Řešíte fixaci záloh na energie? Pečlivě zvažte, jestli se to vyplatí

Veřejně dostupné statistiky ukazují, že už měsíce patří platby za energie k nejvyšším výdajům běžné české domácnosti. Věc došla dokonce tak daleko, že podle některých zdrojů ohrožuje energetická chudoba až milion občanů. Leč, hlavní příčina tohoto stavu, totiž vysoké ceny energií, jak i zpravodajský server EuroZprávy.cz už několikrát uvedl, setrvale klesají. 

Zatímco v září loňského roku vystřelila cena zemního plynu na komoditní burze Power Exchange Central Europe v Praze k rekordním hodnotám na úrovni až 320 eur za 1 MWh, nyní nezadržitelně klesá k 50 eurům za stejnou měrnou jednotku. A cena elektřiny má obdobný vývoj. Otázka nyní proto stojí tak, zda mají lidé fixovat pravidelné platby za energie, anebo ne. 
 
Odpověď na to ale není, i přes rychle klesající ceny, příznivá. Jde totiž o to, že obchodníci nakupují energie s předstihem, a to nejen kvůli dostatečné kvantitě pro zákazníky, ale také i s ohledem na vývoj ceny. Navíc - i podle analytiků - existuje stále řada nevyzpytatelných proměnných, které mohou ceny energií nepříjemně ovlivnit. Dá se ale říct, že ti, kterým končí energetické kontrakty letos, by se měli rozhodovat o tom, zda fixovat ceny energií nebo využívat spotovou (tedy okamžitou) cenu podle toho, jak dokáží být „konzervativní“, tedy s jakou mírou rizika případného rychlého nárůstu ceny dokáží žít.  
 
Tak třeba Lucía Žárska, analytička společnosti ProfitLevel serveru EuroZprávy.cz řekla, že v případě fixace energetických kontraktů není současný trend nejlepší zpráva, protože investoři, kteří nakoupí na spotových trzích nebo obchodují s krátkodobými kontrakty, mohou být v mínusu.  
 
„V případě, že ceny začnou (znovu) stoupat zaznamenáme opačný efekt. Bohužel prognózy nevypadají příznivě. Vysoká inflace zasáhla nejvíce nízkopříjmové skupiny, dnes však vidíme trend, že i lépe vydělávající zaměstnanec přemýšlí o svých nákupních rozhodnutích. Z toho vyplývá, že pro mnohé občany je čím dál složitější ušetřit určitou částku měsíčně,“ řekla Lucía Žárska.  
 
Podle té stačí, když se podíváme na vývoj úrokových sazeb při hypotékách. Ten dle analytičky ukazuje, že málokdo si může dovolit splácet měsíčně obrovské splátky. Když k tomu přidáme ceny potravin, které jsou mnohonásobně vyšší než před rokem, výsledkem je snížení konečné částky, která lidem zůstane měsíčně na účtu. 
 
K rozhodnutí o tom, zda si nyní mají lidé kontrakty na energie zafixovat na stávajících cenách nebo ne, někteří ekonomičtí experti dodávají, že se při tomhle rozhodování nesmí zapomínat ještě na jednu důležitou věc. A to, že od roku 2023 platí zastropované ceny elektřiny a plynu, které vláda zavedla v reakci na energetickou krizi. Faktem ale je, což naznačují i poznatky tuzemských obchodníků s energiemi, že lidé mají rádi jistotu v platbách za energie. K čemuž fixace kontraktu na určité období rozhodně přispívá. Faktem ale také je, že při rychle klesajících cenách mohou mít klienti obchodníků, kteří „zafixovali“ ceny na vyšších hodnotách, pocit, že prodělávají. 
 
Proto platí jedna z tradičních rad pro investory, že fixovat ceny energií by měli především ti, kteří mají rádi stabilitu. Ta totiž pomůže nejen lépe plánovat domácí výdaje, a to nejen nyní, ale právě v průběhu kontraktu, kdy mohou ceny vykázat nečekaný vývoj. Lze tedy konstatovat, že fixovat ceny by měli, i přes jasnou výhodnost v éře klesajících cen, kdy se dá čekat jejich růst, hlavně konzervativní spotřebitelé, kterým nevyhovují všeobecná cenová rizika. U těch ostatních záleží nejen na ochotě riskovat vývoj cen, ale i finančních možnostech. 
 
A s trochou nadsázky se dá říct i to, že kvůli tomu, že jsme v Česku a lidé stejně na doporučení jakýchkoli autorit moc nedají a hledají si všemožně relevantní informace sami, platí okřídlené klišé o tom, že různí odborníci si myslí různé věci. Faktem totiž je, že všeobecná shoda na tom, zda nyní fixovat energetické kontrakty nebo ne, není zcela jednoznačná. Platí třeba, že právě nyní, kdy se cenový vývoj nedá přesně určit, mohou chtít zákazníci i přes riziko vysoké ceny (při spotovém kontraktu) mít právě volnost kdykoliv odejít a nefixovat se, když by se podmínky na trhu ještě více zlepšily. A ten, kdo chce mít stabilitu a jistotu, byť třeba za vyšší ceny, neboť kontrakt na energie už uzavřel dříve, bude chtít zřejmě smlouvy zafixovat. Ale aby těch problémů spojených s cenami nebylo málo, upozorňují odborníci na energetiku v této souvislosti také na to, aby si lidé pohlídali velmi dobře výběr dodavatele energií.  
 
Ať tak nebo onak, když si člověk přečte odhady většiny seriózních zahraničních médiích o odhadech vývoje cen energií na rok 2023, hodně z nich končí spíše než jasnou odpovědí doporučením, jak udržovat nízké účty za energií. Může se to totiž vyplatit.

Související

umělá inteligence (AI)

Umělá inteligence se stává vážným problémem pro celý svět. Jen jinak, než si lidé myslí

Když se hovoří o hrozbě v podobě umělé inteligence, většina lidí si pravděpodobně vybaví scény ze science fiction filmů, kde roboti ovládli svět. Globální rozmach technologií umělé inteligence ale skýtá i jiné nebezpečí, do konce dekády totiž povede k obrovskému nárůstu spotřeby energie, která se přiblíží úrovni současné spotřeby celého Japonska. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA), podle níž bude jen zhruba polovina této energie pocházet z obnovitelných zdrojů.
Energetika

Klíčový krok k nezávislosti: Státy se odpojují od ruské energetické sítě

Estonsko, Lotyšsko a Litva se připravují na historický krok – definitivní odpojení od ruské energetické sítě, které je plánováno na 8. února. Tento proces znamená zásadní změnu v infrastruktuře těchto států, jež byly dlouhá desetiletí závislé na ruském řízení svého elektrického přenosového systému. Přechod na synchronizaci s evropskou sítí bude nejen technickým, ale i symbolickým ukončením jedné z posledních vazeb na sovětskou minulost, uvedl server CNN.

Více souvisejících

Energetika Elektřina plyn

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa

Kdysi uznávaný jako pozorovatel dění v Bílém domě a autor knihy The Fight of His Life, Chris Whipple nyní ve svém novém díle s názvem Uncharted ostře mění kurz. Exprezidenta Joea Bidena a jeho nejbližší spolupracovníky líčí v mnohem temnějších barvách, než tomu bylo ještě před dvěma lety. Zatímco dříve vyzdvihoval Bidenovu vytrvalost a mentální bystrost, dnes hovoří o „šokující únavě“, „ztrátě kontaktu s realitou“ a „nepřipravenosti vést kampaň“.

včera

včera

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání

Tlumočnice italské premiérky Giorgie Meloniové Valentina Maiolini-Rothbacher se veřejně omluvila za nepříjemné selhání během důležité schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Incident, ke kterému došlo tento týden v Bílém domě, přiměl samotnou premiérku Meloniovou, aby svou odpověď na otázku ohledně NATO a obranných výdajů přeložila do angličtiny sama.

včera

Pentagon

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci

Vývoj umělé inteligence prudce zvyšuje poptávku po elektrické energii, včetně jaderné. I když zájem investorů roste, dosud jej brzdily praktické a regulační překážky. Pentagon nyní podnikl klíčový krok: jeho agentura Defense Innovation Unit (DIU) vybrala nové firmy, které mohou začít stavět malé jaderné elektrárny, takzvané mikrоrеaktory, na základnách amerického ministerstva obrany.

včera

včera

Země, pohled z Měsíce

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou

Vědci z Oxfordské univerzity možná výrazně otřásli dosavadními představami o tom, odkud se na Zemi vzala voda. Podle nové studie, zveřejněné ve středu v odborném časopise Icarus, byl raný materiál, ze kterého se Země formovala, bohatší na vodík, než se dosud předpokládalo, píše CNN. Výzkum přináší možnost, že voda na naší planetě vznikla z jejích původních složek a nebyla „dovezena“ z vesmíru.

včera

včera

Soud v USA, ilustrační foto

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?

Ve výjimečném rozhodnutí přijatém během noci z pátku na sobotu zablokoval Nejvyšší soud Spojených států deportaci skupiny venezuelských migrantů zadržovaných v Texasu. Tento krok přišel pouhých několik dní poté, co stejný soud umožnil prezidentu Donaldu Trumpovi využít kontroverzní zákon z 18. století – Alien Enemies Act – pro urychlení vyhošťování imigrantů.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Hlavně nenaštvat Trumpa. Jak NATO mění rétoriku, aby USA neodešly

Státy Severoatlantické aliance (NATO) začaly mírnit svá tvrzení týkající se klimatu, genderu a diverzity ve svých interních dokumentech. Podle tří dobře informovaných zdrojů je cílem této změny vyhnout se možné odvetě ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa, který v druhém funkčním období vede kampaň proti politice rozmanitosti a klimatických iniciativ.

19. dubna 2025 21:58

Praha

Česko navštíví belgický král, oznámil Pražský hrad

Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy. 

19. dubna 2025 20:18

Aktualizováno 19. dubna 2025 19:57

Vladimir Putin

Putin vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu. 

19. dubna 2025 19:35

Michal Bílek

Bílek se po letošním Euru stane novým trenérem fotbalových „lvíčat“

Přestože do mistrovství Evropy hráčů do 21 let zbývají dva měsíce, už teď je jisté, co se stane u českých reprezentantů této věkové kategorie po něm, ať už na něm česká reprezentace dopadne jakkoliv. Změní se trenér, když toho dosavadního Jana Suchopárka nahradí Michal Bílek. Rozhodl o tom výkonný výbor Fotbalové asociace ČR (FAČR), přičemž její vedení s Bílkem podepsalo smlouvu na nadcházející kvalifikační cyklus s opcí na případné prodloužení, pokud se mu se svěřenci podaří postoupit na evropský šampionát v roce 2027.

19. dubna 2025 18:42

Andrij Sybiha

První ukrajinská reakce na ruský návrh příměří. Ozval se i Lipavský

Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím. 

19. dubna 2025 18:24

Fanouškům Baníku explodovala pyrotechnika. Policie hlásí několik zraněných

Vážný incident se stal před jedním ze zápasů posledního kola základní části nejvyšší fotbalové soutěže. V Ostravě explodovala pyrotechnika mimo stadion. Zranilo se pět lidí, jeden z nich vážně. Případem se zabývá policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy