Řešíte fixaci záloh na energie? Pečlivě zvažte, jestli se to vyplatí

Veřejně dostupné statistiky ukazují, že už měsíce patří platby za energie k nejvyšším výdajům běžné české domácnosti. Věc došla dokonce tak daleko, že podle některých zdrojů ohrožuje energetická chudoba až milion občanů. Leč, hlavní příčina tohoto stavu, totiž vysoké ceny energií, jak i zpravodajský server EuroZprávy.cz už několikrát uvedl, setrvale klesají. 

Zatímco v září loňského roku vystřelila cena zemního plynu na komoditní burze Power Exchange Central Europe v Praze k rekordním hodnotám na úrovni až 320 eur za 1 MWh, nyní nezadržitelně klesá k 50 eurům za stejnou měrnou jednotku. A cena elektřiny má obdobný vývoj. Otázka nyní proto stojí tak, zda mají lidé fixovat pravidelné platby za energie, anebo ne. 
 
Odpověď na to ale není, i přes rychle klesající ceny, příznivá. Jde totiž o to, že obchodníci nakupují energie s předstihem, a to nejen kvůli dostatečné kvantitě pro zákazníky, ale také i s ohledem na vývoj ceny. Navíc - i podle analytiků - existuje stále řada nevyzpytatelných proměnných, které mohou ceny energií nepříjemně ovlivnit. Dá se ale říct, že ti, kterým končí energetické kontrakty letos, by se měli rozhodovat o tom, zda fixovat ceny energií nebo využívat spotovou (tedy okamžitou) cenu podle toho, jak dokáží být „konzervativní“, tedy s jakou mírou rizika případného rychlého nárůstu ceny dokáží žít.  
 
Tak třeba Lucía Žárska, analytička společnosti ProfitLevel serveru EuroZprávy.cz řekla, že v případě fixace energetických kontraktů není současný trend nejlepší zpráva, protože investoři, kteří nakoupí na spotových trzích nebo obchodují s krátkodobými kontrakty, mohou být v mínusu.  
 
„V případě, že ceny začnou (znovu) stoupat zaznamenáme opačný efekt. Bohužel prognózy nevypadají příznivě. Vysoká inflace zasáhla nejvíce nízkopříjmové skupiny, dnes však vidíme trend, že i lépe vydělávající zaměstnanec přemýšlí o svých nákupních rozhodnutích. Z toho vyplývá, že pro mnohé občany je čím dál složitější ušetřit určitou částku měsíčně,“ řekla Lucía Žárska.  
 
Podle té stačí, když se podíváme na vývoj úrokových sazeb při hypotékách. Ten dle analytičky ukazuje, že málokdo si může dovolit splácet měsíčně obrovské splátky. Když k tomu přidáme ceny potravin, které jsou mnohonásobně vyšší než před rokem, výsledkem je snížení konečné částky, která lidem zůstane měsíčně na účtu. 
 
K rozhodnutí o tom, zda si nyní mají lidé kontrakty na energie zafixovat na stávajících cenách nebo ne, někteří ekonomičtí experti dodávají, že se při tomhle rozhodování nesmí zapomínat ještě na jednu důležitou věc. A to, že od roku 2023 platí zastropované ceny elektřiny a plynu, které vláda zavedla v reakci na energetickou krizi. Faktem ale je, což naznačují i poznatky tuzemských obchodníků s energiemi, že lidé mají rádi jistotu v platbách za energie. K čemuž fixace kontraktu na určité období rozhodně přispívá. Faktem ale také je, že při rychle klesajících cenách mohou mít klienti obchodníků, kteří „zafixovali“ ceny na vyšších hodnotách, pocit, že prodělávají. 
 
Proto platí jedna z tradičních rad pro investory, že fixovat ceny energií by měli především ti, kteří mají rádi stabilitu. Ta totiž pomůže nejen lépe plánovat domácí výdaje, a to nejen nyní, ale právě v průběhu kontraktu, kdy mohou ceny vykázat nečekaný vývoj. Lze tedy konstatovat, že fixovat ceny by měli, i přes jasnou výhodnost v éře klesajících cen, kdy se dá čekat jejich růst, hlavně konzervativní spotřebitelé, kterým nevyhovují všeobecná cenová rizika. U těch ostatních záleží nejen na ochotě riskovat vývoj cen, ale i finančních možnostech. 
 
A s trochou nadsázky se dá říct i to, že kvůli tomu, že jsme v Česku a lidé stejně na doporučení jakýchkoli autorit moc nedají a hledají si všemožně relevantní informace sami, platí okřídlené klišé o tom, že různí odborníci si myslí různé věci. Faktem totiž je, že všeobecná shoda na tom, zda nyní fixovat energetické kontrakty nebo ne, není zcela jednoznačná. Platí třeba, že právě nyní, kdy se cenový vývoj nedá přesně určit, mohou chtít zákazníci i přes riziko vysoké ceny (při spotovém kontraktu) mít právě volnost kdykoliv odejít a nefixovat se, když by se podmínky na trhu ještě více zlepšily. A ten, kdo chce mít stabilitu a jistotu, byť třeba za vyšší ceny, neboť kontrakt na energie už uzavřel dříve, bude chtít zřejmě smlouvy zafixovat. Ale aby těch problémů spojených s cenami nebylo málo, upozorňují odborníci na energetiku v této souvislosti také na to, aby si lidé pohlídali velmi dobře výběr dodavatele energií.  
 
Ať tak nebo onak, když si člověk přečte odhady většiny seriózních zahraničních médiích o odhadech vývoje cen energií na rok 2023, hodně z nich končí spíše než jasnou odpovědí doporučením, jak udržovat nízké účty za energií. Může se to totiž vyplatit.

Související

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 
energie

Evropská unie pošle na Ukrajinu nouzovou energetickou pomoc

Evropská unie reagovala na nedávnou sérii cílených raketových útoků a útoků bezpilotními letadly ze strany Ruska na ukrajinskou energetickou infrastrukturu mobilizací nouzové energetické pomoci, která je již na cestě na Ukrajinu. Evropská komise (EK) o tom informovala v úterní zprávě v Bruselu.

Více souvisejících

Energetika Elektřina plyn

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy