ve čtvrtek večer jednat pražská organizace TOP 09. Její předseda Jiří Pospíšil ČTK řekl, že návrh organizace bude pouze doporučující. Rozhodne republikový výbor strany.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ČTK sdělila, že se zabývá tím, kdo Feriho nahradí v dolní parlamentní komoře pro zbývající čtyři měsíce do voleb i na kandidátce, kterou TOP 09 sdílí s lidovci a občanskými demokraty v koalici Spolu. "Vše je v řešení. Jakmile budou jednotlivé záležitosti rozhodnuty, budeme o tom informovat," uvedla.

Sommerová ČTK napsala, že o svém rozhodnutí bude informovat ve čtvrtek, což potvrdila i šéfka strany. "Rezignace na mandát je do konce tohoto týdne, aby se zvládly zprocesovat i nástupnické záležitosti," řekla odpoledne novinářům ve Sněmovně Pekarová Adamová.

"Uplynulých 24 hodin pro nás není snadných. Nařčení, kterým čelí Dominik Feri, nechceme žádným způsobem relativizovat a zlehčovat. Bereme je za závažná," poznamenala Pekarová Adamová.

Je podle ní potřeba rozlišovat dvě roviny. Politickou, přičemž ocenila, že Feri vyvodil politickou odpovědnost během několika hodin. V tomto ohledu podle ní platí presumpce viny, na rozdíl od občanské roviny, v níž má podle předsedkyně Feri jako každý občan právo na presumpci neviny.

Pospíšil chce, aby TOP 09 nepřišla kvůli odstoupení Feriho o čtvrté místo na pražské kandidátce, kterou vede Pekarová. Variant řešení je podle něj víc, včetně posunutí třetího kandidáta TOP 09 na koaliční kandidátce, tím je starosta Prahy 6 Ondřej Kolář na devátém místě.

"Nic se nemění na pořadí, to už je jasně dohodnuté. Ale tomu se budou věnovat naše stranické orgány v následujících dnech, maximálně v řádu týdnů," doplnila Pekarová Adamová.

Deník N v úterý společně se serverem Alarm zveřejnil svědectví několika žen, některé z nich tvrdí, že s nimi Feri měl sex, i když to výslovně odmítly. Další se svěřily, že se z nich snažil vylákat nahé fotografie či je veřejně dehonestoval. Politik už v dřívější reakci odmítl to, že se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za "nevhodné" či "nepatřičné" chování v některých situacích. Tvrzeními v článku se zabývá také policie. Feri v úterý uvedl, že se kvůli článkům bude bránit u soudu.

Adamová v úterý konstatovala, že pro politiky platí presumpce viny. "Chci proto poděkovat za jeho rozhodnutí vzdát se mandátu poslance a nekandidovat v nadcházejících volbách," uvedla na adresu Feriho s tím, že ho považuje za svého přítele a věří, že očistí své jméno.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama