Asociace děkanů: Sametová revoluce byla pro humanitní obory moc důležitá

Význam sametové revoluce pro humanitní obory vyzdvihla ve svém prohlášení u příležitosti 30. výročí pádu komunismu v Československu Asociace děkanů filozofických fakult ČR. Děkani v něm připomněli, že společenské vědy před rokem 1989 velmi podléhaly ideologické kontrole. Poděkovali těm, kdo přispěli ke znovunabytí svobody. Asociace se zároveň přihlásila ke spoluzodpovědnosti za českou společnost. ČTK o prohlášení informoval mluvčí Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Petr Kukal.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Univerzita Karlova
doporučujeme

Právě humanitní a sociální vědy byly podle děkanů za komunistického režimu výrazněji než jiné obory postiženy personálními čistkami, ideologickými deformacemi a umlčováním nepohodlných názorů. Letošní výročí je proto pro tyto obory obzvlášť významné, uvedla asociace ve svém prohlášení.

Zástupci filozofických fakult v něm vyjádřili poděkování lidem, kteří v předlistopadovém období udržovali odbornou a etickou úroveň bádání, přispěli k pádu komunismu a po roce 1989 se podíleli na obnově humanitních a sociálně vědních oborů. Uvedli, že se zavazují podílet se na rozvoji společnosti. Přispět k tomu chtějí vzděláváním, šířením kultury, debatami nebo posilováním aktivního občanství.

Podle asociace se za posledních 30 let úspěšně rozvinula spolupráce fakult s veřejnou správou, různými institucemi, médii i firmami. Politikům v prohlášení nabídla svou součinnost při formování vzdělávací politiky a kritérií pro hodnocení vědy. Veřejné činitele vyzvala, aby vždy zohledňovali specifika humanitních a sociálních věd a jejich "svébytný celospolečenský přínos".

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Metrové rozestupy a rozfázování výuky jsou neproveditelné, řekl ministr

03.04.2020 03:52 Metrové rozestupy mezi žáky či rozfázování začátku vyučovacích hodin jsou na českých školách…

Metrové rozestupy mezi dětmi? Šéf školské asociace si to neumí představit

02.04.2020 17:08 Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý si neumí představit, jak by školy měly po…

Babiš: Školy by se měly otvírat postupně od nižších stupňů

02.04.2020 13:52 Školy by se měly začít otvírat postupně, nejprve mateřské školy a první stupeň základních. Bude k…

Začínají zápisy do prvních tříd, letos bez přítomnosti dětí

01.04.2020 04:33 Na základních školách dnes začínají zápisy dětí do prvních tříd. Letos by se podle odhadů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy