Ředitelé ZŠ: Zavřít nižší stupeň jde na dny, ne na měsíce

Případné uzavření prvního stupně základních škol je podle oslovených ředitelů v Ostravě a Hlučíně na Opavsku zvládnutelné na několik dnů. V případě měsíců tento krok přinese komplikace hlavně u dětí z prvních a druhých tříd. V jejich případě se distanční výuka rozhodně neobejde bez výrazné podpory rodičů, řekli oslovení ředitelé ČTK.

Školství
doporučujeme

"Deset pracovních dnů by mohlo být ještě schůdné. Pokud by to bylo dlouhodobé v délce měsíců jako na jaře, tak to bude znamenat komplikace, hlavně pro děti z prvních a druhých tříd. Tam je navíc nutná podpora rodičů," řekl ČTK ředitel Základní školy Rovniny Miroslav Všetečka.

Věří, že aspoň pro část žáků by škola mohla zůstat otevřená. "Má existovat něco jako individuální podpora, že děti, které mají problémy by do školy mohly docházet na individuální hodiny," uvedl.

Problém podle něj bude hlavně v tom, jak se budou nejmenší děti, které ještě neumějí číst ani psát, přihlašovat na školní účty. K tomu budou potřebovat asistenci rodičů. S tím souhlasí ředitel ZŠ Matiční v Ostravě Vladimír Matuš. "Prvňáčka nemáme šanci toto naučit. Na klávesnici nenajde některé znaky," řekl.

Dodal, že podobný vývoj očekával, ve škole proto začali připravovat živé streamované hodiny pro nižší stupeň. "Živou výuku chystáme. První a druhé třídy budou mít, pokud nebudou moci děti chodit do školy, jednu živou vyučovací hodinu. Třetí třídy dvě, čtvrté a páté pak tři," řekl s tím, že asistence rodičů bude nutná.

Učit se děti budou podle něj hlavně český jazyk, matematiku a cizí jazyk. Omezeně prvouku či vlastivědu. "Nepojede například výtvarná výchova," doplnil. Podle něj ale distanční výuka nikdy nenahradí vyučování ve škole. "To už je dnes jasné všem jejím zastáncům. Proces nikdy není kontrolovaný a řízený pedagogem," řekl Matuš.

Obává, že školy zůstanou zavřené déle. "Budu šťastný, když to potrvá do konce října. S ohledem na to, jak se opatření mění, že to, co se nachystalo v pátek na dva týdny, dnes už neplatí, počítám už se vším. Tedy že školy zůstanou zavřené i do konce pololetí," odhadl. Případné mezery ve vzdělání by podle bylo ještě možné dohnat třeba doučovacími kroužky. Po jarním uzavření škol jich v září jeho škola otevřela hned 21.

Jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) považuje případné uzavření prvních stupňů základních škol za logický krok. "Je to věc, která je na stole. Já jsem přesvědčená, že čím dřív tohle uděláme - a i další opatření - tím kratší bude doba trvání toho opatření. Pro nás to znamená dát nám čas na přípravu: potřebujeme zajistit krizovou infrastrukturu, aby nám nezkolabovalo zdravotnictví," řekla ČTK Stráská.

Pro jihočeské nemocnice by uzavření prvních stupňů základních škol představovalo zřejmě i personální problém. Někteří zdravotníci by totiž museli zůstat se svými dětmi doma. "Samozřejmě bychom na to museli reagovat. Ale rozhodně bychom nějaké řešení našli," uvedla mluvčí holdingu Jihočeské nemocnice Iva Nováková.

Dodala, že zdravotnická zařízení v kraji jsou připravena na nárůst počtu pacientů s koronavirem. Nemocnice by například změnily režim na některých odděleních. "Nemocnice České Budějovice částečně omezí od tohoto týdne plánovanou péči na chirurgickém, urologickém, gynekologickém, kožním, neurochirurgickém oddělení a v kardiocentru. Pacienty, kterých se omezení bude týkat, dopředu vyrozumí naši zaměstnanci telefonicky, SMS či emailem, stejně jako na jaře tohoto roku," řekl předseda představenstva českobudějovické nemocnice Michal Šnorek. Další nemocnice na jihu Čech na čas odloží některé plánované zákroky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejistý výhled otevření škol ovlivňuje výuku na dálku, propast ve…

26.10.2020 14:54 Nejistota kolem termínu znovuotevření škol zavřených kvůli epidemii covidu-19 je podle zástupců…

Roste množství kyberútoků na online výuku. Jak se bránit?

23.10.2020 15:00 Aktualizováno Ve školách roste počet kyberútoků na on-line výuku. Vyplývá to z informací Národního úřadu pro…

Plaga žádá učitele, aby poučili děti o opatřeních proti covidu

22.10.2020 18:43 Ministr školství Robert Plaga (za ANO) požádal učitelky a učitele ve školách, aby své žáky před…

Bylo zřejmé, že budou školy zavřené delší dobu, konstatují jejich zástupci

21.10.2020 18:05 Aktualizováno Současný vývoj kolem epidemie covidu-19, za kterého zřejmě nebude snadné už na začátku listopadu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama