Zeman není spokojen s koncem stavu nouze, Babišovi nabídl schůzku s opozicí

Prezident Miloš Zeman vyjádřil nespokojenost s neprodloužením nouzového stavu, protože tato situace ohrožuje zdraví a životy lidí. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček to uvedl na twitteru po dnešním jednání hlavy státu s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Miloš Zeman a Andrej Babiš na schůzce v Lánech. (12.2.2021)
doporučujeme

Mluvili spolu o současné situaci kolem pandemie koronaviru. O neprodloužení nouzového stavu ve čtvrtek rozhodli poslanci, končí tak s nedělí 14. února.

"Prezident republiky Miloš Zeman vyjadřuje nespokojenost s neprodloužením nouzového stavu, protože tato situace ohrožuje zdraví a životy české populace," napsal mluvčí.

Babiš novinářům po skončení schůzky se Zemanem řekl, že prezident nabídl zprostředkování schůzky politických stran kvůli nouzovému stavu. Podle premiéra ale už nemá vláda s opozicí o čem jednat.

Podle premiéra si vláda nemůže dovolit obejít Poslaneckou sněmovnu a znovu vyhlásit nový nouzový stav. Jediným řešením podle něj je, že by hejtmani o vyhlášení kabinet požádali. Vláda dnes se šéfy krajů o dalším postupu při koronavirové pandemii jednala, pokračovat bude v sobotu večer. Rozhodnutí musí podle Babiše padnout nejpozději v neděli dopoledne.

Prezident dlouhodobě podporuje kroky vlády v boji s pandemií, a naopak kritizuje opozici, která podle něj není dostatečně konstruktivní. Vládě vyčetl pouze například chyby v komunikaci.

Zeman nabídl schůzku s opozicí, podle Babiše nemá smysl

Prezident Miloš Zeman při dnešní schůzce v Lánech nabídl premiérovi Andreji Babišovi (ANO), že zprostředkuje schůzku politických stran kvůli nouzovému stavu. Babiš to řekl po jednání novinářům. Další rozhovory mezi vládou a opozicí však podle ministerského předsedy nemají smysl, protože už není o čem jednat. Kabinet se soustředí na vyjednávání s hejtmany.

Sněmovna ve čtvrtek odmítla, aby nouzový stav pokračoval i po 14. únoru, jak žádala vláda. Babiš řekl, že se Zemanem záležitost detailně probíral. "Prezident nabídl, že by mohl zorganizovat setkání parlamentních stran, že by udělal mediaci, ale já se omlouvám, my musíme dokončit jednání s hejtmany," uvedl. S šéfy krajů bude kabinet jednat znovu v sobotu večer.

Babiš po jednání v Lánech popisoval jednání s opozicí od posledního víkendu do čtvrtka a strany kritizoval. "Věřte mi, že jsem udělal maximum, abych přesvědčil opozici, že v případě neschválení nouzového stavu dochází skutečně k ohrožení našeho boje s covidem-19," uvedl. Premiér řekl, že opozici výměnou za dalších 14 dní nouzového stavu nabídl jako závazek kabinetu domluvu na charakteru epidemiologických opatření, legislativě a rozpočtu.

Opozice podle něj o dohodu nestojí. "Jsem o tom přesvědčen, opakuje se to stále dokola - tweety, urážky, dehonestace," doplnil. Kabinet chce dokončit vyjednávání s hejtmany, se sněmovní opozicí podle premiéra již není o čem mluvit. "Odmítám, že bychom se nesnažili, ale nešlo to, protože není zájem," uvedl. Opozice podle Babiše má jen zájem "dělat politiku" a říkat, že premiér je neschopný.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Povinné testy by podle Havlíčka měly platit i pro malé firmy a úřady

07.03.2021 15:28 Aktualizováno Povinné testování zaměstnanců by mělo brzy platit i pro malé podniky do 50 pracovníků a malé úřady.…

Stát podle Schillerové připravuje souhrnný kompenzační program

07.03.2021 15:05 Aktualizováno Stát připravuje pro podnikatele souhrnný kompenzační program COVID 21, postaven by měl být na…

Policie údajně zatkla poslance Lubomíra Volného

07.03.2021 14:54 Aktualizováno Nezařazený poslanec Lubomír Volný měl být po dnešní demonstraci na Václavském náměstí zatčen. Uvedl…

Schodek 500 miliard vydrží do poloviny roku, uvedla Schillerová

07.03.2021 12:39 Navýšený schodek státního rozpočtu ve výši 500 miliard korun, který koncem února schválila Sněmovna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama