Zádrhel hned na začátku. Sněmovna přerušila jednání o státním rozpočtu

Sněmovna hned v úvodu přerušila projednávání návrhu na zvýšení letošního rozpočtového schodku na půl bilionu korun. O půlhodinovou přestávku požádal předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, aby se mohlo sejít vedení dolní komory. Jeho členové debatují podle informací ČTK o dalším postupu na dnešní mimořádné schůzi. Přestávka byla podle dohody předsedů frakcí následně prodloužena do 10:30.

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Vláda chce, aby Sněmovna schvalovala rozpočtovou novelu zrychleně ve stavu legislativní nouze. Zatím pro tento postup ale nemá dostatečnou podporu. Proti se vyslovují i komunisté, kteří kabinet ANO a ČSSD v dolní komoře tolerují. Pro běžné projednání předlohy ve třech čteních se už dřív vyslovil i rozpočtový výbor. Vládní představitelé se stále snaží přesvědčit opozici o tom, aby zrychlené schvalování předlohy neblokovala.

Vláda navrhla již třetí zvýšení deficitu kvůli hospodářským dopadům epidemie koronaviru. Původně činil 40 miliard korun, pak stoupl na 200 miliard a naposledy se zvýšil na 300 miliard korun. Hlavně opozičním poslancům vadilo, že vláda neuvedla, na co přesně chce dodatečné peníze použít. Premiér Andrej Babiš (ANO) potom jako poslanec předložil úpravu, v níž změny konkretizoval.

Původně schválený rozpočet na letošní rok počítal s příjmy 1578,1 miliardy korun, nejnovější návrh přichází s příjmy 1364,8 miliardy. Původně schválené výdaje činily 1618,1 miliardy korun, nyní proti tomu vzrostly na 1864,8 miliardy korun. Státní dluh se má letos zvýšit celkově o 481 miliard korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna schválila zvýšení půlbilionového schodku rozpočtu

08.07.2020 19:09 Sněmovna dnes hlasy poslanců ANO, ČSSD a KSČM schválila zvýšení letošního schodku státního rozpočtu…

Česko má podle Babiše zájem o normální vztahy s Ruskem

08.07.2020 16:52 eská republika má zájem o normální vztahy s Ruskem, velmi zodpovědně proto přistupuje ke vzájemným…

Opozice tepe vládu kvůli rozpočtu. Kalousek mluvil o podvodu, Fiala o…

08.07.2020 16:45 Opozice ve Sněmovně při dnešním schvalování prohloubení schodku letošního rozpočtu na půl bilionu…

Babiš: Varoval bych před katastrofickými scénáři

08.07.2020 15:51 Souhrnná data z ekonomiky naznačují, že je třeba počítat s jejím poklesem. Řekl to dnes ve Sněmovně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy