Pojede na Tchaj-wan? Vystrčil chce získat podporu Senátu a MZV

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) by pro případnou cestu na Tchaj-wan chtěl mít podporu Senátu a ministerstva zahraničních věcí. O formě podpory horní komory zatím nepřemýšlel, v úvahu připadá například usnesení jejího zahraničního výboru nebo usnesení celého Senátu. S ministerstvem chce diskutovat o hospodářském i lidskoprávním rozměru cesty.

Miloš Vystrčil, předseda Senátu
doporučujeme

"Podpora Senátu se dá vyjádřit například usnesením Senátu, usnesením zahraničního výboru Senátu, to jsou různé možnosti. Zřejmě podpora pléna Senátu by byla tou nejmohutnější a nejmasivnější," řekl Vystrčil pro CNN Prima News. Z hlediska jiného než ekonomického rozměru cesty je podle něj důležité, aby Česká republika ukázala, že je stále zemí, pro kterou jsou lidská práva důležitá, a že se zajímá o rozvoj demokracie po celém světě.

Vystrčil po úterní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem uvedl, že pokud bude Čína diktovat Česku a Senátu, co mají dělat, cesta na Tchaj-wan se stává reálnější. Hlava státu podle něj trvá na tom, že mise na Tchaj-wan by Česku a jeho ekonomice neprospěla.

"Já jsem argumentoval, že máme ekonomické zájmy minimálně stejně velké, možná i větší na Tchaj-wanu. Že Tchaj-wan je zemí, která s námi dlouhodobě spolupracuje a obraz zahraničního obchodu je minimálně stejně velký jako s Čínskou lidovou republikou z hlediska toho, co my můžeme například uplatnit na tchajwanských trzích, z hlediska toho, jak můžeme využívat jejich poznatky týkající se zejména informačních technologií," řekl dnes předseda Senátu.

Před cestou na Tchaj-wan v lednu varovalo bývalého předsedu Jaroslava Kuberu (ODS) čínské velvyslanectví. Kubera dopis dostal během lednového setkání se Zemanem a předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) na Hradě. Dokument prezidentská kancelář podpořila dvěma přípisy. Zhruba o týden později Kubera náhle zemřel na infarkt. Bylo to několik dní poté, co navštívil i čínské velvyslanectví. Dokument z čínské ambasády byl nalezen v Kuberově pozůstalosti. O okolnostech vzniku dopisu a jeho předání jednal v úterý Vystrčil se Zemanem, ale bez dosažení shody.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Havlíček dle opozice na part-time job nestačí. Za nehodami je nedostatek…

15.07.2020 12:09 Nehody na železnicích jsou podle místopředsedy sněmovního dopravního podvýboru Ondřeje Polanského …

Ústavní právo bránit se zbraní? Vláda nebyla jednotná. Vedla se bouřlivá…

15.07.2020 11:10 Vláda nebyla v pondělí jednotná při schválení senátního návrhu ústavního zákona, který do Listiny…

TOP 09 podporuje jádro, plán dostavby Dukovan nikoliv: Rusko a Čína jsou…

15.07.2020 10:59 Opoziční TOP 09 sice podporuje rozvoj jaderné energetiky, vládní plán dostavby Dukovan však nikoliv…

Petříček: EU by měla Číně říct, co považuje za problematické

15.07.2020 10:51 Je na čase, aby EU říkala Číně víc otevřeně, co považuje ze svého pohledu za problematické ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy