Češi chtějí, aby učitelé bili jejich děti. Odborník nesouhlasí

Praha - Rodiče by souhlasili s tím, aby učitelé bili jejich děti. Že by facka leccos vyřešila, prohlásil ve středu také prezident Miloš Zeman. Dětský psycholog Václav Mertin ale s fyzickými tresty nesouhlasí.

Prezident Miloš Zeman zase rozvířil celospolečenskou debatu. Při návštěvě Libereckého kraje se vyslovil pro to, aby na českých školách měli učitelé možnost trestat děti fyzickými tresty. "Taková dobře mířená facka leccos vyřeší," řekl ve středu Zeman.

Sám soudí na základě osobních zkušeností. "Moje maminka byla učitelka na základní škole. Měla pro změnu vařečku. A tou vařečkou, kterou si nosila z domova, plácala děti po zadku. Včetně mě, protože mě také asi dva roky učila," vzpomínal Zeman.

"Psychologie ve svých výzkumech neukázala, že mlátit někoho, a to ani trestat, zvyšuje efektivitu vzdělávacího procesu nebo zlepšuje kázeň," uvedl ale Mertin pro TV Nova. "Před dvěma sty lety se běžně mlátily ženy, ale prostě vývoj jde kupředu a my se nemůžeme tvářit, že furt jsme ve středověku," dodal. Podle Mertina bychom měli hledat jiné způsoby, jak docílit toho, aby děti dávaly pozor a chovaly se slušně.

"Není to tak, že by si psychologie myslela, že bychom se k dětem měli klanět a neměli bychom je nijak omezovat. To není pravda," vysvětluje Mertin. Podle něj si naopak musíme vymezit velmi přísný rámec toho, co dítě, respektive žák, smějí dělat. Na zvládání problémů jako šikana existují podle Mertina jiné metody.

"Úplně nejdůležitější je prevence. Nečekat, až se něco stane, ale předcházet problémům," popisuje Mertin. "Je potřeba důsledně vymáhat pravidla. Důležitý je ale i dobrý a vstřícný vztah učitelů k žákům. Důležité je i prostředí ve škole," říká Mertin. Podle něj mají malé školy a malé třídy obecně menší potíže s chováním žáků. "Důležité je nestrkat hlavu do písku a jednat už při prvních náznacích problémů. Tomu se říká řízení třídy," vysvětluje.

V případě iniciátora šikany učitelky profesorky pražské průmyslovky by Zeman postupoval tvrdě a mladíka zavřel do diagnostického ústavu. Psycholog Mertin je ale pro jiný přístup. "Měli by nést následky svých činů. Ale trojkou z chování se nic nenaučí. Měli by se něco naučit a měli by to nějak odčinit. Měli by odpracovat 150 hodin prací ve prospěch školy nebo by měli chodit do domova důchodců předčítat důchodcům knížky a povídat si s nimi. Aby to na ně dopadlo v jejich volném čase," nabízí psycholog možnosti, jak studenty potrestat.

Jako první zakázalo tělesné tresty na školách v roce 1783 Polsko. Zákaz v současnosti platí ve všech Evropských zemích. Velká část evropských států přistoupila k zákazu fyzických trestů také v rodinách. Jako první v roce 1979 Švédsko, následované dalšími skandinávskými zeměmi a Rakouskem. Vyjma Slovenska k zákazu už přistoupily všechny sousední státy.

Naopak fyzické tresty na školách jsou povoleny v některých státech USA, kde zákaz není řešen na federální úrovni, ale na úrovni jednotlivých států. Tělesné tresty zůstaly povoleny ve jižanských státech. Povoleny jsou také v části Indie, v Malajsii nebo v Singapuru.

Související

Petr Fiala

Revoluce ve školství: V Česku vzniknou středoškolská lycea

Česká vláda oznámila vznik nového středoškolského oboru nazvaného všeobecné lyceum, který bude spuštěn od příštího roku. Tento krok je součástí snahy modernizovat český vzdělávací systém a přizpůsobit ho potřebám společnosti ve 21. století. Novinku v úterý představil premiér Petr Fiala společně s ministrem školství Mikulášem Bekem.

Více souvisejících

Školství děti

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 5 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

včera

Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok

Zima na Ukrajině se blíží a prezident Volodymyr Zelenskyj se s médii podělil o své názory na aktuální situaci Ukrajiny. Mluvil o připravenosti na útoky, budoucnosti mírových jednání a výzvách, kterým Ukrajina čelí na frontě i v zákulisí mezinárodní diplomacie. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy