Asociace děkanů: Sametová revoluce byla pro humanitní obory moc důležitá

Význam sametové revoluce pro humanitní obory vyzdvihla ve svém prohlášení u příležitosti 30. výročí pádu komunismu v Československu Asociace děkanů filozofických fakult ČR. Děkani v něm připomněli, že společenské vědy před rokem 1989 velmi podléhaly ideologické kontrole. Poděkovali těm, kdo přispěli ke znovunabytí svobody. Asociace se zároveň přihlásila ke spoluzodpovědnosti za českou společnost. ČTK o prohlášení informoval mluvčí Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Petr Kukal.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Univerzita Karlova
doporučujeme

Právě humanitní a sociální vědy byly podle děkanů za komunistického režimu výrazněji než jiné obory postiženy personálními čistkami, ideologickými deformacemi a umlčováním nepohodlných názorů. Letošní výročí je proto pro tyto obory obzvlášť významné, uvedla asociace ve svém prohlášení.

Zástupci filozofických fakult v něm vyjádřili poděkování lidem, kteří v předlistopadovém období udržovali odbornou a etickou úroveň bádání, přispěli k pádu komunismu a po roce 1989 se podíleli na obnově humanitních a sociálně vědních oborů. Uvedli, že se zavazují podílet se na rozvoji společnosti. Přispět k tomu chtějí vzděláváním, šířením kultury, debatami nebo posilováním aktivního občanství.

Podle asociace se za posledních 30 let úspěšně rozvinula spolupráce fakult s veřejnou správou, různými institucemi, médii i firmami. Politikům v prohlášení nabídla svou součinnost při formování vzdělávací politiky a kritérií pro hodnocení vědy. Veřejné činitele vyzvala, aby vždy zohledňovali specifika humanitních a sociálních věd a jejich "svébytný celospolečenský přínos".

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Miliardy na platy učitelů? ČSSD nazdvihla Babiše, opřel se do Valachové

01.12.2019 14:01 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš neočekává, že by poslanci koaliční ČSSD v závěrečném hlasování…

Romové stále vadí. Ve školách přetrvává oddělování slabých, vyplývá z…

28.11.2019 15:26 Navzdory opatřením pro společné vzdělávání přetrvává v českém školství vyloučení sociálně…

Česko bude mít 70 nových profesorů. Zeman podepsal dekrety, osobně je…

28.11.2019 14:21 Prezident Miloš Zeman dnes podepsal jmenovací dekrety 70 nových profesorů a profesorek. Profesorský…

Opozice se bije za učitele. Jejich plat by měl vzrůst o 15 procent

26.11.2019 15:33 Aktualizováno Poslanci většiny opozičních stran chtějí dosáhnout patnáctiprocentního navýšení platů učitelů v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama