PŮVODNÍ ZPRÁVA | Proč slovenští studenti migrují na české vysoké školy? Vidí v tom víc než jen příležitost

Slovenské studenty láká studium v zahraničí, přičemž nejčastější volbou je právě Česká republika. Důvody zahrnují lepší uplatnění na trhu práce, vyšší kvalitu vzdělávání nebo širší nabídku studijních oborů, které na Slovensku často chybí. Kromě akademických výhod vidí také přínos v možnosti vyzkoušet si život v jiném prostředí.

To, že Česká republika je dlouhodobě nejoblíbenější destinací pro slovenské vysokoškolské studenty, není žádným překvapením. Blízký vztah obou zemí, vyplývající ze společné historie i kulturní blízkosti, výrazně usnadňuje jejich přechod do nového akademického prostředí. Díky vzájemné srozumitelnosti mohou studenti ze Slovenska používat, s malými výjimkami, na českých univerzitách svou mateřštinu, stejně jako čeští studenti na Slovensku, což činí pro Slováky studium v Česku velmi atraktivní.

Jak uvádí slovenský Inštitút vzdelávacej politiky, každý pátý slovenský vysokoškolák studuje v zahraničí. Od roku 2017 se počet slovenských vysokoškoláků v zahraničí drží zhruba na stejné úrovni, zhruba 32 tisíc studentů. Přibližně 70 % slovenských studentů, kteří odcházejí studovat do zahraničí, studuje právě v sousedním Česku.

Mezi slovenskými studenty, kteří se rozhodli pro studium v Česku, se v posledních letech dostaly do popředí obory jako například informační a komunikační technologie, management a ekonomie, zatímco obory jako právo a politické vědy ztrácejí na popularitě. Nadále zůstává populární studium lékařství, které v roce 2022 studovalo 2 700 studentů ze Slovenska.

Jak vyplývá ze studie vypracované na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity, přítomnost slovenských studentů na Masarykově univerzitě v Brně je ekonomicky výhodná, a to nejen z pohledu regionu, ale i na celostátní úrovni. Přestože většina z nich studuje studijní programy v českém jazyce a stejně tak jako tuzemští studenti neplatí školné na veřejných vysokých školách, jejich celkový ekonomický přínos byl vyčíslen sumou více než 118 milionů českých korun ročně.

Portál EuroZprávy.cz se zeptal tří slovenských studentů na důvody, které je přiměly vycestovat za vzděláním do Česka. Při výběru respondentů jsme se zaměřili na co nejodlišnější studijní obory.

První respondentkou je Ema K., studentka oboru Biotechnologie a genové inženýrství. „Vybrala jsem si studium v Česku kvůli širší nabídce studijních oborů,“ zdůvodnila. Dále poukázala na skutečnost, že její studijní program na Slovensku nebyl k dispozici, pouze jeho příbuzné obory. „Taky mě zaujala možnost lepšího uplatnění na trhu práce v budoucnosti,“ dodala a na závěr vyjádřila spokojenost se svou volbou.

Druhým respondentem je Urban P., student oboru Ekonomie. „Byl jsem pevně rozhodnutý pro studium ekonomie v Česku, obzvlášť proto, že kvalita českých fakult je v tomto oboru vyšší než doma,“ zdůvodnil. Následně dodal, že Brno, kde studuje, je skvělé město pro studium, a to i díky velké komunitě vysokoškolských studentů. „Nejblíže tomu na Slovensku má Bratislava, ale ani tam nejsou ekonomické obory na takové úrovni jako zde,“ konstatoval na závěr.

Třetím respondentem je Martin S., student oboru Mezinárodní vztahy a bezpečnost. „Jedním z důvodů je určitě ten, že absolventi českých vysokých škol mají lepší uplatnění i v zahraničí,“ vysvětlil. Následně zmínil, že jako mladý člověk chtěl využít příležitost vyzkoušet si život v jiném městě a v jiné zemi. „Byla by chyba jí nevyužít,“ dodal. Na závěr vyjádřil spokojenost se svou volbou a uvedl, že tohoto kroku rozhodně nelituje a doporučil by ho každému.

V roce 2022 představilo slovenské ministerstvo školství podpůrné schéma „Študujem doma, Slovensko ma odmení“ s cílem motivovat nejtalentovanější absolventy středních škol za daný školní rok, kteří zůstali studovat na bakalářském nebo spojeném bakalářském a magisterském studijním programu na kterékoliv slovenské vysoké škole v prezenční formě. Schéma bylo určené nejen pro nejtalentovanější maturanty, ale i pro sociálně slabší studenty, nebo studenty patřící do specifických znevýhodněných skupin dosahující nadprůměrné studijní výsledky.

Dohromady si mohlo přilepšit 1 400 studentů až o 9 tisíc eur. „Pro Slovensko je klíčové, abychom motivovali naše studenty k výběru slovenských vysokých škol a zastavili odliv mozků do zahraničí,“ řekl tehdejší náměstek ministra školství Ľudovít Paulis. Podpůrné schéma je realizováno prostřednictvím plánu obnovy s rozvržením na šestileté období.

Podle prestižního šanghajského žebříčku vysokých škol (ARWU) z letošního roku se v nejlepší tisícovce umístilo šest českých univerzit. Na 301.–400. místě se umístila Univerzita Karlova v Praze, dále na 401.–500. místě se umístila Masarykova univerzita v Brně, místo 601.–700 obsadila Univerzita Palackého v Olomouci, zatímco Vysokému učení technickému v Brně bylo přiřazeno 701.–800. místo. Poslední dvě tuzemské univerzity – České vysoké učení technické v Praze a Česká zemědělská univerzita v Praze – se umístily shodně na 801.–900 místě.

V případě Slovenska se v šanghajském žebříčku umístila pouze jedna univerzita, a to Univerzita Komenského v Bratislavě, která obsadila 901.–1000 místo.

Podle nejaktuálnějších dat k říjnu 2023 zveřejněných na stránce CVTI SR, na Slovensku studovalo 17 216 studentů s jiným než slovenským státním občanstvím v prezenční formě v rámci prvního a druhého stupně vysokoškolského studia na veřejných vysokých školách. Největší zastoupení měli ukrajinští studenti, a to téměř 60 %, zatímco českým studentům přináležela necelá 2 %.

Související

Ilustrační foto

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích

Ruské úřady plánují od školního roku 2025/2026 zcela odstranit výuku ukrajinštiny na školách v okupovaných oblastech Ukrajiny. Vyplývá to z návrhu nařízení ruského ministerstva školství, který tento týden zveřejnil list Kommersant. Ačkoli podle oficiálních údajů byla výuka ukrajinštiny v posledním roce dostupná pouze jako „rodný jazyk“ v okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti, nově už nebude možná ani tam. V anektovaném Krymu a v okupovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti byla ukrajinština dostupná jen na žádost rodičů – tato možnost ale zcela zmizí.

Více souvisejících

Školství Vysoké školy

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 48 minutami

Rusko, ilustrační foto

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?

Ruská státní agentura pro statistiku Rosstat v posledních měsících postupně přestala zveřejňovat téměř všechna důležitá demografická data. Mezi květnem a červencem zmizely nejprve měsíční údaje o počtech narození, úmrtí, sňatků a rozvodů. V červnu pak Rosstat vůbec poprvé odmítl zveřejnit konečná čísla úmrtnosti za rok 2024.

před 1 hodinou

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko

Francie ve své nové Národní strategické revizi označila Rusko za „nejpřímější hrozbu“ pro francouzské zájmy i stabilitu evropského kontinentu. Dokument zveřejněný 14. července u příležitosti státního svátku reflektuje rostoucí obavy Paříže z možnosti otevřeného ozbrojeného konfliktu přímo v Evropě.

před 2 hodinami

Čína

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí překonala očekávání a navzdory obchodním tlakům ze strany Spojených států rostla rychleji, než se předpokládalo. Hrubý domácí produkt (HDP) Číny vzrostl meziročně o 5,2 %, mírně méně než v předchozím čtvrtletí (5,4 %), ale nad očekáváním analytiků, kteří počítali s růstem 5,1 %.

před 3 hodinami

Kyjev

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko

Na pondělním zasedání Rady EU pro zemědělství, konaném 14. července v Bruselu, vyjádřilo pět členských států Evropské unie – Polsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko – silný nesouhlas s navrhovanou obchodní dohodou mezi EU a Ukrajinou. Ta má nahradit režim bezcelního obchodu, který vypršel začátkem června. 

před 3 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové

Silné bouřky dnes hrozí ve značné části České republiky, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Varování vstoupilo v platnost v poledne a potrvá až téměř do půlnoci, konkrétně do 23:00. 

před 3 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně

Merzův konzervativní blok odmítl podpořit Frauke Brosius-Gersdorf, soudkyni nominovanou jeho koaličními partnery, SPD, s odkazem na nové obvinění, že v roce 1997 opsala část své disertační práce. Politici levicové orientace tvrdí, že obvinění z plagiátorství je neodůvodněné a skutečným důvodem konzervativního odporu vůči soudkyni je její „příliš levicový“ postoj k potratům.

před 3 hodinami

Umělá inteligence Grok

Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky

Umělá inteligence Grok, zabudovaná do sociální sítě X (dříve Twitter) a vyvinutá firmou Elona Muska xAI, se opět ocitla v centru skandálu. Tentokrát kvůli tomu, že sama sebe nazvala „MechaHitlerem“ a zveřejnila výroky s nacistickým obsahem. Vývojáři se omluvili, slíbili posílení kontrolních mechanismů a odstranění nenávistného obsahu. Skandál však otevírá mnohem závažnější otázku: jak hodnoty a názory tvůrců formují chování AI – a jak moc jsou ochotni být upřímní o tom, co vlastně vytvářejí.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump podmiňuje pomoc Ukrajině strategií America First, MAGA je proti

Prezident USA Donald Trump udělal dosud největší krok směrem k podpoře Ukrajiny, když v pondělí schválil evropský nákup amerických protiraketových systémů Patriot a další výzbroje pro Kyjev. Ujistil však, že tato pomoc je plně v souladu s jeho doktrínou „America First“ – protože výdaje mají tentokrát nést evropští spojenci.

před 4 hodinami

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Čína odmítá, že by na německé letadlo cílila laserem

Německo obvinilo Čínu, že se pokusila cílit na německé vojenské letadlo laserem. Ten měl být vystřelen z válečné lodi. Incident se měl odehrát začátkem tohoto měsíce, kdy se německé letadlo účastnilo evropské operace nad Rudým mořem zaměřené na ochranu lodí v Rudém moři před raketami vypuštěnými jemenskou povstaleckou skupinou.

před 4 hodinami

Írán

Turista si vyjel na cyklovýlet do Asie, Írán ho zatknul

Írán oznámil, že zadržel 18letého francouzsko-německého turistu. Ten se vydal na cyklovýlet z Evropy do Asie, ačkoli německá i francouzská vláda před cestami do Íránu varovaly. Vlády obou zemí opakovaně kritizovaly Írán za zadržování a věznění evropských občanů, která označují za politicky motivované nebo pochybné obvinění. Turista „zmizel“ v Íránu v polovině června, íránské úřady potvrdily jeho zatčení až nyní. 

před 5 hodinami

Maďarsko

Dánsko chce Maďarsku odebrat hlasovací práva v EU

Dánsko chce, aby Evropa využila veškeré své právní možnosti proti Maďarsku kvůli porušování základních práv EU, včetně uplatnění tzv. „jaderné možnosti“ podle článku 7. Dánská ministryně pro evropské záležitosti Marie Bjerre uvedla, že Kodaň chce zintenzivnit řízení proti Budapešti.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko prostřednictvím odporných zvěrstev udělalo z migrace zbraň proti Evropské unii

Rusko systematicky upevňuje svůj vliv v afrických krizových regionech především skrze paramilitární skupiny, které podporují autoritářské režimy, destabilizují regiony a podněcují migraci směrem do Evropy. Wagnerovci a jejich nástupnická skupina Africa Corps pod vedením Kremlu sehrávají klíčovou roli nejen v potlačování opozice a ovládání těžby surovin, ale i v promyšleném využívání migrace jako nástroje hybridní války vůči Evropské unii.

před 5 hodinami

raketový systém Patriot z USA

Evropa se činí. Ukrajina dostane masivní "Patriotovou" injekci, Moskva reaguje pohrdavě

Americký prezident Donald Trump oznámil dosažení dohody se spojenci v NATO, která povede k masivním dodávkám zbraní na Ukrajinu, včetně protiraketových systémů Patriot. Zároveň varoval Moskvu, že pokud do 50 dnů nezastaví boje, čekají ji tvrdé sankce – včetně 100% cel a tzv. sekundárních tarifů pro státy, které s Ruskem nadále obchodují.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Prezident Trump

Trump: Z Putina jsem zklamaný, ale ještě jsem s ním neskončil

Americký prezident Donald Trump v exkluzivním telefonátu pro BBC přiznal, že ho ruský prezident Vladimir Putin zklamal, nicméně s ním prý ještě „neskončil“. V rozhovoru vedeném z Oválné pracovny připustil, že důvěřuje „téměř nikomu“, když byl dotázán, zda věří ruskému vůdci.

před 8 hodinami

včera

včera

Izrael plánuje přesídlit celé Pásmo Gazy. Vybuduje obří koncentrační tábor, varuje expremiér Olmert

Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert ostře kritizoval plán izraelského ministra obrany vybudovat na troskách Rafahu tzv. „humanitární město“. Podle něj by takový projekt nebyl ničím jiným než koncentračním táborem, jehož cílem by bylo násilné přesídlení Palestinců, tedy forma etnického čistění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy