Na středních školách začíná období přijímacích zkoušek

Ve středních školách začíná dnes období přijímacích zkoušek. Na čtyřleté obory se koná první termín jednotných přijímacích testů, které ale letos kvůli epidemii covidu-19 mohly školy nahradit školními přijímacími zkouškami. V případě, že škola nemá převis zájemců, mohla uchazeče přijmout i bez zkoušek. Jednotné přijímací testy zůstaly povinné jen na víceletých gymnáziích, kde budou ve středu a ve čtvrtek.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Zkoušky provázejí přísná protikoronavirová opatření. Uchazeči musí před zkouškou předložit negativní test na covid-19, který není starší než sedm dní. Výjimku mají očkovaní nebo ti, co prodělali onemocnění v posledních 90 dnech. Při zkouškách jsou povinné roušky. Školy musí zajistit časté větrání a dezinfekci.

Podle informací Cermatu se k jednotným přijímacím zkouškám letos přihlásilo zhruba 84.000 uchazečů, což je přibližně o 10.000 míň než loni, kdy byly tyto zkoušky povinné. O tom, kolik žáků se hlásí na obory bez jednotných testů, nemá Cermat přehled. Podle dřívějších zjištění ČTK se pro vlastní testy ale rozhodla jen menšina škol.

Na čtyřletých oborech půjde k jednotným přijímacím zkouškám asi 61.000 uchazečů, což je zhruba o 8100 méně než loni. Na rozdíl od minulého roku, kdy měly uchazeči kvůli opatřením vlády proti covidu-19 na testy jen jeden pokus, budou moct letos žáci dělat zkoušku dvakrát. Druhý termín bude v úterý. Většina se také hlásí na dvě školy. Lepší ze dvou výsledků se jim pak bude počítat pro obě stejně.

Tak jako loni se uchazečům i letos prodlouží čas na vypracování testů. Test z matematiky potrvá 85 minut, tedy o čtvrt hodiny déle než v minulosti. Na test z češtiny mají uchazeči 70 minut, což je proti dřívějšku o deset minut víc. Ministerstvo to zdůvodnilo odlišností dlouhotrvající výuky na dálku ve školách a tím, že se žáci nemuseli vždy naučit vše, co se v učebních plánech předpokládá. Podoba testů zůstává stejná.

Výsledky jednotných přijímacích zkoušek ze čtyřletých oborů obdrží ředitelé 19. května. Pořadí uchazečů by pak měli zveřejnit do dvou pracovních dnů. Náhradní termíny zkoušek budou 2. a 3. června, jejich výsledky školy oznámí nejpozději 16. června.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama