Maturity a návrat středoškoláků do škol si mnohde vyžádal úpravu rozvrhu

Souběh maturitních zkoušek a návratu studentů prvního až třetího ročníku středních škol k prezenční výuce označili ředitelé škol v Praze za organizačně náročný. Učitelé jsou potřeba ve výuce i u maturit, další personální zátěž představuje testování studentů na covid-19. Studenti se proto v době maturit budou mnohde učit podle upravených rozvrhů, vyplývá z odpovědí ředitelů na dotaz ČTK.

Eurozpravy.cz

"Dnes poprvé testujeme děti, takže se vhodné postupy teprve učíme. Do toho běží maturitní zkoušky. Také sem teď chodí lidé v souvislosti s přijímacím řízením, které bylo také posunuté. Tyto procesy jsou přitom administrativně a personálně náročné. Souběh těchto všech akcí je nedomyšlený," řekla ředitelka čtyřletého gymnázia Na Zatlance v Praze 5 Jitka Kmentová.

Kvůli návratu studentů k prezenční výuce muselo gymnázium měnit i dříve naplánovaný program, který mělo pro studenty v době maturit přichystaný. Konat se proto v připravené podobě nebudou smluvené on-line přednášky a projekty. Učitelé se budou podle Kmentové při prvních dnech výuky ve školních třídách soustřeďovat na upevnění látky probrané přes počítač a na to, aby návrat do školy nebyl pro studenty stresující.

Opakováním bude začínat výuka studentům Gymnázia Arabská, řekla jeho ředitelka Zdeňka Hamhalterová. Nápor na zkoušení tak v následujících dnech studenty spíše nečeká, v dalších týdnech se však testům znalostí podle ředitelek nevyhnou. Závěr června však už bude mimo jiné pro studenty gymnázia Na Zatlance ve znamení exkurzí, výletů a projektů.

Z důvodu souběhu s maturitními zkouškami mají studenti mnohde upravený rozvrh. Mnozí budou mít suplované hodiny, jiní půjdou na exkurze nebo je čeká práce ve skupině na společných projektech. Někteří středoškoláci kvůli konání maturitních didaktických testů zůstanou doma. Například na Gymnáziu Budějovická v Praze 4 se i nyní distanční výuka bude týkat čtyř tříd. Důvodem podle ředitelky Zdeňky Bednářové je vytížení kapacit školy. "Kvůli tomu, že se píší didaktické (maturitní) testy, tak pro všechny žáky nemáme prostory a učitele," sdělila Bednářová.

Studenti Střední průmyslové školy strojnické, která je v ulici Betlémská v Praze 1, se budou kvůli maturitám čtvrťáků učit z domova do středy. Učitelé jim podle informací na webu školy zadají samostudium nebo se výuka bude konat on-line. Na další dny maturit je naplánovaný zvláštní rozvrh. Dnes se k prezenční výuce nevrátili ani žáci prvních až třetích ročníků Obchodní akademie Hovorčovická v Praze 3. Studenti se ve školní budově budou podle informací na webu učit podle běžného rozvrhu od středy.

Podmínkou účasti na výuce v budově školy je pro studenty negativní výsledek testu na koronavirus. Přes 300 studentů prvního, druhého a třetího ročníků gymnázia Na Zatlance ho letos ve škole podstoupilo poprvé. Testovalo se testy Sejoy, které pro potřeby škol zajišťoval stát. Podle ředitelky Kmentové byly s dodávkou testů problémy. Škola testy ještě v pátek 21. května neměla k dispozici, odběrové sady tak byly podle ředitelky dodané na poslední chvíli.

Na Gymnáziu Budějovická ode dneška testování antigenními testy zajišťují pracovníci soukromé firmy GHC Genetics, dříve škola testování zajišťovala sama. "Když do školy chodili jen žáci nižšího gymnázia, tak jsme testovali sami. Nyní, když jsou maturity a do školy chodí i studenti vyššího gymnázia, bychom neměli dostatek učitelů pro dozorování u testování. Organizačně by to bylo nemožné, proto jsme vybrali laboratoř, se kterou budeme testovat i nadále," řekla Bednářová. Test, kdy se vzorek odebírá z okraje nosu, dnes podstoupili studenti 20 tříd.

Maturanti dnes ráno začali psát státní didaktické testy. Dnes studenty posledního ročníku čekaly testy z matematiky a angličtiny, v úterý to budou testy z češtiny. Ústní zkoušky z českého a z cizího jazyka jsou letos nepovinné. Z 80 maturantů na Gymnáziu Budějovická jich bude ústní zkoušku z mateřštiny podle ředitelky školy skládat 16. Pětina se ke zkoušce přihlásila i na gymnáziu Na Zatlance. O ústní zkoušku z cizího jazyka je zájem nižší. Podle Bednářové je důvodem to, že mnozí studenti jsou držiteli mezinárodních certifikátů, které dokládají úroveň znalosti jazyka.

V ČR je 361.919 středoškoláků. Od 26. dubna mohlo mít zhruba 300.000 z nich ve škole jen praktickou výuku.

Témata: EZ

Koalice Spolu chce po ministerstvu plán pro příští školní rok

16.06.2021 12:04 Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol…

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Bývalý ministr zahraničí Petříček bude externě působit v akademické sféře

01.06.2021 12:03 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude od příštího akademického roku externě vyučovat…

Vojtěch plánuje na začátku školního roku plošné PCR testování dětí

30.05.2021 12:21 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce na začátku školního roku hromadné plošné testování dětí…

Vojtěch počítá s povinným testováním ve školách po prázdninách

26.05.2021 18:25 Aktualizováno Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) počítá s povinným testováním žáků a studentů…

Když jsme se viděli se studenty po karanténě, pohltila nás euforie.…

26.05.2021 09:56 Na její tváři se rozjasnil úsměv. Profesorka Monika Wagnerová z Masarykovy střední školy chemické v…

Související:

Právě se děje