Česko stále diskriminuje romské děti v přístupu ke vzdělání

Praha - Pět let po rozsudku Evropského soudu pro lidská práva v případu diskriminace romských dětí v přístupu ke vzdělání se nic nezměnilo. Do praktických škol se totiž stále dostávají romské děti, které tam nepatří, učivo na běžných školách totiž zvládají.

"Ministerstvo školství a vláda musí pochopit, že posílání romských dětí do zvláštních škol je zásadní problém, neboť podřadné vzdělání předurčuje jejich budoucnost a žene je do sociálního vyloučení. Inkluzivní vzdělávání může přispět ke snížení počtu lidí těžko uplatnitelných na trhu práce," zdůraznil řešení problému Robert Basch, ředitel Nadace Open Society Fund.O svůj příběh se podělily oběti diskriminace, které se obrátily na Evropský soud. Například dnes již dospělý Julius Mika se dostal do praktické školy ve čtvrté třídě, kdy mu učitelé po pobytu v nemocnici nedali možnost se probranou látku doučit. "Už když jsem nastoupil do první třídy, tak bylo vidět, že paní učitelka dělala velké rozdíly mezi dětmi," vzpomíná Mika. Je přesvědčený, že přístup učitelů mu "vzal šanci na vzdělání a lepší život".

Ministerstvo školství přiznává, že se segregací romských dětí problém existuje. "Považujeme za naprosto zásadní, aby byl rovný přístup ke vzdělání garantován," řekl náměstek ministra školství Jiří Nantl. Rezort už zpracoval akční plán, který předloží Radě Evropy v prosinci.

Plán obsahuje konkrétní kroky k zamezení diskriminace romských dětí ve vzdělávacím systému. "Chceme obnovit systém kontroly diagnostikování dětí, které mají být umístěny do základních škol praktických," přiblížil Nantl.13. listopadu 2007 Evropský soud pro lidská práva vynesl rozsudek v případu D.H. a ostatní versus ČR. Osmnáct romských dětí z Ostravy žalovalo Českou republiku za to, že byly zařazeny do zvláštních škol kvůli svému původu. Rozsudek jejich stížnost potvrdil a odsoudil Českou republiku za diskriminaci romských dětí, které se stát dopouští tím, že tyto děti nadměrně posílá do praktických (dříve zvláštních) škol, které jsou určeny pro děti s diagnózou lehkého mentálního postižení.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Proč slovenští studenti migrují na české vysoké školy? Vidí v tom víc než jen příležitost

Slovenské studenty láká studium v zahraničí, přičemž nejčastější volbou je právě Česká republika. Důvody zahrnují lepší uplatnění na trhu práce, vyšší kvalitu vzdělávání nebo širší nabídku studijních oborů, které na Slovensku často chybí. Kromě akademických výhod vidí také přínos v možnosti vyzkoušet si život v jiném prostředí.
Kapesní nůž, kterým muž ohrožoval školní personál. (23.9.2024)

Policie řešila drama ve škole v Ostravě. Rodič vyhrožoval učitelce

Policie řešila na začátku nového školního týdne dramatické chvíle v jedné ze škol v Ostravě. Rodič jednoho z dětí si zřejmě přišel vyřizovat účty s učiteli, přičemž se vybavil kapesním nožem. Strážci zákona ho nakonec zadrželi mimo školní budovu, aniž by se někomu něco stalo.

Více souvisejících

Školství Romové

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Íránské rakety dopadají na Izrael

Írán vypálil na Izrael stovky raket. V Tel Avivu došlo k teroristickému útoku

Írán vypálil více na Izrael stovky, informovaly Izraelské obranné síly. Jejich počte se liší, některá média uvádějí 200 raket, jiná hovoří až o 500. Varovné sirény zazněly nejen v Tel Avivu, ale také v Jeruzalémě a na jihu země. Uvedl to server Times of Israel. Zemí také hýbou teroristické útoky, které si vyžádaly nejméně 8 mrtvých.

včera

včera

Izrael, ilustrační foto

Izrael stahuje obyvatele do bombových krytů

Izraelské Velitelství domácí fronty vydalo v úterý večer nové pokyny pro obyvatele centrální části Izraele, vyzývající k pobytu v blízkosti bombových krytů nebo jiných chráněných objektů, dokud nebude situace vyřešena. 

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Piráti dávají vládě sbohem. Chtějí být konstruktivní opozicí

Piráti oznámili, že i po svém odchodu z vlády hodlají být konstruktivní opozicí, která bude podporovat smysluplné kroky vlády a prosazovat témata, která sami nastolovali. Na tiskové konferenci to uvedl jejich poslanecký klub před mimořádným jednáním Poslanecké sněmovny.

včera

včera

včera

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Mark Rutte: Kdo je novým generálním tajemníkem NATO a jaké ho čekají výzvy?

Mark Rutte, bývalý premiér Nizozemska, se dnes stal generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO), čímž nahradil svého předchůdce, Nora Jense Stoltenberga, který tuto pozici zastával po deset let. Rutteho příchod do čela NATO je významným momentem nejen pro samotnou Alianci, ale i pro celou evropskou a globální bezpečnostní politiku. Kdo je Mark Rutte a proč byl zvolen právě on do této klíčové role?

včera

Izraelská armáda

Válka v Libanonu se vyostřuje. Íránu se podle Bacika zapojení nevyplatí

Izrael spustil pozemní invazi do Libanonu a podle svých slov likviduje pozice militantů z Hizballáhu. Expert na Blízký východ Gokhan Bacik exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal, co izraelské akce udělají se situací v regionu. Írán podle něj může zvažovat ozbrojenou podporu Hizballáhu, ale příliš se mu to nevyplatí.

včera

včera

včera

Ulice Tel Avivu

Libanon vypálil rakety na izraelský Tel Aviv

V izraelském Tel Avivu se v úterý rozezněly sirény varující před leteckým útokem poté, co hranici s Izraelem proletěly střely vypálené z Libanonu, oznámila izraelská armáda.

včera

včera

Lipavský podává demisi. U Pirátů končí

Ministr zahraničí Jan Lipavský se rozhodl ukončit své členství v Pirátské straně. Nesouhlasí s odchodem Pirátů z vlády a se stranou se prý rozchází v některých věcech. Napsal také, že dnes podává demisi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy