Školní rok se blíží, názory se liší. Ředitelé zaujali stanovisko k manuálu

S blížícím se začátkem nového školního roku v době, kdy se i nadále šíří koronavirus, obdržela školská zařízení manuál, jak fungovat během epidemie. Školy by se měly vrátit, pokud možno, k co nejběžnějšímu režimu. Předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová avizovala, že jí dokument přijde srozumitelný.

Ilustrační foto
doporučujeme

"V tom musím ministerstvo školství opravdu pochválit,“ řekla předsedkyně v pořadu Interview Plus.

"Doporučená část nám dává poměrně velké množství možností, jak se vypořádat s doporučeními podle podmínek dané školy,“ podotkla s tím, že je ráda, že nemusí ředitelé škol zjišťovat infekce u každého žáka či studenta. Jediné, co musí udělat, je poslat dítě se symptomy domů. Zbytek zůstává na hygienicích. 

Nelze vytvářet homogenní skupiny

Problém spatřuje Schejbalová u středních škol a gymnázii, kde kolikrát nelze vytvářet homogenní skupiny, jelikož se studenti častokrát učí cizí jazyky nebo volitelné semináře rozdělení. Dořešená taktéž není organizace žáků ve školních jídelnách. 

Předsedkyně hovořila také o sundavání roušek ve třídách a jejich opětovném nasazování ve společných prostorách. "Dovedu si představit, jak se roušky budou v hodinách válet po lavici,“ řekla s tím, že je ale příznivkyní absence roušek během vyučovacích hodin.

"Ředitelé by měli zaručit, aby se studenti co nejméně potkávali, ale to na některých školách není reálné." Renata Schejbalová

S organizací pokulhává také potenciální povinnost školy zajistit, vyžádá-li si to situace, jak prezenční, tak i online vyučování, jelikož by pedagogové museli v takovém případě rozdělit svůj čas mezi školní a vzdálenou výuku. "Pomohly by například kamery ve třídách, ale na to nejsou finance,“ nechala se slyšet šéfka Asociace ředitelů gymnázií.

Co se týče možných obav učitelů, že se nakazí, tak s těmi se Schejbalová u svých pracovníků nesetkala. "Nemůžeme se na několik měsíců nebo let izolovat doma, abychom se nenakazili,“ uzavřela.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nelze všechno učit online. Dlouhodobé uzavření škol může vést k poklesu…

29.09.2020 14:06 Dlouhodobé uzavření škol a přechod na distanční výuku by podle učitelů mohl znamenat výrazný pokles…

Žádné zavírání škol bez zveřejněných dat, vzkazuje vládě iniciativa…

29.09.2020 10:59 Občanská iniciativa KoroNERV-20 složená z expertů napříč různými obory vyzývá vládu, aby při…

Většina škol Prymulu nevyslyšela. V pátek bude mít volno jen 15 procent ZŠ

24.09.2020 14:13 Aktualizováno Ředitelské volno bude mít v pátek zhruba 15 procent základních škol v Česku. Zhruba polovina z nich…

Adaptační kurzy jsou další líhní koronaviru? 116 vysokoškoláků se nakazilo…

24.09.2020 08:57 Během adaptačních kurzů, kterých se na začátku září u Máchova jezera zúčastnily stovky studentů z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama