Ústavní činitelé vyzvali kvůli koronaviru ke klidu

Nejvyšší ústavní činitelé vyzvali v souvislosti s šířením nového typu koronaviru občany ke klidnému, zodpovědnému a racionálnímu přístupu. Vyjádřili naději, že v co nejkratší době se situace stabilizuje. Ústavní činitelé to uvedli ve společném prohlášení po dnešní schůzce na Pražském hradě. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) po jednání řekl, že opatření přijatá v Česku kvůli koronaviru zřejmě budou opět zesílena.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Miloš Zeman a Miloš Vystrčil
doporučujeme

V dokumentu napsali, že byli informováni o aktuální situaci, zhodnotili mezinárodní dopady nemoci a projevili solidaritu s nejvíce postiženými zeměmi. "Nejvyšší ústavní činitelé vyzvali občany ČR ke klidnému, odpovědnému a racionálnímu přístupu a rekapitulovali přijatá opatření ze strany ČR, a to jak na ochranu obyvatel, tak i ve světle aktivit ostatních států a mezinárodních a regionálních organizací," uvedli.

Vystrčil novinářům řekl, že z předčasného odchodu premiéra Andreje Babiše (ANO) z jednání pochopil, že opatření v Česku bude nutné zesílit. Vybídl k tomu, aby se občané chovali odpovědně. Téma koronaviru podle něj do jisté míry na jednání překrylo i další témata, jako třeba problematiku Číny.

Šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vybídl občany, aby začali u sebe. "Je na každém, aby si to uvědomil, choval se odpovědně a přemýšlel, co dělá," řekl. Lidé by podle něj měli změnit své chování. "Situace není jednoduchá, je vážná," prohlásil. Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) vedle toho vyzval veřejnost, aby nepodléhala panice.

Prezident Miloš Zeman podle Vondráčka ocenil kroky, které dosud vláda v souvislosti s nákazou učinila. "Pochválil, že jsou razantní a že se nezaspalo," uvedl šéf Sněmovny. Podle Petříčka Zeman podpořil vládu i v přijímání dalších mimořádných opatření. "Ocenili jsme i to, že opozice je zajedno z vládou," dodal.

Ústavní činitelé v prohlášení dodali, že v tomto kontextu ocenili aktivity mimo jiné v rámci visegrádské skupiny.

Schůzky na Pražském hradě se zúčastnil prezident Zeman, premiér Babiš, předseda Senátu Vystrčil, předseda Sněmovny Vondráček, ministr zahraničí Petříček, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). K otázkám zahraniční politiky se nejvyšší ústavní činitelé scházejí pravidelně asi jednou za čtvrt roku.

Loading...
Vstupte do diskuze (27)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda schválila peníze pro OSVČ i pravidla kurzarbeitu

31.03.2020 22:01 Aktualizováno Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou…

Jak dlouho budou uzavřené hranice? Ministr Vojtěch nechtěl odhadovat

31.03.2020 19:27 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nechtěl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády…

Prodlouží se nouzový stav? Vláda to projedná zítra

31.03.2020 19:11 Vláda ve středu projedná návrh na prodloužení nouzového stavu. Na tiskové konferenci to dnes řekla…

Opozice už má zastoupení v krizovém štábu. Místo mají Šmucler či Červíček

31.03.2020 17:14 Z opozičních kandidátů budou v Ústředním krizovém štábu poslanec a lékař Vít Kaňkovský (KDU-ČSL),…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama