Slovenské studenty láká studium v zahraničí, přičemž nejčastější volbou je právě Česká republika. Důvody zahrnují lepší uplatnění na trhu práce, vyšší kvalitu vzdělávání nebo širší nabídku studijních oborů, které na Slovensku často chybí. Kromě akademických výhod vidí také přínos v možnosti vyzkoušet si život v jiném prostředí.
To, že Česká republika je dlouhodobě nejoblíbenější destinací pro slovenské vysokoškolské studenty, není žádným překvapením. Blízký vztah obou zemí, vyplývající ze společné historie i kulturní blízkosti, výrazně usnadňuje jejich přechod do nového akademického prostředí. Díky vzájemné srozumitelnosti mohou studenti ze Slovenska používat, s malými výjimkami, na českých univerzitách svou mateřštinu, stejně jako čeští studenti na Slovensku, což činí pro Slováky studium v Česku velmi atraktivní.
Jak uvádí slovenský Inštitút vzdelávacej politiky, každý pátý slovenský vysokoškolák studuje v zahraničí. Od roku 2017 se počet slovenských vysokoškoláků v zahraničí drží zhruba na stejné úrovni, zhruba 32 tisíc studentů. Přibližně 70 % slovenských studentů, kteří odcházejí studovat do zahraničí, studuje právě v sousedním Česku.
Mezi slovenskými studenty, kteří se rozhodli pro studium v Česku, se v posledních letech dostaly do popředí obory jako například informační a komunikační technologie, management a ekonomie, zatímco obory jako právo a politické vědy ztrácejí na popularitě. Nadále zůstává populární studium lékařství, které v roce 2022 studovalo 2 700 studentů ze Slovenska.
Jak vyplývá ze studie vypracované na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity, přítomnost slovenských studentů na Masarykově univerzitě v Brně je ekonomicky výhodná, a to nejen z pohledu regionu, ale i na celostátní úrovni. Přestože většina z nich studuje studijní programy v českém jazyce a stejně tak jako tuzemští studenti neplatí školné na veřejných vysokých školách, jejich celkový ekonomický přínos byl vyčíslen sumou více než 118 milionů českých korun ročně.
Portál EuroZprávy.cz se zeptal tří slovenských studentů na důvody, které je přiměly vycestovat za vzděláním do Česka. Při výběru respondentů jsme se zaměřili na co nejodlišnější studijní obory.
První respondentkou je Ema K., studentka oboru Biotechnologie a genové inženýrství. „Vybrala jsem si studium v Česku kvůli širší nabídce studijních oborů,“ zdůvodnila. Dále poukázala na skutečnost, že její studijní program na Slovensku nebyl k dispozici, pouze jeho příbuzné obory. „Taky mě zaujala možnost lepšího uplatnění na trhu práce v budoucnosti,“ dodala a na závěr vyjádřila spokojenost se svou volbou.
Druhým respondentem je Urban P., student oboru Ekonomie. „Byl jsem pevně rozhodnutý pro studium ekonomie v Česku, obzvlášť proto, že kvalita českých fakult je v tomto oboru vyšší než doma,“ zdůvodnil. Následně dodal, že Brno, kde studuje, je skvělé město pro studium, a to i díky velké komunitě vysokoškolských studentů. „Nejblíže tomu na Slovensku má Bratislava, ale ani tam nejsou ekonomické obory na takové úrovni jako zde,“ konstatoval na závěr.
Třetím respondentem je Martin S., student oboru Mezinárodní vztahy a bezpečnost. „Jedním z důvodů je určitě ten, že absolventi českých vysokých škol mají lepší uplatnění i v zahraničí,“ vysvětlil. Následně zmínil, že jako mladý člověk chtěl využít příležitost vyzkoušet si život v jiném městě a v jiné zemi. „Byla by chyba jí nevyužít,“ dodal. Na závěr vyjádřil spokojenost se svou volbou a uvedl, že tohoto kroku rozhodně nelituje a doporučil by ho každému.
V roce 2022 představilo slovenské ministerstvo školství podpůrné schéma „Študujem doma, Slovensko ma odmení“ s cílem motivovat nejtalentovanější absolventy středních škol za daný školní rok, kteří zůstali studovat na bakalářském nebo spojeném bakalářském a magisterském studijním programu na kterékoliv slovenské vysoké škole v prezenční formě. Schéma bylo určené nejen pro nejtalentovanější maturanty, ale i pro sociálně slabší studenty, nebo studenty patřící do specifických znevýhodněných skupin dosahující nadprůměrné studijní výsledky.
Dohromady si mohlo přilepšit 1 400 studentů až o 9 tisíc eur. „Pro Slovensko je klíčové, abychom motivovali naše studenty k výběru slovenských vysokých škol a zastavili odliv mozků do zahraničí,“ řekl tehdejší náměstek ministra školství Ľudovít Paulis. Podpůrné schéma je realizováno prostřednictvím plánu obnovy s rozvržením na šestileté období.
Podle prestižního šanghajského žebříčku vysokých škol (ARWU) z letošního roku se v nejlepší tisícovce umístilo šest českých univerzit. Na 301.–400. místě se umístila Univerzita Karlova v Praze, dále na 401.–500. místě se umístila Masarykova univerzita v Brně, místo 601.–700 obsadila Univerzita Palackého v Olomouci, zatímco Vysokému učení technickému v Brně bylo přiřazeno 701.–800. místo. Poslední dvě tuzemské univerzity – České vysoké učení technické v Praze a Česká zemědělská univerzita v Praze – se umístily shodně na 801.–900 místě.
V případě Slovenska se v šanghajském žebříčku umístila pouze jedna univerzita, a to Univerzita Komenského v Bratislavě, která obsadila 901.–1000 místo.
Podle nejaktuálnějších dat k říjnu 2023 zveřejněných na stránce CVTI SR, na Slovensku studovalo 17 216 studentů s jiným než slovenským státním občanstvím v prezenční formě v rámci prvního a druhého stupně vysokoškolského studia na veřejných vysokých školách. Největší zastoupení měli ukrajinští studenti, a to téměř 60 %, zatímco českým studentům přináležela necelá 2 %.
Související
Mladík napsal spolužačce, že bude střílet. Policie zasahovala ve škole
Revoluce ve školství: V Česku vzniknou středoškolská lycea
Aktuálně se děje
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
včera
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
včera
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
včera
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
včera
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
včera
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
15. listopadu 2024 21:08
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
15. listopadu 2024 19:43
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad.
Zdroj: Jan Hrabě