Zeman na Pražském hradě přivítal polského prezidenta Dudu, Fiala ho přijal v Kramářově vile

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přivítal polského prezidenta Andrzeje Dudu. Budou spolu hovořit kromě bilaterálních vztahů pravděpodobně o situaci na Ukrajině a dalších otázkách zahraniční politiky. Odpoledne Dudu přijal premiér Petr Fiala (ODS).

Setkání začalo na Hradě fototermínem v 11:00 ve Skleněném salonku za poměrně značného zájmu novinářů. Následovat bude osobní setkání Zemana s Dudou, poté se k prezidentům přidají i delegace. Před média hlavy států předstoupí asi půl hodiny po poledni. Dá se očekávat, že hlavním tématem bude konflikt na Ukrajině. Polsko patří mezi hlavní podporovatele napadené Ukrajiny. Tématem by se mohly stát i nákup plynu a ropy do Evropy z Ruska. Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes zcela zastavila dodávky plynu právě do Polska a do Bulharska.

Duda navštívil Zemana na Hradě naposledy předloni v prosinci. V prvním roce epidemie covidu-19 v Česku šlo o jednu z mála návštěv zahraničních představitelů v Praze. Jednání se týkalo především evropských záležitostí, ale také tehdejší pandemické situace a bilaterálních vztahů.

Fiala se s představiteli Polska setká i v pátek, kdy se ve Varšavě sejde se svým protějškem Mateuszem Morawieckým. Jednat budou o tématech spjatých s konfliktem na Ukrajině, uprchlické vlně či o přechodu Evropy na nový energetický model. Spolu s Morawieckým se Fiala v polovině března vypravil do obléhaného Kyjeva, počátkem února v Praze spolu uzavřeli smlouvu o podmínkách pokračování těžby v dole Turów poblíž českých hranic.

Fiala a Duda považují za prioritu energetickou bezpečnost

Premiér Petr Fiala (ODS) se na dnešním setkání s polským prezidentem Andrzejem Dudou shodl na tom, že prioritou obou zemí je zajištění energetické bezpečnosti. Fiala to po schůzce uvedl na twitteru. Existuje podle něj řada projektů, které mohou posunout česko-polské vztahy na vyšší úroveň a současně zajistit bezpečné dodávky energie pro ČR. Duda se před jednáním s Fialou sešel na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem. Hlava českého státu poté vyjádřila Polsku plnou podporu po dnešním zastavení dodávek ruského plynu.

Fiala po jednání v Kramářově vile s Dudou uvedl, že si potvrdili odhodlání obou zemí pokračovat v podpoře Ukrajině po ruské vojenské invazi. "Shodli jsme se na nutnosti reagovat na dopady války, se kterými se potýká celá Evropa. Naší prioritou je zajištění energetické bezpečnosti. V tomto ohledu existuje řada projektů, které mají šanci posunout česko-polské vztahy na ještě vyšší úroveň a zároveň zajistit bezpečné dodávky energie pro ČR," napsal Fiala.

Politici probírali aktuální ruské rozhodnutí zastavit dodávky plynu do Polska a Bulharska. Fiala v úterý krok označil za vyhrocování situace a porušení smluv ze strany Ruska. Kabinet podle něj nyní nemá signály, že by hrozilo zastavení dodávek ruského plynu i v ČR. Zeman po jednání s Dudou vyjádřil Polsku plnou podporu.

Česko-polské jednání čeká Fialu i v pátek, kdy zamíří do Varšavy na schůzku s premiérem Mateuszem Morawieckým. Podle úřadu vlády by měli předsedové vlád mluvit o tématech spjatých s konfliktem na Ukrajině, uprchlické vlně či o přechodu Evropy na nový energetický model. Spolu s Morawieckým se Fiala v polovině března vypravil do obléhaného Kyjeva, počátkem února spolu v Praze uzavřeli smlouvu o podmínkách pokračování těžby v dole Turów poblíž českých hranic.

Související

Více souvisejících

Andrzej Duda Miloš Zeman

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy