Ústavní činitelé vyzvali kvůli koronaviru ke klidu

Nejvyšší ústavní činitelé vyzvali v souvislosti s šířením nového typu koronaviru občany ke klidnému, zodpovědnému a racionálnímu přístupu. Vyjádřili naději, že v co nejkratší době se situace stabilizuje. Ústavní činitelé to uvedli ve společném prohlášení po dnešní schůzce na Pražském hradě. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) po jednání řekl, že opatření přijatá v Česku kvůli koronaviru zřejmě budou opět zesílena.

Miloš Zeman a Miloš Vystrčil
doporučujeme

V dokumentu napsali, že byli informováni o aktuální situaci, zhodnotili mezinárodní dopady nemoci a projevili solidaritu s nejvíce postiženými zeměmi. "Nejvyšší ústavní činitelé vyzvali občany ČR ke klidnému, odpovědnému a racionálnímu přístupu a rekapitulovali přijatá opatření ze strany ČR, a to jak na ochranu obyvatel, tak i ve světle aktivit ostatních států a mezinárodních a regionálních organizací," uvedli.

Vystrčil novinářům řekl, že z předčasného odchodu premiéra Andreje Babiše (ANO) z jednání pochopil, že opatření v Česku bude nutné zesílit. Vybídl k tomu, aby se občané chovali odpovědně. Téma koronaviru podle něj do jisté míry na jednání překrylo i další témata, jako třeba problematiku Číny.

Šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vybídl občany, aby začali u sebe. "Je na každém, aby si to uvědomil, choval se odpovědně a přemýšlel, co dělá," řekl. Lidé by podle něj měli změnit své chování. "Situace není jednoduchá, je vážná," prohlásil. Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) vedle toho vyzval veřejnost, aby nepodléhala panice.

Prezident Miloš Zeman podle Vondráčka ocenil kroky, které dosud vláda v souvislosti s nákazou učinila. "Pochválil, že jsou razantní a že se nezaspalo," uvedl šéf Sněmovny. Podle Petříčka Zeman podpořil vládu i v přijímání dalších mimořádných opatření. "Ocenili jsme i to, že opozice je zajedno z vládou," dodal.

Ústavní činitelé v prohlášení dodali, že v tomto kontextu ocenili aktivity mimo jiné v rámci visegrádské skupiny.

Schůzky na Pražském hradě se zúčastnil prezident Zeman, premiér Babiš, předseda Senátu Vystrčil, předseda Sněmovny Vondráček, ministr zahraničí Petříček, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). K otázkám zahraniční politiky se nejvyšší ústavní činitelé scházejí pravidelně asi jednou za čtvrt roku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Expolicista Robert Šlachta zakládá hnutí, chce do Sněmovny

26.01.2021 21:26 Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta…

Lídři KSČM a ANO o přesunu peněz zpět armádě dnes nejednali

26.01.2021 21:07 Komunisté s hnutím ANO dnes nejednali o přesunu deseti miliard korun z vládní rezervy do rozpočtu…

KOMENTÁŘ: Pane Hniličko, patříte na trestnou lavici a nic jiného než…

26.01.2021 20:29 KOMENTÁŘ – Morálně selhal a měl by zmizet z veřejného života. Absolutně nestačí, že Milan Hnilička,…

Sněmovna dnes odmítla omezenou legalizaci konopí

26.01.2021 19:49 Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama