Vláda asi odmítne návrhy ODS na úlevy u sociálního pojistného

Návrhy poslanců ODS ohledně změn v odvodech pojistného na sociální zabezpečení pro podnikatele se zřejmě setkají s nesouhlasem vlády. Podle návrhů stanovisek na vládním webu vláda v pondělí pravděpodobně odmítne jak návrh na delší odpuštění odvodů podnikatelům, tak i návrh na prodloužení období, za něž stát odpouští drobným podnikatelům minimální měsíční zálohy za sociální pojištění.

Vláda ČR
doporučujeme

Podle současného zákona nemusí menší firmy za splnění určitých podmínek hradit státu odvody za červen až srpen. ODS chce tuto lhůtu prodloužit do konce roku a tvrdí, že se ekonomická situace řady podnikatelských subjektů ani po obnovení činnosti nezlepšuje. Prodloužení odpuštění sociálních odvodů by podle nich mohlo také omezit nutnost propouštění zaměstnanců.

Vláda ale v návrhu stanoviska uvádí, že plošná podpora zaměstnavatelů prominutím pojistného by vyčerpala všechny peníze, s nimiž se počítá pro cílenou pomoc zaměstnavatelům v obtížích. Místo promíjení pojistného se připravuje systémové řešení ve formě tzv. kurzarbeitu, stojí v návrhu stanoviska. Vláda také argumentuje tím, že státní rozpočet by přišel měsíčně o 4,5 miliardy korun. "V důsledku opatření proti epidemii onemocnění COVID-19 se v roce 2020 očekává zhoršení ekonomického vývoje a s tím související pokles i daňových příjmů, takže by došlo celkově k neúměrnému poklesu příjmů státního rozpočtu a k dlouhodobé nevyrovnanosti státních financí," stojí v návrhu stanoviska.

Kvůli dopadům epidemie na ekonomiku musela vláda letos už třikrát navyšovat schodek státního rozpočtu. Z původních 40 miliard se zvýšil až na 500 miliard korun.

Občanští demokraté také navrhli prodloužit do konce roku období, za něž stát odpouští drobným podnikatelům minimální měsíční zálohy za sociální pojištění. Nynější zákonná úleva, kterou Parlament schválil kvůli koronavirové krizi, se vztahuje na březen až srpen. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) navíc nemusí za tyto měsíce platit zálohy vůbec, byť by byly vyšší. Drobní podnikatelé odvody doplatí až při ročním zúčtování.

Prodloužení jednoho z opatření na podporu podnikatelů předkladatelé z řad ODS zdůvodňují "neutuchajícími ekonomickými dopady koronaviru".

Vláda v návrhu stanoviska ale zdůraznila, že k této úlevě přistoupila v rámci vyhlášeného nouzového stavu, kdy podnikla řadu omezujících celoplošných opatření s negativními dopady na podnikání. Cílem prominutí plateb minimálních záloh bylo pomoci podnikatelům toto období překonat. "V současné době nejsou v platnosti žádná celoplošná opatření, která by omezovala nebo neumožňovala podnikání. Není proto důvod pro plošnou podporu všech OSVČ, které již mohou podnikat bez omezení," uvedla vláda.

Bez ohledu na stanovisko vlády rozhodne o novelách Parlament. Není ale jisté, zda je Sněmovna vůbec stihne projednat do konce volebního období.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průzkum: ANO by opět vyhrálo sněmovní volby, ale pohoršilo si o pět procent

22.09.2020 20:15 Hnutí ANO si ve volebním průzkumu agentury STEM letos v září pohoršilo z květnových 33,7 procenta…

Nový ministr Prymula pozastavil své živnostenské oprávnění

22.09.2020 20:05 Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) dnes pozastavil své živnostenské oprávnění, na jehož…

Prymula přiznal problém se semaforem, za jeho vznikem byly politické tlaky

22.09.2020 19:32 Za vznikem takzvaného semaforu, který ukazuje riziko nákazy v jednotlivých okresech, byly politické…

Hamáček mluvil se Zemanem o pandemii, říjnové volby prý budou

22.09.2020 17:23 Aktualizováno Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) seznámil prezidenta Miloše Zemana se situací kolem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama