Ve školách se začal ověřovat nový způsob výuky dějin 20. století

Ministerstvo školství začalo ve školách ověřovat nový způsob výuky dějin 20. století. Do projektu Dějepis+ se pro tento školní rok zapojilo zatím 251 učitelů, z toho 41 jich bude koordinovat spolupráci vyučujících v regionech. Skupiny pedagogů se budou vzájemně podporovat a sdílet své zkušenosti s inovacemi ve výuce.

Ilustrační fotografie.

Pracovat budou mimo jiné s aplikací HistoryLab.cz. Pokud se tento model spolupráce učitelů osvědčí, chtělo by ho ministerstvo v budoucnu využít i pro modernizaci výuky v dalších předmětech. ČTK o tom informovala Vendula Ježková z Národního pedagogického institutu (NPI).

Projekt Dějepis+ má přispět k tomu, aby žáci díky výuce moderních dějin lépe chápali souvislosti nedávné historie se současností. Na jeho realizaci spolupracuje NPI s Ústavem pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Program vznikl jako pokusné ověřování vyhlášené ministerstvem školství, plánuje se na tento a příští školní rok. Učitelé z blízkých škol vytvoří skupinu, která se bude pravidelně scházet, připravovat a vyhodnocovat výukové lekce. K dispozici budou mít vzdělávací materiály a zaškolení do on-line aplikace HistoryLab.cz.

Oproti důrazu na memorování dat by se měli žáci v hodinách dějepisu v projektu naučit myslet víc kriticky. "Pořád přežívá představa, že v dějepise jsou důležité znalosti. Ale já dodávám, že nejen znalosti, ale i dovednosti," řekl obsahový manažer projektu Jaroslav Pinkas z ÚSTR. Za klíčovou považuje schopnost přemýšlet o vlivu minulosti na přítomnost.

Učitelé, kteří se do projektu přihlásili, se v srpnu setkali na Letní škole. Třídenní program jim nabídl možnost vyzkoušet si různé způsoby výuky, jako třeba spolupráci žáků v malých skupinách, vedení diskuze se třídou nebo takzvanou metodu koktejlu. Ta dává žákům možnost seznámit se s tím, co všechno může způsobit na změnu ve společnosti. "Žáci tak pochopí, že to nikdy není jedna věc, která změní děj událostí. Je to soubor několika příčin, namíchaný koktejl okolností," řekla učitelka Jana Sagitáriová z Jablunkova na Frýdecko-Místecku.

Odborníci se dlouhodobě shodují, že výuka moderních dějin v českých školách není dost efektivní, i když se proti minulosti vylepšila. Podle České školní inspekce se většina žáků seznámí s dějinami do 90. let 20. století, jen asi 3,5 procenta nedojde do roku 1989. Současné učebnice ale podle některých kritiků historii příliš popisují, a tak děti od dějepisu spíš odrazují. Ministerstvo již dříve uvedlo, že se bude snažit výuku moderních dějin víc podpořit při úpravách rámcových vzdělávacích programů, které by měly být hotovy zhruba do tří let. Už dříve vydalo metodické doporučení, ve kterém učitele nabádá například k návštěvám archivů a muzeí nebo k besedám s pamětníky.

Ve školách se na covid zatím plošně testovat nebude

12.10.2021 17:51 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví ustoupilo od plánu dalšího plošného testování na covid-19 ve školách.…

Doba uzavření škol v Česku odpovídala průměru zemí OECD, míní resort

12.10.2021 15:54 Česko patří ve srovnání s ostatními státy Evropské unie mezi třetinu zemí, které měly kvůli…

EDUin vyzval ministerstvo, aby zohlednilo zaostávání žáků i u zkoušek na…

12.10.2021 12:58 Ministerstvo školství by podle obecně prospěšné společnosti EDUin mělo se svou podřízenou…

Omezit šíření nákazy ve školách by mohlo častější testování, radí experti

07.10.2021 11:49 Odhalit riziko šíření covidu-19 ve školách včas by podle občanské iniciativy KoroNERV-20 mohlo…

Žáky ve školách zřejmě čeká další série testování na covid

06.10.2021 13:50 Školáky čeká během podzimu další testování na covid-19, pravděpodobně tři kola jako v září. Na…

Žáci se proti době před covidem zhoršili asi ve dvou třetinách škol

05.10.2021 15:35 Distanční výuka v době uzávěry škol při epidemii covidu-19 neměla na učení žáků tak velký dopad,…

Ministerstvo školství doobjedná 1,6 milionu testů na covid do škol

27.09.2021 17:46 Stát doobjedná 1,6 milionu antigenních testů na covid-19 pro školy. Ministerstvo školství a Správa…

Školy dostanou peníze na doučování žáků, kteří mají po výuce na dálku…

27.09.2021 17:33 Základní a střední školy by do konce tohoto týdne mohly dostat peníze na podzimní doučování žáků,…

Oddělit třídy z různých škol není podle asociace u bazénů problém

13.09.2021 13:09 Školní plavání se v tomto školním roce kvůli epidemii covidu-19 bude organizovat tak, aby se u…

Ministerstvo připravuje změny ke snížení neúspěšnosti doktorandů na VŠ

09.09.2021 17:35 Snížit neúspěšnost doktorandů na vysokých školách a zvýšit jejich stipendia by měla reforma, kterou…

Související:

Právě se děje

reklama