Rusko ho vykoplo, Česko láká: Masarykova univerzita nabízí post historikovi Zubovovi

Brno - Masarykova univerzita v Brně dnes nabídla místo historikovi Andreji Zubovovi, kterého vedení moskevské diplomatické akademie MGIMO před několika dny propustilo z profesorského sboru za jeho kritiku ruského obsazení Krymu. Univerzita tak vyjadřuje solidaritu s člověkem, který byl vyhozen kvůli demokratickému názoru, informovala ČTK mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Zubov by podle ní mohl působit na Fakultě sociálních studií MU. Zubov na nabídku reagoval tak, že hodlá univerzitu navštívit.

"Zaznamenali jsme aktuální dění, kdy profesor Zubov musel ukončit působení v moskevské akademii. Naše univerzita má z dřívějších dob zkušenosti, že pedagogové byli perzekuováni pro svůj kritický postoj ke státu. Měli zničené kariéry, a proto jsme na toto velmi citliví," uvedla Fojtová.

"Naší nabídkou vyjadřujeme solidaritu k člověku, protože se domníváme, že pokud je kritika demokratická a založená na respektování svobod, nikdo by neměl přijít o práci jen proto, že kritizuje stát," řekla Fojtová.

Podle ní je zároveň Zubov uznávaným historikem a politologem se zajímavými názory. "Byl by pro akademickou obec Masarykovy univerzity i pro studenty velkým přínosem. Byli bychom rádi, kdyby jako profesor působil na Fakultě sociálních studií, ať už krátkodobě nebo na delší dobu," sdělila mluvčí.

Zubov patří k předním ruským historikům, právě pod jeho vedením vznikly nejnovější dvousvazkové dějiny Ruska 19. a 20. století. Jako historik nechtěl mlčet ani k postupu Ruska na Krymu, i když si byl vědom následků.

Psali jsme:
Z národního umělce je vyvrhel: Ruský rocker zkritizoval Kreml  

„Vycházel jsem z toho, že jako historik a jako člověk, který zná precedenty, musím upozornit ne vládu, ale náš národ, že tato cesta vede nebo může vést ke katastrofě. Proto jsem uvedl jako příklad sjednocování německy mluvících zemí, anšlus Rakouska a připojení Sudet nebo části Litvy," řekl Zubov v rozhovoru pro Rozhlas.cz.

„Chtěl jsem varovat, protože ruský národ v zásadě tyto činy přivítal, Putinova popularita vzrostla. Dokonce jsem pozoroval určité prvky nacionalistické psychózy. To mi připomínalo Německo, kde byla drtivá většina Němců z anšlusu Rakouska nadšená. 13. března 1938 Hitler jel v otevřeném autě z Berlína do Vídně, to je 700 kilometrů. Jel osm hodin za potlesku nadšených davů. A když vjel na hlavní vídeňské náměstí, řev davu byl tak silný, že vystrašil vídeňské holuby, kteří se rozbíjeli o stěny a střechy domů a mrtví padali k zemi," pokračuje profesor Zubov.

Související

Více souvisejících

Masarykova univerzita Brno Rusko studenti

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy