Iniciativa Dobrý start na podporu péče v rodinách a experti na ochranu dětí vyzvali ministerstvo práce a vládu, aby prosadily uzákonění zákazu posílat malé děti do ústavů. Žádají větší podporu pěstounů i garantované služby na pomoc dětem z domácností v tísni.
Na tiskové konferenci to dnes řekly předsedkyně iniciativy Dobrý start Julie Kochová a šéfka vládního výboru pro práva dítěte Klára Šimáčková Laurenčíková. Ministerstvo práce připravilo novelu o ochraně dětí, vláda ji schválila a poslala do Sněmovny.
Novela mimo jiné mírně zvedá odměnu některým pěstounům a přidává peníze organizacím na práci s pěstouny. Ministerstvo práce normu zveřejnilo předloni v listopadu. Kabinet ji schválil minulý rok v červnu. Podle Šimáčkové Laurenčíkové zákon zakotvuje i zákaz umisťovat děti do tří let do ústavů, ale jen ze sociálních důvodů.
"Je potřeba zákaz umisťování dětí do ústavních zařízení rozšířit na všechny děti. Všechny děti mají stejná práva a potřeby. Obzvláště ty zranitelné potřebují stabilní a bezpečné prostředí, které nejvíc připomíná domov," uvedla šéfka výboru. Výbor zákaz posílat děti do ústavů a místo nich podpořit rodinnou péči doporučuje opakovaně.
Plán opatření ke sjednocení a přeměně péče schválila v roce 2009 tehdejší vláda. O tři roky později další kabinet přijal strategii, která počítala se změnami péče a zákazem posílat malé děti do ústavů. Děti do tří let se do nich neměly dostávat od roku 2014 a děti do sedmi let od roku 2016. O přenastavení péče jednala v minulém volebním období několikrát Sobotkova vláda ČSSD, ANO a lidovců. Nedohodla se a záměr nakonec neschválila.
Podle Kochové se do takzvaných kojeneckých ústavů ročně dostává kolem 1200 dětí. "Dvě třetiny z nich by tam nemusely být, kdyby rodina dostala podporu. Nejedná se o děti, o které by rodiče neměli zájem," uvedla předsedkyně iniciativy Dobrý start. Podle ní děti v ústavu tráví v průměru několik měsíců do doby, než rodina problémy vyřeší.
O děti v tísni by se měli podle expertů postarat místo ústavu přechodní či dlouhodobí pěstouni. Iniciativa i odborníci poukazují na to, že náhradních rodin není dost. Zlepšit by to mohla novela. Její podobu ale už v létě kritizovaly Asociace Dítě a rodina, Asociace náhradních rodin či Profesní sdružení přechodných pěstounů. Podle nich může navrhovaný zákon situaci ještě zhoršit. Vláda v novele počítá s mírným zvýšením odměn jen některým pěstounům. Podle Kochové částky nepokryjí ani inflaci za poslední roky.
"Stovky pěstounů budou muset z finančních důvodů skončit. Pěstounství se nedělá pro peníze a odměna není motivací, ale neměla by být překážkou pomoci dětem," řekla Kochová. Podle přechodné pěstounky Gabriely Pošmourné odměna v přepočtu na hodinu činí asi 19 korun.
Iniciativa Dobrý start poukazuje na to, že péče v ústavu stojí měsíčně desetitisíce korun a je mnohem dražší než pobyt v rodině. Stát by mohl dobu krize s nutnými úsporami v rozpočtu využít k přeměně péče, míní experti. Podle nich by měl zákon včasnou pomoc dětem zaručovat.
"Současná právní úprava je vysoce diskriminační, nemorální a neekonomická. V důsledku pandemie je velké množství rodin zasaženo ekonomickými problémy a mírou stresu, hrozí umístění dětí do ústavů. Je absurdní, že nedokážeme zajistit samoživitelce pomoc jako bydlení či individuální dávky a velký objem peněz je garantován až v době umístění do ústavu na tuto pomoc," uvedla Šimáčková Laurenčíková.
Česko sklízí dlouhodobě kritiku domácích organizací i zahraničních institucí za velký počet dětí v ústavech. Podle asociace Dítě a rodina je ČR v Evropě jednou z posledních zemí, kde je možné děti do tří let do zařízení dávat. Například Slovensko to zakázalo u dětí do šesti let, Polsko u dětí do deseti let a Británie u dětí do 12 let.
Související

Novinky o případu tragédie na Trojském mostě. Mladík byl ještě nezletilý

Další prázdninová tragédie. Hoch zemřel po pádu ze střechy továrny
Aktuálně se děje
včera

Španělskem se šíří děsivý trend: Lidé kvůli popularitě na sociálních sítích mlátí seniory na ulici
včera

Izrael plánuje přesídlit celé Pásmo Gazy. Vybuduje obří koncentrační tábor, varuje expremiér Olmert
včera

Trumpův pozoruhodný posun dal Kremlu dostatek času. Rusko očekávalo tvrdší prohlášení
včera

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní
včera

Evropa prostředník, USA prodejce. Jak vypadá Trumpův plán na zbrojní pomoc Ukrajině?
včera

Masakr v centru Gazy: Děti šly pro vodu, izraelská armáda je zabila
včera

Švýcaři členství v EU nevěří. Jsou hrdí na neutralitu, bohatství a přímou demokracii
včera

Rusko se chystá na jadernou válku. Buduje a modernizuje své jaderné základny
včera

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku
včera

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační
včera

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět
včera

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají
včera

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.
včera

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství
včera

Pondělní počasí bude horké i v dalším kraji, vyplývá z nové výstrahy
včera

Slovensko odpovědělo Fialovi: Nebudeme hlasovacím automatem jen proto, že to chce český premiér
včera

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky
včera

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty
včera

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými
včera
Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války
Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Evropa čelí nejvážnější hrozbě své svobody od konce druhé světové války. Ve výrazném projevu k armádním činitelům v Paříži oznámil plán na razantní zvýšení francouzských výdajů na obranu a upozornil na narůstající globální nestabilitu, návrat imperialismu a sílící nebezpečí ze strany Ruska.
Zdroj: Libor Novák