Studenti budou praktickou výuku na VŠ dohánět do léta, jinde se neobnoví

K praktické výuce na vysokých školách v Praze se ode dneška mohou vrátit tisíce studentů. Někde se klasická výuka neobnoví, protože již skončil semestr. Jinde ale upravili organizaci akademického roku a budou výuku dohánět do léta.

Eurozpravy.cz

Testování na covid-19 školy organizují sami, například Univerzita Karlova (UK) ovšem kvůli velkému počtu lidí doporučuje využívat i veřejná testovací centra. Vyplývá to z informací od zástupců škol, kteří odpověděli na dotaz ČTK.

Praktická výuka posledních ročníků vysokých škol se obnovila 26. dubna. Ode dneška se k ní mohou vrátit i zbylé ročníky vysokoškolských studentů.

Například na České zemědělské univerzitě se tento týden začne konat dobrovolná výuka předmětů ke státním závěrečným zkouškám. Zájem posluchačů se podle mluvčí školy Karly Mráčkové dá předem jen těžko odhadnout. „Předpokládáme účast několika set studentů,“ řekla. Do konce prázdnin budou dál fungovat také terénní cvičení a exkurze, které se konají často mimo areál univerzity. Letní semestr jinak ve škole již skončil, nyní je tam zkouškové období.

Individuálních konzultací ke zkouškám se podle Mráčkové nyní účastní desítky studentů. Na covid-19 se mohou testovat ve smluvním testovacím centru v areálu školy. „Akceptujeme samozřejmě i výsledky testů provedené mimo toto centrum,“ řekla mluvčí.

Na UK se už od 26. dubna vrátilo k praktické výuce asi 4000 studentů posledních ročníků z jiných než lékařských a pedagogických oborů, pro které platila výjimka ze zákazu výuky ve škole již dříve. Ode dneška se jejich množství může zvednout asi na trojnásobek, odhadl Petr Podzimek z tiskového oddělení UK.

K testování na covid-19 podle něj doporučuje vedení školy využívat co nejvíce sítě veřejných odběrových center, jelikož požadavky na testování jsou na UK značné. Škola má podle jejího koordinátora testování Michala Zimy kolem 8000 zaměstnanců a 50.000 studentů. Podle Podzimka zvládne otestovat týdně asi 8000 lidí na celkem 18 místech, přičemž pozitivní jsou z tohoto počtu nižší jednotky osob. Škola využívá testování antigenními testy. Přesnější PCR testování není schopna pro všechny zajistit, a to ani z logistického, ani z finančního hlediska, vysvětlil Podzimek.

Obnovení praktické výuky je podstatné také pro Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze (VŠCHT). Podle jejího rektora Pavla Matějky tam laboratorní výuka tvoří asi 38 procent studia bakalářských a magisterských programů, přičemž většinou začíná ve druhém semestru. Už v zimním semestru proto podle něj škola změnila harmonogram akademického roku tak, aby bylo možné po uvolnění protikoronavirových opatření praktickou výuku do léta dohánět. VŠCHT má podle statistik ministerstva školství zhruba 3800 posluchačů.

Témata: EZ

Koalice Spolu chce po ministerstvu plán pro příští školní rok

16.06.2021 12:04 Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol…

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Bývalý ministr zahraničí Petříček bude externě působit v akademické sféře

01.06.2021 12:03 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude od příštího akademického roku externě vyučovat…

Vojtěch plánuje na začátku školního roku plošné PCR testování dětí

30.05.2021 12:21 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce na začátku školního roku hromadné plošné testování dětí…

Vojtěch počítá s povinným testováním ve školách po prázdninách

26.05.2021 18:25 Aktualizováno Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) počítá s povinným testováním žáků a studentů…

Když jsme se viděli se studenty po karanténě, pohltila nás euforie.…

26.05.2021 09:56 Na její tváři se rozjasnil úsměv. Profesorka Monika Wagnerová z Masarykovy střední školy chemické v…

Související:

Právě se děje